Rzepliński i Adamowicz na 30-leciu TK. Nie obyło się bez sprzeczki z dziennikarką. "A pani z kim jest związana?"

Na konferencji rozpoczynającej 30-lecie TK w Gdańsku prezydent miasta wdał się w utarczkę z jedną z dziennikarek. Później mówił o "grzechach ciężkich" PiS w sprawie TK i ocenił, że zarówno prezydenta Dudę, jak i premier Szydło czeka za nie Trybunał Stanu.

Z okazji 30-lecia TK Andrzej Rzepliński wystąpił na konferencji prasowej razem z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem. Rzepliński przypomniał, że TK jest organem, który stoi na straży konstytucji. Jak mówi, cieszył się, że jubileusz odbywa się poza Warszawą, bo "Polska stoi na samorządzie, to ogromny sukces". 

Później głos zabrał prezydent miasta. - Dlaczego Gdańsk organizuje konferencję? To jest organ konstytucyjny, to nie jest instytucja prywatna, jakby się niektórym wydawało. Jeżeli rząd niedowłada, nie funkcjonuje dobrze, wtedy samorząd przyjmuje jego funkcje. W ten sposób chroni godność trzeciej władzy, sądowniczej. Gdańsk jest kolebką współczesnej demokracji Polskiej - grzmiał Adamowicz. 

- (Trybunał) To nie jest komunistyczna instytucja, jak się wydaje wysokiemu funkcjonariuszowi rządu Polskiego. Wstyd! Hańba! - stwierdził Adamowicz. - Jesteśmy dumni, my Gdańszczanie, jesteśmy zaszczyceni, że możemy gościć TK - podkreślał. 

Utarczka słowna z dziennikarką

Następnie był czas na pytania dziennikarzy. - Panie prezydencie, pojawiają się głosy, które mówią o tym, że pan jest działaczem PO, pan prezes Rzepliński jest w sporze z obecnym rządem... - zaczęła jedna z obecnych na sali dziennikarek. 

- Pani redaktor, od 3 lat jestem bezpartyjny - odpowiedział Adamowicz. 

- Ale jest pan związany z PO... - dziennikarka próbowała kontynuować.

- A pani z kim jest związana? Pani jest związana z PiS. Pani pracuje w telewizji Gdańsk, która podlega prezesowi Kurskiemu - dogadał jej prezydent. 

- Pan jest związany z PO - ciągnęła. I dopytywała, czy nie sądzi, że wydarzenie to wciąganie samorządu w "spór prezesa Rzeplińskiego"?

- To nie prezes Rzepliński, tylko cały Trybunał jest przedmiotem ataku PiS. Za chwilę zostanie podłożony dynamit pod gmach niezależnego sądownictwa w Polsce. Każdy, kto jest świadomym obywatelem, musi stanąć w obronie. To nie jest zwykła polityka, to idzie o to, czy Polska jest demokratycznym państwem prawa, czy będzie wydmuszką państwa prawa - mówił Adamowicz. I dodał, że staje w obronie konstytucji. Nie obyło się bez złośliwości: - To nie jest spotkanie przy kawie prezesa Kaczyńskiego z premierem Orbanem za pieniądze podatników. To jest normalne, oficjalne spotkanie - powiedział.

Dodał, że na spotkanie, z dużym wyprzedzeniem, zostały zaproszeni zarówno prezydent, jak i premier. Zdaniem Adamowicza, "nie ustosunkowali się". 

Dziennikarz TV Trwam zapytał z kolei o ostatni dzień prezesury Rzeplińskiego. - To wypada 19 grudnia. Mam nadzieję, że będzie ładna pogoda, będzie śnieg, dość chłodno. I tyle - skwitował Rzepliński. - Będzie day after, naprawdę mam co robić. Potem będę już tylko profesorem UW, co jest dla mnie istotne - dodał. 

- Pan reprezentuje katolickie medium, to użyję słów katechizmu. Jeśli PO (w sprawie TK) popełniła grzech, to był to grzech lekki, natomiast PiS popełnił grzech ciężki. Prezydent popełnił grzech ciężki, bo nie zaprzysiągł prawidłowo powołanych sędziów, a pani premier nie opublikowała - a jest tylko notariuszem - wyroków TK. I w przyszłości będzie Trybunał Stanu musiał się tymi grzechami ciężkimi zająć - ocenił

30-lecie Trybunału

Obchody 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego odbywają się w Gdańsku. Głównym punktem uroczystości jest konferencja pod hasłem "Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych". W wydarzeniu weźmie udział ok. 300 osób, w tym m.in. przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio. Adamowicz podał, że na uroczystości będzie prezes europejskiego trybunału sprawiedliwości w Luksemburgu.

Więcej o:
Komentarze (290)
Rzepliński i Adamowicz na 30-leciu TK. Nie obyło się bez sprzeczki z dziennikarką. "A pani z kim jest związana?"
Zaloguj się
 • krark

  Oceniono 252 razy 50

  Adamowicz, Rzepliński i wielu innych kojarzą mi się z hasłem: "Żeby było tak jak było". Autorką tego hasła jest pani Agnieszka Holland.

 • ergosumek

  Oceniono 62 razy 24

  Rzepliński przypomniał, że TK jest organem, który stoi na straży konstytucji. Jak mówi, cieszył się, że jubileusz odbywa się poza Warszawą, bo "Polska stoi na samorządzie, to ogromny sukces".
  ++++++++++++++++++++++++++++
  W Polsce, i to w Gdańsku, organizować bizantyjskie obchody jubileuszu TK za niemieckie pieniądze, bo polski rząd nie dał i olał?

  A jakiż to interes mają Niemcy, żeby fetować polski trybunał konstytucyjny?
  Przecież sami nawet konstytucji nie mają...

  Prosimy zapoznać się z Netykietą.
  Nie możesz pisać do 2016-10-17 23:44. Mail kontaktowy: forum@agora.pl.

 • szula001

  Oceniono 92 razy 24

  Reprywatyzacja w Warszawie, Amber Gold w Gdańsku, przekręt PO w sejmie z TK, milczenie prezesa i sędziów TK w sprawie tychże przekrętów, wystąpienie przeciw narodowi TK (min. zmiana dotycząca emerytur) to jest ta wasza sprawiedliwa i uczciwa Polska tylko ja się pytam dla kogo; może dla kasty sędziowskiej jak wyraziła się pani sędzia na zjeździe bo na pewno nie dla zwykłego szarego obywatela RP

 • smiki48

  Oceniono 45 razy 19

  Adamowicz musi utrzymywać dobre stosunki z sędziami, bo ma świadomość, że grożą mu procesy, a wówczas życzliwość sędziów będzie nieoceniona.

 • razb1947

  Oceniono 70 razy 18

  Rzepliński i Adamowicz w bardzo krótkim czasie zostaną wyrzuceni ze stanowisk i czekają na nich więzienia a PIS będzie rządzić co najmniej 20 lat bez przerwy.

 • totmes72

  Oceniono 63 razy 17

  a kto to ma mieszkań bez liku i zapomniał je umieścić w oświadczeniu majątkowym?

 • jnd

  Oceniono 48 razy 16

  TK stoi na strazy konstytucj, ktorej wady i nadinterpretacja przezTK sluzy mafiom.

 • proteusz33

  Oceniono 78 razy 16

  Adamowicz zafundował (nie za swoje pieniądze) wyżerkę sędziom TK z okazji 30-lecia.Zaraz,zaraz,czy aby 30 lat temu to nie demokrata Jaruzelski powoływał niezależne instytucje i niezależnych sędziów ? To może Adamowicz zaprosi na imprezkę członków PRON lub WRON ? Albo weteranów ZOMO ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX