Olejnik dopytuje: "W Polsce jest już początek dyktatury?". Tusk wybrnął w swoim stylu

Donald Tusk był gościem programu TVN "Kropka nad i" Moniki Olejnik. Szef Rady Europejskiej odniósł się m.in. do kryzysu parlamentarnego w Polsce. Co jeszcze mówił b. premier? Oto najważniejsze cytaty.

Monika Olejnik rozmawiała z szefem Rady Europejskiej o wydarzeniach z ostatnich dni w Polsce i na świecie. Poruszyli m.in. kwestię kryzysu parlamentarnego i tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Berlinie na jarmarku świątecznym.

1. Demokracja i dyktatura

Olejnik dopytywała, czy możemy jeszcze mówić o Polsce demokratycznej, czy też może mamy już do czynienia z dyktaturą.

W odpowiedzi były premier przestrzegł przed nadużywaniem mocnych określeń, ale nie omieszkał wbić szpilki partii rządzącej. Przypomniał też, że minął dopiero rok rządów PiS i jeszcze wiele przed nami.

Nie używałbym tego typu sformułowań choćby dlatego, że potrzebujemy jakiegoś intelektualnego i semantycznego zapasu na przyszłość. To jest początek kadencji PiS, a nie koniec. Czuję się dostatecznie doświadczony, aby przestrzec wszystkich tych, którzy myślą, że to już koniec przygody z partią dzisiaj rządzącą w Polsce - powiedział szef Rady Europejskiej.

2. Kryzys migracyjny

Monika Olejnik nawiązała do poniedziałkowych wydarzeń w Berlinie. Ciężarówka na polskich numerach wjechała w jarmark świąteczny, zabijając 12 osób. Dziennikarka zapytała, czy to dowód na przegraną polityki otwartych drzwi Angeli Merkel.

Tusk przekonywał, że uchodźcy, których przyjęła Angela Merkel tak czy inaczej musieliby się gdzieś podziać. Niemcy wzięły na siebie większy ciężar, żeby zwolnić z niego inne kraje. Zaznaczył też, że Unia Europejska powinna skuteczniej kontrolować, kto przekracza jej granice. 

Kiedy Niemcy decydowali się na ten apel: "Witamy uchodźców", tak naprawdę witali tych, którzy wcześniej musieli przejść przez inne kraje europejskie. Niemcy odbierając tę falę migrantów, w jakimś sensie zwalniają z tego często niechcianego obowiązku inne kraje leżące bliżej zewnętrznej granicy - mówił Tusk.

 

3. Kryzys parlamentarny

Prowadząca program poruszyła kwestię trwających od piątku protestów w Sejmie. Kryzys parlamentarny wywołało wykluczenie opozycji z głosowania nad ustawą budżetową. 

Szef Rady Europejskiej przyznał, że to w rękach rządu jest wyjście do opozycji z propozycją rozejmu. Pierwszym krokiem powinno być ponowne głosowanie nad piątkową ustawą. Tusk ujął to w następujący sposób:

Władza zawsze bardziej odpowiada za bieg rzeczy niż opozycja. Dobrze byłoby w tym sporze unikać naiwnych iluzji. Nie ma cię co łudzić, że w Polsce jest prezydentura obiektywna, niepartyjna. Więc bez szczególnych iluzji starałbym się nakłaniać prezydenta i władze konstytucyjne RP do tego, żeby pokonały emocje, przełknęły coś upokorzenie i pokazały, że mogą się cofnąć.

 

4. Przyszła prezydentura

Rozmowa zeszła też na temat potencjalnego udziału Tuska w przyszłych wyborach prezydenckich.

Były premier przyznał, że czasami jeszcze odczuwa młodzieńczą chęć rywalizacji, ale nie ma już w sobie głodu władzy. Przede wszystkim jednak zaznaczył, że ostatni tydzień pokazał jak z dnia na dzień sytuacja polityczna w kraju może ulec kompletnej zmianie. Planowanie wydarzeń na kilka lat do przodu wydaje mu się naiwne.

Ciągle czuję się takim chłopakiem z Gdańska, który jest pierwszy do walki. Ale powiem brutalnie, że nie planuję cztery lata do przodu, bo zdarzenia w Polsce i na świecie nabrały niesamowitego tempa, że to byłoby po prostu naiwne - przyznał Tusk. Później dodał: - Nie mam już głodu walki o władzę, natomiast głód walki o sensowne sprawy pewnie będzie mi towarzyszył do końca życia

5. O co chodzi Jarosławowi Kaczyńskiemu?

W programie padło też pytanie o intencje Jarosława Kaczyńskiego, który doprowadził PiS do przejęcia części najważniejszych instytucji w państwie. 

Były premier zauważył, że ludzie będący u władzy często pragną jej coraz więcej. Choć zna Kaczyńskiego od 30 lat, nie próbował się wcielić w psychoanalityka prezesa PiS. Skwitował sprawę krótko:

Nie chciałbym siedzieć w głowie Jarosława Kaczyńskiego. Znam lepsze miejsca.
Więcej o:
Komentarze (371)
Olejnik dopytuje: "W Polsce jest już początek dyktatury?". Tusk wybrnął w swoim stylu
Zaloguj się
 • jacek.boczkowski

  Oceniono 55 razy 39

  Tusk to rasowy polityk. Mówi jak najmniej i unika radykalnych opinii. Wtedy krytycy nie mają się do czego przyczepić.

 • dragulow

  Oceniono 42 razy 26

  A ja - szaleje ze szczescia. PIS ma wszystko. WSZYSTKO !
  Moze sie wykazac. Moze zmieniac kolor flagi, powolac Kaczynskiego na naczelnika panstwa.
  Swietowac caly rok. Rozdawac kase na lewo i prawo. Ja wreszcie zobacze miny ludzi, ktorzy nie rozumieja, ze szkodza przede wszystkim sobie. Popieranie ludzi, ktorzy cala swoja kariere opieraja na zazynaniu przeciwnika i deprecjonowaniu go, zamiast samemu cos zrobic, to samobojstwo. Popieranie Kaczynskiego, ktory doprowadzil do katastrofy i zgonu wlasnego brata, to jest samobojstwo masochisty. Rozlozone na lata. Wszystkiego dobrego sobie i innym zycze..

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 56 razy 26

  Ale sie PiSiego płatnego g..... znów Nalazło. Aż obrzydzenie bierze.

 • horatio_valor

  Oceniono 26 razy 22

  Co by o nim nie mówić, a sam nie zaliczam się do fanów jego polityki, to jednak iloraz inteligencji Donalda Tuska jest mniej więcej dwukrotnie wyższy niż dziesięciu najinteligentniejszych pisowców RAZEM WZIĘTYCH.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 32 razy 22

  Kaczyński i strategia... :-) :-) :-)
  Kaczyński to nabzdyczony, wykluczony ze świata współczesnego maminsynek, bez konta bankowego, prawa jazdy, znajomości języków obcych, bez znajomości internetu i świata...
  Jak takie coś może mieć jakąkolwiek stratę oprócz tej : po nas choćby potop

 • kolona

  Oceniono 31 razy 19

  Donek ma rację. to dopiero jeden rok pisdzielców. Następne trzy lata będą tragiczne.

 • Oceniono 27 razy 17

  Panie Tusk, chc2my, zeby Pan wracal. Chociaz wiemy dobrze, ze Pan wie co robic.Powiem Panu jedno, NIECH SZLAK RAFI OBECNE RZADY. PPIORUN NIECH SZCZELI W KACZORA, ANTKA I RYDZYKA. Przeciez to chorzy ludzie. Powodzenia.

 • bibu1234567

  Oceniono 22 razy 14

  Widziałem ten wywiad, mam nadzieję, że Tusk wróci i rozwali PISdy, bo ćwierćinteligent Petru to mu do pięt nawet nie dorasta. Różnica poziomów gigantyczna.

 • vlaadmir

  Oceniono 17 razy 13

  Warto podkreślić...

  buffalo6927 minut temu

  Oceniono 2 razy2

  @Maxymilian Brzęczyszczykiewicz
  Adolf Hitler i jego partia też doszli do władzy w wyniku jak najbardziej demokratycznych wyborów. Głosował na nich niemal taki procent biorących udział w wyborach (37%). I tak samo jak PiS niezwłocznie po objęciu władzy zaczęli niszczyć demokrację w państwie by zaprowadzić dyktaturę jednego człowieka. Pytanie:na kim wzoruje się prezes PiS?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX