TK wybrał kandydatów na następcę Rzeplińskiego. Nie było kworum - sędziowie wybrani przez PiS na L-4

30.11.2016 17:58
Prezes TK Andrzej Rzepliński

Prezes TK Andrzej Rzepliński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

• Zgromadzenie Ogólne TK wybrało trzech kandydatów na prezesa TK
• Są nimi Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja
• Wyboru dokonano przez 9 sędziów, wymagane kworum wynosi 10 osób

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja zostali wybrani przez Zgromadzenie Ogólne TK jako kandydaci na nowego prezesa Trybunału. Wyboru dokonało dziewięcioro sędziów TK. Uznali, że mimo nieobecności trzech sędziów wybranych w grudniu przez obecny Sejm, kontynuowanie obrad jest "konieczne i uzasadnione". Warunkiem ważności uchwał ZO jest obecność na nim minimum 10 sędziów. Posiedzenie zwołał prezes TK Andrzej Rzepliński, którego kadencja wygasa 19 grudnia.

Dowiedz się więcej:

Dlaczego na Zgromadzeniu Ogólnym nie zebrano kworum?

Trzech wybranych przez PiS sędziów jest obecnie na zwolnieniach lekarskich. Sędzia Julia Przyłębska przesłała skan zwolnienia lekarskiego do 2 grudnia; sędzia Zbigniew Jędrzejewski przebywa na zwolnieniu lekarskim do 8 grudnia, a sędzia Piotr Pszczółkowski - do 2 grudnia. W ZO nie uczestniczyli także zaprzysiężeni w grudniu przez prezydenta Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch. Rzepliński nie dopuszcza ich do orzekania w TK powołując się na wyroki z grudnia ub.r. Mówią one, że miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ub.r.

Jak sędziowie uzasadniają decyzję o dokonaniu wyboru kandydatów?

Jak czytamy w komunikacie TK, sędziowie uznali, że "nieobecność trojga sędziów TK uniemożliwiałaby zrealizowanie w ustawowym terminie konstytucyjnego obowiązku" przedstawienia kandydatów prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Kontynuowanie obrad i przedstawienie kandydatów na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego było ich zdaniem "konieczne i uzasadnione".

Jak na wybór sędziów TK reaguje PiS?

Prezes TK i część sędziów rażąco zlekceważyła porządek prawny - oświadczył Stanisław Piotrowicz z PiS. - Tylko działanie na podstawie prawa może rodzić skutki prawne. Tu nie chodzi o brak jednego sędziego, tylko sześciu sędziów. Zgromadzenie Ogólne liczy bowiem 15 sędziów i wszyscy oni powinni mieć prawo wziąć w nim udział. Minimalna liczba to dziesięciu. Prezes, łamiąc prawo, nie dopuszcza część sędziów do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym, chociaż oni chcą w nim wziąć udział - mówił Piotrowicz.

Jakie jest stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy?

Prezydent przyjrzy się uchwale ZO TK ws. kandydatów na prezesa Trybunału i oceni, czy w tym wypadku TK działał zgodnie z obowiązującym prawem - poinformował rzecznik prezydenta Marek Magierowski.

Zobacz także: Kwiecień 2016 r. Sędziowie TK wybrani przez PiS na zwolnieniach. Żakowski: Czy nie mamy do czynienia z oszukiwaniem państwa? 

Wiesz, które słowo wybrać, żeby nie zmienić znaczenia zdania? Quiz z synonimów
1/15Wyróżnione słowo zastąp wymienionymi, tak żeby zdanie nie zmieniło swojego znaczenia. ''Udało nam się PRZECIĄGNĄĆ Pawła na naszą stronę''
Zobacz także
Komentarze (647)
TK wybrał kandydatów na następcę Rzeplińskiego. Nie było kworum - sędziowie wybrani przez PiS na L-4
Zaloguj się
 • crotalus1

  Oceniono 106 razy 78

  Gdzie jest ZUS żeby sprawdzić to L4. Ci lekarze którzy je wystawili powinni zostać ukarani.

 • kromekatomek

  Oceniono 72 razy 54

  Ja się pytam, gdzie jest ZUS. Na komisję lekarską z tymi sędziami! Kto wystawił im L4!?

 • ar.co

  Oceniono 58 razy 46

  Rozwalania państwa przez PiS ciąg dalszy. Kiedyś poseł niszczący sejm swoim "veto" był przynajmniej na tyle odważny, że robił to osobiście, współcześni następcy Sicińskiego są zbyt tchórzliwi.

 • klan_fan

  Oceniono 56 razy 38

  Darmozjady.
  Wszyscy cierpią na te samą chorobę to i nawroty przychodzą w tym samym okresie.
  Wojskowy medyk zapisałby : trampki i lewatywę.

 • montagnes44

  Oceniono 46 razy 36

  "Sędziowie" ?K na lewych zwolnieniach lekarskich! Oni wszystkich mają za durniów? To po prostu pisbolszewickie zera bez krzty godności i honoru.

 • calmy

  Oceniono 41 razy 31

  Czy ja dobrze czytam i widzę? PIS wybrał do TK oszustów, krętaczy i symulantów?
  Ci ludzie nie mają moralnych kwalifikacji do wypełniania funkcji, na którą zostali powołani. Zdrowotnych najwidoczniej też nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje