Aborcja płodu z zespołem Downa jest nielegalna? Minister zdrowia o "niejasnych przepisach"

• K. Radziwiłł: przepisy dot. przesłanek eugenicznych są bardzo niejasne
• Minister ma wątpliwości ws. aborcji, gdy płód cierpi na zespół Downa
• Rząd zapowiada wsparcie dla kobiet w tzw. trudnej ciąży

Zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, aborcja płodu z zespołem Downa nie jest w pełni zgodna z prawem. - Moim zdaniem już teraz przerywanie ciąży w takim przypadku nie spełnia kryteriów ustawowych, choć zastrzegam, że wypowiadam się jako obywatel, a nie minister. Niemniej z danych wynika, że wiele legalnych przerwań ciąży wynika właśnie z tej choroby - powiedział szef resortu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Dodał, że "przepisy dotyczące przesłanek eugenicznych są bardzo niejasne", a ich interpretacja zależy w dużej mierze od lekarzy. - Ludzie z zespołem Downa żyją wśród nas i umieją się realizować i cieszyć życiem - zaznaczył.

Dowiedz się więcej:

Co mówi prawo o przerywaniu ciąży?

 

Przypomnijmy - zgodnie z ustawą z 1993 r. przerywanie ciąży w Polsce jest dozwolone m.in., gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Jak dalsze kroki zamierza podjąć rząd w tej kwestii?

Minister zdrowia podkreślił, że rząd PiS chce wesprzeć kobiety w tzw. trudnej ciąży, których dziecko może okazać się niepełnosprawne. Miałoby to "przekonać" je do tego, by nie decydować się na aborcję. - Musimy działać kompleksowo - opracować model wsparcia psychologicznego, rehabilitacyjnego i pedagogicznego - mówił minister. Przyznał, że trudno mówić na razie o szczegółach i ewentualnych kosztach programu.

Na temat aborcji przeczytasz też w książce: "Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji" >>

Zobacz także: Jak Prawo i Sprawiedliwość zmieniało zdanie w sprawie aborcji

Więcej o:
Komentarze (297)
Aborcja płodu z zespołem Downa jest nielegalna? Minister zdrowia o "niejasnych przepisach"
Zaloguj się
 • tamal111

  Oceniono 153 razy 93

  I minister ma rację. Na Zachodzie praktycznie dochodzi do aborcyjnego ludobójstwa chorych z zespołem Downa bo są ''nieładni'' i ''sprawiają kłopoty'' czyli Zachód naśladuję pewnego pana z wąsikiem i niektórych innych socjalistów z pierwszej połowy XX wieku. Niepełnosprawny ma takie samo prawo do życia jak feministka czy ktokolwiek inny. Inaczej dojdziemy w końcu do tego że uznamy iż jacyś już narodzeni mogą być wyeliminowani bo też komuś przeszkadzają. Żeby się radykalne feministki nie czuły zaskoczone jak ktoś je same wyznaczy na ofiary i skończą w komorze gazowej.

 • azalka12

  Oceniono 95 razy 93

  Pan Radziwil nie jest'szarym obywatelem', ale jest ministrem i tak interpretowane jest to co mowi. WIelka hipokryzja jest zrzucanie odpowiedzialnosci na rodzicow i lekarzy.
  Prosze Pana Radziwila zeby odpowiedzial ilu zna ludzi z zespolem Downa, z jakim stopniem uposledzenia i ilu z nich jest samodzielnych! Ile Radziwil zna rodzin takich dzieci i czy wie jakie i czy w ogole maja wsparcie w wychowaniu i przystosowaniu tych ludzi do zycia?
  Dlaczego do tej pory dziennikarze nie zadali Radziwililowi takich pytan?!
  Prosze tez Radziwila o ustosunkowanie sie do faktu, ze panstwo polskie mimo, ze kazdy obywatel panstwa polskiego ma prawo do opieki medycznej (na ktora zreszta placi), chorzy musza sami zdobywac leki, sami musza radzic sobie z leczeniem!

  Co pan na to Radziwili?

 • men_53

  Oceniono 77 razy 71

  Jak się nie da ustawą, to zrobimy to uchwałą. A jeśli nie da się uchwałą, to przywalimy nową interpretacja już istniejącego prawa.
  Bo przecież musi być tak, jak chcemy. My - fanatycy.
  Ten kraj przeraża. Przeraża, co robił poprzedni rząd (a wychodzi na jaw dopiero teraz), ale jeszcze bardziej przeraża to, co robi obecny.
  Byłem dumny, że jestem Polakiem. Byłem.

 • romikus

  Oceniono 60 razy 54

  Prawie jak średniowiecze. Nawet w PRL-u nie cofaliśmy się tak bardzo w rozwoju.

 • joankb

  Oceniono 26 razy 26

  To najpierw konkrety:
  leki, rehabilitacja, dostęp do lekarzy
  ośrodki dziennego pobytu
  ośrodki stałego pobytu, nie w standardzie umieralni
  wypłaty dla opiekunów, renty dla dzieci (nie ochłapy, za które nie można przeżyć)
  i wiele innych.
  Proszę pokazać tak zorganizowaną opiekę, a może terminacji takich ciąż ubędzie.
  Tyle, że to KOSZTUJE. Opieka zdrowotna w Polsce jest coraz bardziej dziadowska. Komu zabierzemy?

 • anomalijka

  Oceniono 50 razy 6

  i bardzo dobrze. Niech wspierają te matki,te rodziny dzieci śmiertelnie chorych! Co w tym złego?Lata całe opiekunowie osób niepełnosprawnym naprosić się o wsparcie nie mogą.Żyją w nędzy i wykluczeniu społecznym.Akurat tu nie widzę nic złego. Jesli chce się być "obrońcą zycia poczętego" to nalezy też myśleć o tym życiu,jak już sie urodzi i cierpi.Tylko może niech zaczną od tych, ktorzy już żyją w takim stanie...

 • mesio557

  Oceniono 14 razy 4

  Jak dla mnie to ortodoksyjni katolicy podchodzą do problemu aborcji bardzo niehumanitarnie. Bo co jest bardziej ludzkie:

  1. Usunąć płód, o którym wiadomo, że jest bardzo uszkodzony - ale wykonać zabieg gdy płód jest w takim stopniu rozwoju, że nie mając rozwiniętego układu nerwowego nic nie czuje i nie ma świadomości ( czyli powiedzmy do 18-tego tygodnia ciąży)

  2. Doprowadzić do urodzenia dziecka, które umrze zaraz po urodzeniu lub będzie nieszczęśliwe przez całe życie ( a dodatkowo unieszczęśliwi rodziców).

  Wg badań naukowców " percepcja bólu jest możliwa dopiero po 29 lub 30 tygodniu ciąży" : wikipedia. "Odczuwanie_bólu_przez_płód"

  To co mówi Żalek to zupełnie bzdury: nie można porównywać okrutnego zabijania zwierząt po ich urodzeniu (zwierzęta wtedy jak najbardziej odczuwają ból i strach) z usuwaniem płodu, który niczego nie czuje.
  Żalek i jemu podobni nawet zygotę (czyli komórkę powstałą po połączeniu komórki rozrodczej żeńskiej z męską) nazywają dzieckiem i i chcą jej dać takie same prawa jak urodzonemu dziecku. To już zupełna aberracja - w naturalnych warunkach zygoty obumierają i kobieta nawet o tym nie wie (większość zapłodnionych jajeczek umiera w ciągu pierwszych czterech dób)..

 • ragefox

  Oceniono 38 razy 4

  Aborcja płodu z zespołem Downa
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Mam synka z zespołem Downa i z całą stanowczością stwierdzam, że są to NAJLEPSZE osoby chodzące po ziemi, i dobry Pan Bóg dzieci takie daje rodzicom w nagrodę.
  Mam jeszcze kilkoro innych dzieci mądrych, grzecznych, wykształconych ale (trochę żartem) uważam, że daunik Wiktor jest najbardziej udany :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX