"Jak się robi pucz". TVP wyjaśnia krok po kroku, dlaczego opozycji nie wyszła "próba destabilizacji państwa"

W "Wiadomościach" TVP pojawił się materiał podsumowujący grudniowe działania opozycji. Jego autorka bez zająknięcia mówi o "nieudanym puczu radykalnej opozycji". I krok po kroku ten pucz analizuje.

Widzowie "Wiadomości" TVP mogli się już przyzwyczaić do narracji wokół działań opozycji. Dlatego nie dziwi środowy materiał w "Wiadomościach", który opisywał przebieg "nieudanego puczu radykalnej opozycji" - czyli trwającego od 16 grudnia protestu w sali plenarnej Sejmu.

Kolejna próba destabilizacji państwa

Już na początku materiału autorka Ewa Bugała wspomniała o "próbie destabilizacji państwa" (ten termin nie pierwszy raz pojawił się w TVP w kontekście tego protestu) przez "radykalną opozycję", która w nocy z 16 na 17 grudnia rozpoczęła okupowanie sejmowej mównicy.

Dalej usłyszeliśmy, że w tej próbie uczestniczyli protestujący aktywiści KOD.- Jedni wskakiwali na maski, inni symulowali, że zostali zaatakowani przez policję - relacjonowała. Jednak "symulant", do którego nawiązała dziennikarka, twierdzi, że wcale niczego nie udawał, tylko wykorzystał jedną z pokojowych form protestu.

Sam protest z perspektywy Telewizji Polskiej wydawał się bardzo przemyślany. - Wszystko wyglądało na zorganizowaną próbę siłowego przejęcia władzy - skwitowała te wydarzenia dziennikarka. I powołała się na słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla "wSieci" również mówił o puczu. - Czerpią z Majdanu. Nie wiem jak można Polsce życzyć krwawych rozruchów, ale widać tam żadnych hamulców nie ma - powiedział prezes PiS.

Opozycja nawołuje do przemocy

W kolejnej części reportażu dziennikarka wyliczała sytuacje, w których opozycja "nawoływała do przemocy". Po raz kolejny zacytowano słowa Bronisława Komorowskiego:

To jest takie towarzystwo, że cofnie się dopiero, jak dostanie cepem prawdy w łeb.

W materiale wykorzystano też wypowiedź konstytucjonalisty Jerzego Stępnia, który powiedział:

W tej chwili nie ma mowy o prawie. Liczy się tylko goła siła fizyczna. Kto będzie miał za sobą więcej ludzi, kto więcej osób wyprowadzi na ulice, ten będzie zwyciężał. Prawo się już nie liczy.

A słowa Ryszarda Petru, który po raz kolejny powiedział, że opozycja będzie kontynuować protest do 11 stycznia, chyba że PiS zrealizuje jej postulaty, zostały nazwane "groźbami".

Obywatele nie protestują

Jak podkreśliła jednak dziennikarka, protest opozycji już dawno zakończył się fiaskiem. - Próba destabilizacji państwa nie powiodła się, bo równie radykalni, jak posłowie opozycji, nie okazali się obywatele. Przed Sejmem zjawiło się nie więcej niż 3 tys. osób - podsumowała.

W materiale pojawiło się także nawiązanie do otwartego listu, który pułkownik Adam Mazguła skierował do polskich żołnierzy. Przypomniał im, że ślubowali na Konstytucję i nie powinni dopuścić do jej łamania.

Zobacz także WIDEO: Kaczyński pomylił się, mówiąc o puczu. Pokazujemy, jak nie popełnić tego samego błędu 

Więcej o:
Komentarze (279)
"Jak się robi pucz". TVP wyjaśnia krok po kroku, dlaczego opozycji nie wyszła "próba destabilizacji państwa"
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 62 razy 56

  Jak się robi pucz ?
  Po prostu metodą kłamstwa do potęgi wygrywa się o włos wybory prezydenckie i parlamentarne.
  Następnie mając władzę ustawodawczą i wykonawczą łamie się w sposób bezczelny prawo i wprowadza dyktaturę w kraju kiedyś demokratycznym przejmując również i uzależniając od rządu władzę sądowniczą.
  Hitler też tak robił ...i też go wybrano w demokratycznych wyborach.

 • led2007

  Oceniono 52 razy 44

  TVP to marginalna, partyjna szczekaczka-ujadaczka zrozumiała tylko dla porażonych niedowładem smoleńskim i naukami kaczorka dyktatorka!

 • remo29

  Oceniono 41 razy 41

  W stolicy pucz, a prezydent w górach na nartach. Czy to już początek rządów na uchodźstwie?

 • lodzermensz1

  Oceniono 34 razy 30

  W taki sposób, wyrywając z kontekstu słowa Stepnia czy Komorowskiego, usłużna reżimowa tuba propagandowa robi ludziom wodę z mózgów (i tak już osłabionych).

 • angelicus

  Oceniono 32 razy 28

  Zadziwia mnie skad tvp bierze takie mlode, pozbawione elementarnych zasad uczciwego dziennikarstwa indiwidua jak Pobiedzin ( okrzykniety przez czesc telewidzow popluczynem) i teraz Bugala - zenujaco klamliwa i dyspozycyjna panienka jakie kiedys spotykalo sie tylko w Trybunie Ludu; przykre , ze tak mlode osobowosci moga byc juz tak zawodowo zdemoralizowane....

 • respiral

  Oceniono 29 razy 27

  We wrześniu, w Jachrance na tajnym spotkaniu grupy mafijnej pod wodzą małego przywódcy zostało powiedziane, że pod koniec roku będzie się "działo". To w uproszczeniu.
  Więc kto tu się szykował do zamachu na demokrację...?
  Niech się puczną w czoło.
  A panienka nie jest dziennikarką. Jest szczekaczką (jak w czasach stalinowskich) i wymalowaną tubą propagandową.

 • aaz1

  Oceniono 27 razy 25

  Prezydent złamał Konstytucję RP
  A "wiadomości" to poPłUCZyny po "dzienniku telewizyjnym"

 • pioterek

  Oceniono 24 razy 24

  Biedapucz Kuchcińskiego, który zmienił miejsce zgromadzenia Sejmu i nie wpuszczał tam opozycji. No i kworum nie było. To, że marszałek nie zauważył i zatwierdził nie zmienia nielegalności (2 dwójnasób) tzw. "ustaw kolumnowych".

 • krynolinka

  Oceniono 21 razy 19

  Żalą się zwolennicy "żabiego " uśmiechu prezesa ,że gazeta nie jest w stanie im wyjaśnić co TVP -rządowa pokazuje .No to nagrywać i oglądać aż zrozumiecie .Bo niektórym żadne korepetycje nie pomogą .Może u Kuchcińskiego zamówcie jakieś kanapeczki na wsparcie intelektualne .Podobno nawet już mają nazwę "kuchcinówki "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX