Jaki: 99 proc. aborcji to aborcje eugeniczne. Prof. Dębski: To kłamstwo, nie ma takich danych

- Dyskusja o aborcji to dyskusja o miejscu osób niepełnosprawnych w społeczeństwie - mówił Patryk Jaki w TVP Info. - Czy niepełnosprawność jest wystarczającym powodem do tego, żeby pozwolić dziecku umrzeć w misce? - pytał.

Michał Rachoń w programie "Gość poranka" w TVP Info poruszył temat protestów przeciwko zakazowi aborcji. - Czy rząd widzi wyjście z tej sytuacji? - pytał wiceministra sprawiedliwości. Ale Patryk Jaki stwierdził, że najpierw powie o czymś innym.

- Przede wszystkim trzeba wykorzystać ten moment i powiedzieć prawdę ludziom - zaznaczył. - Kiedyś nie dysponowaliśmy danymi, teraz już dysponujemy. 99 proc. aborcji w Polsce to są aborcje eugeniczne, w większości przypadków to są aborcje dzieci z zespołem Downa - mówił Jaki. - Niestety to są aborcje wykonywane na późnym etapie ciąży - dodał polityk. Jak podkreślił, dochodzi do nich podczas badania połówkowego, w czwartym czy piątym miesiącu ciąży. Wtedy "rodzice dowiadują się, że dziecko może mieć wadę genetyczną".

"Projekt Ordo Iuris w wielu momentach idzie za daleko"

- Dochodzi do takich sytuacji, jak we Wrocławiu czy Warszawie, gdzie dziecko przeżywa aborcję i umiera w misce gdzieś obok - ciągnął Jaki - Tak naprawdę dyskusja o aborcji w Polsce to dyskusja o miejscu osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Czy niepełnosprawność jest wystarczającym powodem do tego, żeby pozwolić dziecku umrzeć w misce? - pytał retorycznie wiceminister sprawiedliwości.

Zaznaczył, że problem dotyczy głównie "spraw eugenicznych". Dodał jednocześnie, że projekt Ordo Iuris jego zdaniem "w wielu momentach idzie za daleko".

Prof. Dębski: To jest kłamstwo. Nie ma oficjalnych danych 

O opinię zapytaliśmy prof. Romualda Dębskiego, kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. - To jest kłamstwo. Nie ma oficjalnych danych, ale szacunkowo udział aborcji ze wskazań genetycznych wynosi ok. 40-50 proc. - stwierdził w rozmowie z portalem Gazeta.pl prof. Dębski.

- Zespół Downa to największa grupa, jeśli chodzi o wskazania genetyczne - przyznał Dębski. Zaznaczył jednocześnie, że większość decyzji o aborcji pada przy "nieprawidłowościach budowy strukturalnej".

Co z aborcją w 5 miesiącu? - Kolejne kłamstwo. Nikt nie terminuje ciąż w takim miesiącu - powiedział Dębski. Przy okazji przypomniał, że czas ciąży liczy się w tygodniach. Termin "miesiąc" jest bowiem niejednoznaczny - może być kalendarzowy albo księżycowy.

SPRAWDŹ TEŻ KSIĄŻKĘ: "Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji" >>

Więcej o:
Komentarze (699)
Jaki: 99 proc. aborcji to aborcje eugeniczne. Prof. Dębski: To kłamstwo, nie ma takich danych
Zaloguj się
 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 96 razy 86

  Chcialbym zwrocic uwage politykom z partii rzadzacej, ze 70 zaplodnionych komorek jajowych sie nie zagniezdza i jest wydalanych wraz z krwia miesieczna.
  Kiedy wiec bedzie wyswiecanie i katolickie pogrzeby... zuzytych podpasek i tamponow???
  Co to, te nienarodzone dzieci gorsze?!?

 • grzmik012

  Oceniono 120 razy 84

  Treść wielu wpisów na tym forum pozwala na stwierdzenie, że ludzie z zespołem Downa nie muszą odczuwać w relacjach z otoczeniem, jakiegokolwiek dyskomfortu z powodu swego upośledzenia.

 • zuuuraw

  Oceniono 147 razy 81

  prof. Dębski - pała z logiki !
  Skoro nie ma danych skąd wie że Jaki kłamie ?

 • swansea

  Oceniono 131 razy 81

  to jest kłamstwo, ale brak oficjalnych danych.. zarówno prof. Dębski jak i Jaki jadą po bandzie. brak oficjalnych danych, ale jednoznaczne oświadczenia można dawać.. wart pac pałaca..

 • zuuuraw

  Oceniono 138 razy 80

  Po pierwsze gazetowe bezmózgi, gdyby aborcja była dozwolona większości z was nie byłoby na tym świecie.
  Po drugie , nie prawda jest że za całkowitym zakazem abrorcji stoi PiS i Kaczyński, projekt jest obywatelski, wśród sygnotariuszy nie ma nikogo z PiS-u, a sam jarosław, podobnie jak 42 innych czołowych polityków PiS, mn. Brudziński, Kuchcińskji, Gliński, Suski, Błaszczak głosował za wysłaniem do komisji OBU projektów , zakazującego i zezwalajacego, więc czarne kretynki , też bezmózgi, nie wiedziec czemu protestowały na Nowogrodzkiej !
  I wreszcie , nikt nie odbiera kobietom prawa do wyboru, mogą urodzic i zachowac kalekie dziecko, mogą oddać je do kościoła lub zostawić w szpitalu. Wybór jest tylko zabić, czy pozwolić żyć.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 57 razy 49

  Czy istnieje jakas wiarygodna statystyka jaki procent ludzi z zespolem Downa glosuje na pis?

 • crvx

  Oceniono 48 razy 46

  Jak na rodzica dziecka z zespołem Downa Jaki ma braki w wiedzy lub po prostu znowu kłamie. Badanie USG około 11 tygodnia ciąży pozwala stwierdzić ryzyko wystąpienia wady genetycznej jak i innych schorzeń, które później można potwierdzić dokładniejszymi badaniami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX