PiS znowu zmienia zdanie w sprawie aborcji? Mazurek: "Puknijcie się wszyscy w głowę"

- Jarosław Kaczyński nie chce zmuszać kobiet, żeby rodziły dzieci, jeśli płód ma wady - tłumaczyła dziennikarzom mocno wzburzona rzeczniczka PiS Beata Mazurek

- Nie będziemy do niczego zmuszać kobiet - oświadczyła rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. Wyjaśniła, że ewentualna nowa ustawa aborcyjna nie będzie zmuszała kobiet w tzw. trudnej ciąży do urodzenia dziecka. 

To odpowiedź na zapowiadany w mediach "czarny protest", który ma się odbyć dzisiaj pod domem Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. Został zorganizowany po wczorajszej wypowiedzi prezesa PiS, dotyczącej aborcji. Pisaliśmy o niej TUTAJ

"Przymusu stosować nie można, można perswazję"

- Nie zgadzam z tym protestem. Bo nie jest prawdą to, co przewija się w niektórych mediach, że my będziemy kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać. Propozycja, która ewentualnie może się pojawić, będzie dotyczyła tylko i wyłącznie dobrowolności. Jeśli kobiety będą chciały urodzić, to będą miały wsparcie z różnych stron, z różnych instytucji do tego, by ta ciąża zagrożona w sposób prawidłowy przebiegła. Przecież
to jasno i wyraźnie z tego wywiadu wynika - powiedziała Mazurek.

- To jest czyste szaleństwo. Naprawdę, wy się zastanówcie co piszecie, co mówicie. Konkluzja wypowiedzi dotyczącej pytania o nowelizację obecnego prawa brzmi: 'Tutaj przymusu stosować nie można. Można zastosować perswazję i to delikatną, bez presji'. To gdzie jest zmuszanie kogokolwiek do czegokolwiek? Puknijcie się wszyscy w głowę - powiedziała wzburzona rzeczniczka PiS. 

"Nie podgrzewajmy tematu"

Kto ma się puknąć w głowę? Wszyscy ci, "którzy mówią o tym, że Jarosław Kaczyński chce zaostrzenia przepisów, że będzie zmuszał kobiety do tego, żeby rodziły dzieci, kiedy wiadomo, że ten płód będzie miał wady" - powiedziała posłanka PiS. - To jest nieprawda. Przecież państwo doskonale o tym wiecie. Jeżeli ktokolwiek cokolwiek cytuje, to niech cytuje od początku do końca, a nie zdanie wyrwane z kontekstu - oświadczyła.

Nie podgrzewajmy tego tematu, projektów żadnych nie ma, koncentrujemy się na systemie wsparcia

O czym mówił Kaczyński?

We wczorajszym wywiadzie dla PAP Jarosław Kaczyński powiedział, że PiS będzie dążyć do tego, by zmniejszyć liczbę aborcji w Polsce. Nie wykluczył też zmian w obecnych przepisach prawa ze względu na stan płodu, a szczególnie zespół Downa. Zastrzegł jednak, że zmiany muszą być odpowiednio przygotowane. Dodał, że wyklucza przyjęcie rozwiązań zaproponowanych przez Ordo Iuris.

- Ale będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię. Oczywiście mowa tylko o tych przypadkach trudnych ciąż, gdy nie ma zagrożenia życia i zdrowia matki - zastrzegł prezes PiS. 

- Będziemy rozwijać te wszystkie instytucje, takie jak m.in. hospicja prenatalne, które dzisiaj są społeczne, będziemy się starać, by kobieta, która znalazła się w takiej sytuacji, otrzymała bardzo poważną pomoc. To może dotyczyć także ciąż, które są wynikiem przestępstwa, ale oczywiście i tutaj przymusu zastosować nie można, można zastosować perswazję, i to delikatną, bez presji - podkreślił Kaczyński.

O ABORCJI PRZECZYTAJ TEŻ W KSIĄŻCE: "Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji" >>

A TERAZ ZOBACZ: Jak PiS zmieniał zdanie w sprawie aborcji

 

Więcej o:
Komentarze (403)
PiS znowu zmienia zdanie w sprawie aborcji? Mazurek: "Puknijcie się wszyscy w głowę"
Zaloguj się
 • ar25

  Oceniono 275 razy 99

  Zrobi wam się łyso jak Mieszkanie+ wypali, utrzymają 500+, obniżą wiek emerytalny... A wy co będziecie mieć do zaoferowania? Trybunał konstytucyjny? Ha ha ha ha :-)

 • student_zebrak

  Oceniono 70 razy 70

  perswazja z pistoletem przystawionym do skroni, tego sie mlody Jaroslaw od stryjow nauczyl.

 • hanusinamama

  Oceniono 49 razy 49

  Perswazje? Wobec kobiety ktora dowiedziała ze nosi dziecko skazane na smierc? Albo wobec zgwałconej? Litości.

 • accommo

  Oceniono 20 razy 16

  Prawda jest taka, że z niepełnosprawnym dzieckiem matka zostaje sama. Zapytajcie TEGO pana JAK NIE PŁACIĆ ALIMENTÓW (300 zł!) na chorego syna, który dostał chorobę w genach po ojcu i jego rodzinie facebook.com/wac.nie

 • uzdek98

  Oceniono 14 razy 12

  wiecej wypowiedzi tego zezowatego paszteta i pisiesyny pobija rekord z 2005-2007 ...

 • blski

  Oceniono 14 razy 8

  Mazurek usiluje zalagodzic sytuacje ktora wywolala wyppowiedz Kaczynskiego.
  Nalezy przypomniec jego slowa "Chcemy, by kobiety rodziły, nawet jeśli dziecko jest mocno zdeformowane. By zostało ochrzczone" w daleszej czesci wypowiedzi wspomnial "To może dotyczyć także ciąż, które są wynikiem przestępstwa, ale oczywiście i tutaj przymusu zastosować nie można, można zastosować perswazję, i to delikatną, bez presji" ale tez "W dalszym ciągu jest sprawa prawnych rozwiązań odnoszących się, na różnym poziomie, być może nawet w ramach obecnej ustawy, do aborcji ze względu na stan płodu, a w szczególności ze względu na zespół Downa." co znaczy, ze po odpowiednim przygotowaniu spoleczenstwa przerwanie ciazy, bez wzgledu na okolicznosci" bedzie przestepstwem.
  Kaczynskiego nie lubie ale wydawalo mi sie, ze jest on pragmatycznym i rozsadnym politykiem, wobec czego spodziewalem sie, ze wobec intensywnosci i liczby uczestnikow protestow przeciw dalszym restrykcjom przerywania ciazy, nie bedzie sie wypowiadal.
  W ostatnich dniach Kosciol zajal zdecydowana pozycje i odnosze wrazenie, ze Kaczynski jest zmuszony do wypowiedzenia sie po tej samej stronie. Jezeli wyrazil osobiste przekonanie, to nie jest sprytnym politykiem, jezeli zostal do tego zmuszony przez Kosciol to nalezy go traktowac nie jako reprezentanta narodu, ale jako reprezenanta Kosciola.
  Usiluje zrozumiec dlaczego Kosciol Katolicki jest tak bardzo przeciwny przerywaniu ciazy (inne odlamy Chrzecjanstwa nie sa, a inne religie pozostawiaja to do uznania wiernych) - czy to aby nie dlatego, ze wiekszosc w nieszczesciu i w obliczu smierci staja sie religijni (polecam zapoznanie sie z przedsmiertelna wypowiedzia Bertranda Rusella na ten temat, jak tez Zakladem Pascala [ktory wobec olbrzymiej liczby religii i kanonu rzetelnosci jest tylko teoretycznym rozwazaniem]).
  Moim zdaniem jakiekolwiek restrykcje dotyczace przerywania ciazy sa wyrazem przedmiotowego traktowania kobiety. Jednoczesnie zdaje sobie sprawe, ze nie jest latwo bedac w pelnej swiadomosci odpowiedzialnosci i niekonczacych sie klopotow zwiazanych z wychowanie nawet zdrowego dziecka, zdecydowac sie na jego urodzenie. Dlatego tez wielokrotnie ludzie myslacy racjonalnie powstrzymuja sie uzywajac czy to antykoncepcji czy w ostatecznosci przerywania ciazy. Kazdy z nas obserwuje, ze im nizszy poziom intelektualny rodzicow tym wiecej dzieci.

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 7

  a w co sie pukniesz ty, garkotluku?

 • kkes

  Oceniono 79 razy 7

  Lewarki, możecie mi wskazać słowa JK świadczące o tym, że rodzenie zdeformowanych płodów/dzieci będzie przymusem? Z góry dziękuję

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX