Bunt opozycji, przepychanki z policją. Oto, co wydarzyło się w nocy w Sejmie [GODZINA PO GODZINIE]

Protest dziennikarzy, bunt opozycji, interwencje policji i straży marszałkowskiej. To okoliczności, w których w nocy z piątku na sobotę rząd PiS głosował nad ustawą budżetową.

Wydarzenia piątkowej nocy przejdą do historii. To, co zaczęło się jako spontaniczny protest przeciwko ograniczeniu obecności dziennikarzy w Sejmie, szybko przerodziło się w kompletny chaos. Mimo to doszło do głosowania nad ustawą budżetową.

1. Poseł Szczerba wykluczony z obrad

Wszystko zaczęło się od wyjścia posła PO Michała Szczerby na mównicę w czasie głosowania nad projektem budżetu na 2017 r. Szczerba umieścił na pulpicie kartkę z napisem: "Wolne media w Sejmie". - Muzyka łagodzi obyczaje... - zaczął przemówienie, które przerwał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Marszałek kilka razy przywołał Szczerbę do porządku, wyłączył mikrofon, a następnie wykluczył posła z obrad i ogłosił przerwę.

2. Opozycja wychodzi na mównicę i blokuje obrady

Opozycja zaprotestowała przeciwko wykluczeniu Szczerby i tłumnie weszła na mównicę sejmową oraz podwyższenie, na którym stoi fotel marszałka Sejmu. Posłowie m.in. PO i Nowoczesnej skandowali "bez cenzury", "wolne media", "przywróć posła". Odśpiewali też hymn narodowy. Posłowie PiS odpowiadali na to hasłem: "Cała Polska z was się śmieje, komuniści i złodzieje". 

Protest opozycjiProtest opozycji Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Opozycja domagała się umożliwienia Szczerbie udziału w obradach. Ok. godziny 18 zebrała się komisja regulaminowa, która ostatecznie zatwierdziła odsunięcie posła z obrad.

3. Kijowski apeluje: Idźcie pod Sejm!

Od 17 pod Sejmem zaczęli zbierać się pierwsi uczestnicy protestu ws. wolności słowa i mediów. Godzinę później Mateusz Kijowski zachęcał do dołączenia do protestu. "Trzeba wesprzeć posłów opozycji". 

Wielu protestujących miało transparenty z napisem "Wolne media". Wzdłuż ulicy rozciągnięto ogromną flagę Polski. - Sejm dzisiaj powoli traci wolność. Nie oddamy wolności Napoleonowi z Żoliborza! - przemawiał do nich Stefan Niesiołowski z koła poselskiego Europejscy Demokraci. Razem z nim przemawiali również m.in. były poseł Ryszard Kalisz i dziennikarz Tomasz Lis.

Demonstracje odbywały się równolegle w wielu miastach Polski, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Lublinie czy Szczecinie.

4. Chaos w Sejmie

Od momentu przejęcia mównicy w sali obrad zapanował chaos. - Mamy sytuację, która dezorganizuje pracę Sejmu. Nie będzie na to zgody, my się nie damy sterroryzować, z całą pewnością uchwalimy budżet - skwitował sytuację Jarosław Kaczyński i porównał zachowanie opozycji do niegdysiejszych działań Samoobrony. Posłanka Agnieszka Pomaska opublikowała na swoim profilu na Twitterze film, na którym widać, jak prezes PiS kazał jej "iść do diabła".

Tymczasem w Sali Kolumnowej zaczęło się posiedzenie klubu PiS. A przynajmniej taką informację otrzymali dziennikarze. Opozycja zaczęła podejrzewać, że rząd może tam głosować nad ustawą budżetową. O 20:20 Ryszard Petru z Nowoczesnej chciał dostać się do sali. Straż marszałkowska zablokowała wejście, twierdząc że trwa tam posiedzenie klubu PiS.

5. PiS szuka sprzymierzeńców w Kukiz '15

W tym samym czasie posłanka PO Monika Wielichowska udokumentowała wyjście Marka Suskiego z Januszem Sanockim, dawniej posłem Kukiz '15. - Brakuje im głosów, panie pośle. Niech pan w to nie wchodzi - skomentował ktoś.

Sanocki powiedział dziennikarzom, że w Sali Kolumnowej rzeczywiście odbędzie się głosowanie nad budżetem. - Mam obietnicę, że mają być wszyscy zaproszeni - przekazał. Tymczasem posłowie opozycji obserwowali, jak PiS poszukuje sprzymierzeńców.

6. Protesty nie tylko pod Sejmem

Po 21 pod Sejmem było już ok. 2 tys osób - podała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz. Ostatni protestujący odeszli dopiero koło 4. W Gdańsku ludzie demonstrowali pod siedzibą PiS.

Protest KODProtest KOD Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Protesty odbywały się nie tylko w Polsce. Polonia zebrała się pod ambasadą w Waszyngtonie.

7. Przeniesienie obrad do Sali Kolumnowej

Na chwilę przed 21:30 pojawiła się oficjalna informacja o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej.

Część posłów opozycji udała się do Sali Kolumnowej, żeby obserwować przebieg wydarzeń. Większość jednak nie przestała protestować przy mównicy. - Nie będę przykładała reki do łamania prawa przez PiS - powiedziała posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus i dodała, że posłowie PiS powinni "grzecznie pójść do sali plenarnej" i głosować ze wszystkimi. Jej zdaniem, Marek Kuchciński powinien podać się do dymisji.

8. Głosowanie budżetu 

Głosowanie nad poprawkami do ustawy budżetowej na 2017 r. rzeczywiście odbyło się w Sali Kolumnowej, mimo że zdaniem opozycji, nie było tam kworum. Sędziowie głosowali poprzez podniesienie ręki.

Sala KolumnowaSala Kolumnowa iTV Sejm

- Nie można zadać pytania, nie można zabrać głosu - opisywał głosowanie poseł PO Cezary Tomczyk. - Posiedzenie jest nielegalne. To nie jest posiedzenie - dodał.

O 22 posłowie mieli przegłosować ustawę. Jak mówił marszałek Sejmu, za było 234 osób, a głosowało ich 236. 

9. Mediom i niektórym posłom wstęp wzbroniony

Dziennikarzom nie wolno było wejść do Sali Kolumnowej. Boczne wejścia do sali zostały zamknięte, a głównego wejścia pilnowała Straż Marszałkowska.

Z sali obrad było wtedy słychać... kolędy.

Według posłów opozycji, którym udało się wejść do sali, PiS nie dopuszczał ich do stołu. - Nie ma przejścia! - krzyczał Andrzej Melak, kiedy Cezary Tomczyk chciał złożyć wniosek otwarty.

10. Protestujący blokują wyjazd

Po 23 manifestacja pod Sejmem nadal trwała - już w asyście policji. Padł pomysł, żeby zablokować bramy wyjazdowe i nie wypuszczać posłów. 

- Do Wigilii nie wyjdziecie! - krzyczeli. Oba wjazdy - od strony ul. Wiejskiej i ul. Górnośląskiej - zostały zablokowane. W pewnym momencie policja zaczęła wynosić blokujących.

Funkcjonariusze ostrzegali, że "mogą użyć środków przymusu bezpośredniego" - podał Jan Mencwel ze stowarzyszenia "Miasto jest nasze". Jarosław Kaczyński i Beata Szydło dopiero przed 3 zdołali opuścić teren Sejmu.

Więcej o:
Komentarze (238)
Bunt opozycji, przepychanki z policją. Oto, co wydarzyło się w nocy w Sejmie [GODZINA PO GODZINIE]
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 45 razy 39

  Paskudny uśmiech na szczerbatym ryju kaczora już długo się nie pojawi , to początek jego końca

 • losowynik

  Oceniono 38 razy 34

  Następne posiedzenie "parlamentu" odbędzie się na Żoliborzu, żeby się wiadomy osobnik nie musiał użerać z motłochem. Będzie kworum w postaci oberprezesa, długopisa do pospisywania i broszki do podawania kawy. Tyle wystarczy uzurpatorowi do sprawowania władzy.

 • augenthaler

  Oceniono 39 razy 33

  Pisowcy powinni siedzieć, nie mam co do tego wątpliwości. A kary za zdradę państwa polskiego powinny być najsurowsze z możliwości. Nie może być litości dla ludzi łamiących polską konstytucję, przeprowadzających rewolucję ustrojową i za nic mających obowiązujące w Polsce prawo.

 • fakiba

  Oceniono 40 razy 32

  Ten zadowolony ryj kaczora mówi więcej niż milion słów

 • hispar

  Oceniono 28 razy 28

  To zdjęcie rechoczącego bezzębnego ludzika mówi wszystko.

 • widziane_z_ryczki

  Oceniono 31 razy 27

  Kieszonkowy dyktator jest po pierwsze chory psychicznie, a po drugie - groteskowy. Ale zło, które wyzwolił i którego używa jest jak najbardziej realne i olbrzymie. Ludzie normalni i uczciwi, a tych jest w Polsce większość nie wygrają z tym złem kulturalnymi metodami. Myślę, że narasta autentyczny gniew i właśnie mieliśmy jego pierwsze symptomy. Przestępcy z pisu użyją siły, bo wiedzą, że części z nich grożą wyroki.

 • chi-neng

  Oceniono 33 razy 27

  Kaczor - Dyktator wprowadza totalitaryzm!

  Bezprawne glosowanie bez opozycji!

 • e50504

  Oceniono 41 razy 27

  I znów się okaże, że ta banda patałachów z PiSu nie jest w stanie porządzić nawet jedną pełną kadencję xD

 • lodzianka37

  Oceniono 30 razy 26

  Czy oni chcą rozwalić ten kraj? Kaczor znalazł sobie wroga w reszcie narodu i będzie wprowadzał stan wyjątkowy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX