"Bądźcie twardzi w obronie niezawisłości sądów". Węgierski sędzia z mocnym apelem do polskich kolegów

Victor Orban i András Baka

Victor Orban i András Baka (Fot. Agencja Gazeta i SSP Iustitia via youtube.com)

• András Baka, były prezes SN, opisał reformę sądownictwa na Węgrzech
• Rząd Victora Orbana ograniczył kompetencje Trybunału Konstytucyjnego
• Zmieniono Konstytucję i zwolniono prawie 300 sędziów

- Trwajcie zjednoczeni, bądźcie twardzi w obronie niezawisłości sądów i niezależności sędziów - zaapelował do polskich sędziów András Baka, były prezes Sądu Najwyższego Węgier i były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Baka jest gościem nadzwyczajnego Kongresu Sędziów w Warszawie; w przemówieniu opisał, jak wyglądała reforma sądownictwa na Węgrzech wprowadzona przez rząd Victora Orbana. 

Najpierw Trybunał Konstytucyjny

- Słyszałem pogłoski, że do Polski przybędzie pociąg z sędziami z Węgier i że urządzimy w Warszawie drugi Budapeszt - żartobliwie rozpoczął swoje wystąpienie węgierski sędzia. Stwierdził, że polskie i węgierskie sądownictwo boryka się z tymi samymi problemami. 

Reforma sądownictwa na Węgrzech rozpoczęła się w 2010 r. od zmiany sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadzono nową ustawę, która zwiększała z 11 do 15 liczbę sędziów TK oraz zakładała, że do wyboru sędziego potrzeba większości 2/3 głosów. Przewodniczącego miał wybierać parlament, a nie sędziowie TK, jak dotychczas.

Ograniczono również kompetencje Trybunału - nie mógł już orzekać w sprawach budżetu, finansów państwa czy dochodów. Rząd Orbana zmienił Konstytucję i wprowadził obowiązek przejścia sędziego w stan spoczynku w wieku 62 lat (wcześniej - 70 lat). To spowodowało, że 287 sędziów musiało natychmiast odejść z zawodu. Chociaż w 2012 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że ten przepis jest dyskryminujący, większość zwolnionych sędziów nie mogła wrócić do pracy, bo ich stanowiska były już zajęte. Poprawki do Konstytucji nie były konsultowane ze środowiskiem sędziowskim. 

Wszystkie kompetencje w jednym ręku

W 2011 r. rząd Orbana zlikwidował samorząd sędziowski i Krajową Radę Sądownictwa. Na jej miejsce powołał Krajowe Biuro ds. Sądownictwa z przewodniczącym wybieranym na 9 lat.

- Od tej pory za sądownictwo odpowiadał jeden człowiek o nieograniczonych kompetencjach. Przewodniczący, który nie musi się konsultować ze środowiskiem sędziowskim, nie można do niego wystosować żadnej interpelacji, nie musi udzielać nikomu żadnych informacji - powiedział András Baka. - Doszło do bezprecedensowej sytuacji na skalę europejską. Centralizacja decyzji przewyższyła tę znaną z dyktatury socjalistycznej. Obecny system nie przystaje do europejskich standardów - dodał. 

Kim jest András Baka?

András Baka przez siedemnaście lat pełnił funkcję sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (do 2008 r.). W czerwcu 2009 r. węgierski parlament powierzył mu na okres 6-letniej kadencji rolę Prezesa Sądu Najwyższego. Prawnik w ramach przysługujących mu kompetencji skrytykował publicznie rządowe reformy prawa konstytucyjnego.

W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowa węgierska Konstytucja, która zastąpiła Sąd Najwyższy instytucją o nazwie Kuria. Mandat prezesa Sądu Najwyższego wygasł. Andras Baka zdecydował się na obronę swoich praw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W wyroku z dnia 27 maja 2014 r. ETPC w sposób jednoznaczny przyznał skarżącemu rację, dopatrując się w działaniach rządu węgierskiego rażących i oczywistych naruszeń podstawowych przepisów Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Sędziowie zwołali nadzwyczajny kongres. "Sytuacja jest graniczna, bardzo niebezpieczna"

Sprawdź, czy wiesz więcej niż statystyczny Polak [QUIZ]
1/10Wysoka inflacja oznacza, że ceny gwałtowanie wzrastają? (23 proc. badanych Polaków tego nie wiedziało, według raportu NBP).
Zobacz także
 • Berlusconi i Orban też mieli problemy z Komisją Wenecką Komisja Wenecka vs. europejskie państwa. Krótka historia konfliktów
 • Victor Orban podczas wyborów samorządowych na Węgrzech Na Węgrzech Orban znów bierze wszystko. "Demontuje demokrację, ale robi też coś, co podoba się w Europie"
Komentarze (150)
"Bądźcie twardzi w obronie niezawisłości sądów". Węgierski sędzia z mocnym apelem do polskich kolegów
Zaloguj się
 • goralca

  Oceniono 27 razy 21

  Stary komuch Strzembosz swego zablokował lustrację, bo "środowisko sędziowskie oczyści się samo". A tymczasem to siedlisko patologii, korupcji i braku najzwyklejszej ludzkiej empatii. Poniżej załączam dużo przykładów haniebnych zachowań sędziów i tego, jak ten układ się wzajemnie chroni!!!! A propos, tego węgierskiego stalinowskiego sędziego pogonił Orban!
  Zgodnie z wyrokiem TK z 2.04.2015 sędzia składający fałszywe oświadczenie lustracyjne jest.....CHRONIONY IMMUNITETEM !!!!!!
  - Sędzia Waldemar Z. z Bydgoszczy zabił samochodem mężczyznę. Jego rodzinę .... pozwał o zniszczenie samochodu (VW).
  - Sędzia Aleksandra Ś. z Bielska Białej w zamian za 2 butelki alkoholu i bombonierkę nie podjęła umorzonej sprawy oszusta podatkowego.
  - Sędzia Roman Ch. z Lwówka spowodowal wypadek, w którym 9-latka straciła 4 przednie ząbki. Nie uchylono immunitetu "znikoma szkodliwość".
  - Józef Z. z Sądu Okręgowego w Świdnicy do sądownictwa trafił w 1969 roku. W sklepie w Boguszowie-Gorcach wyłudził pralkę i odkurzacz na podstawie sfałszowanych dokumentów. W 2002 roku wypuścił z aresztu gangstera Marka S. (Jaguar). W zamian pan "sędzia" dostał darmowy pobyt w agencji towarzyskiej i alkohol. Przez ponad 10 lat nie udało się postawić go przed sądem - odszedł w stan spoczynku.
  - prezes SN uwikłana w skandal korupcyjny
  - prezes TK łamie prawo i sprzeniewierza się Konstytucji RP, za rządów PO napisał niekonstytucyjną ustawę o TK dla Bronka Komoruskiego
  - mgr Stępień wyzywający sędziów TK od ch...ów
  - sędzia Łączewski umawia się z Tomaszem Lisem na TT na spotkanie w celu omówienia strategii zaszkodzenia rządowi PiS. Zostaje odsunięty od prowadzenia spraw karnych a postępowanie w jego sprawie nadal się toczy.
  - Pierwszym prezesem SN zostaje prawniczka telewizji założonej za pieniądze komunistycznego wywiadu, wyprane w Panamie.
  - Sędzia gen. Henryk Kostrzewa, stalinowiec skazujący AK-owców, w 1989 odmówił rehabilitacji rotmistrza Witolda Pileckiego. Emerytura w III RP - 13.602 PLN!!!!!!!!!!!!!!
  - Sędzia Lucyna Zborowska-Łubianek z Poznania po skazaniu prawomocnym wyrokiem za oszustwo, po przeniesieniu orzekała w Lodzi

 • 1210berta

  Oceniono 30 razy 20

  Same trole pisd....e tutaj, Pisd....e z konusem wlasnie to chca zrobic w Polsce, wtedy juz calkiem zawladna wszystkimi urzedami ,sadami ,T.K beda robic co im sie rzewnie bedzie podobalo , z ludzmi tez OSZOLOMSTWO ,KLAMCY ,DYKTATURA BEDZIE

 • smiki48

  Oceniono 94 razy 20

  niezawisłość sędziów polega na tym, że według nich wyłącznie sędziowie mogą oceniać swoją pracę i swoje awanse. Społeczeństwo według sędziów jest za głupie aby ich oceniać. To sędziowie mają Konstytucję RP w głębokim poważaniu. Konstytucja jasno stwierdza, że Naród sprawuje władzę bezpośrednio lub przez swoich PRZEDSTAWICIELI. Czy ktoś z was wybierał kiedykolwiek jakoegoś sędziego? Ja niestety nie miałem takiej możliwości

 • tizin

  Oceniono 24 razy 14

  Boże ludzie ale wy jesteście głupi!! Krytykujecie sądy za niektóre wyroki - OK, nie wszystkie zawsze są zrozumiałe i w porządku!! Ale zrozumcie że jak sądownictwo straci swoją niezawisłość to władza będzie mogła z nami zrobić co zechce!! Jak za komuny i Stalina!! Nikt już nie pierdnie przeciw władzy do do pierdla go posadzą pod byle pretekstem!!
  DLATEGO jakie by nie były niektóre wyroki, należy odsunąć od władzy ludzi którzy chcą dla siebie zagarnąć wszystkie kompetencje! Na razie ZERO wpływa na prokuratury, za niedługo JK będzie sterował wyrokami, historię w książkach też zmienią itd itd

 • 1234qwerty

  Oceniono 46 razy 6

  Panie Baka sądy to trzeba mieć bo te u nas to kpina.

 • radzio5

  Oceniono 54 razy 6

  Następni uciśnieni? A prawda jest taka że siedzą ci co ukradli lizaka albo rzucali tortem. Ci którzy kradli kamienice albo grube miliony wciąż są na wolności. Szkoda że wcześniej nie zwołali takiego zlotu aby poprawić sytuację w sądownictwie. Zamiast mieszać się w układy mogli pracować nad sprawiedliwymi wyrokami. Ludzie widzą jak jest. Z pewnością wówczas mieliby do sądów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje