"Jest mi wstyd", "zrobiono piknik". Burza, bo Kancelaria Prezydenta pokazała to zdjęcie z pogrzebu "Inki"

• Kancelaria Prezydenta opublikowała zdjęcia z pogrzebu "Inki" i "Zagończyka"
• Na niektórych widać odpalone race i flagi Obozu Narodowo Radykalnego
• Komentarze: "Wstyd", "lans na trumnach", "piknik polityczny dla swoich"

W Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka", działaczy AK, którzy zostali zabici przez komunistyczne władze. Na oficjalnym koncie Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy pojawiają się zdjęcia z uroczystości. Na części z nich widać m.in. race i flagi Obozu Narodowo Radykalnego, co spotyka się z krytyką użytkowników. "Jest mi wstyd, że kancelaria drugiej najważniejszej osobistości w mojej ojczyźnie publikuje zdjęcie z flagami ONR w tle", "Kolejny raz lans na trumnach!", "Pochodnie i krzyki. Żal. Inka zasłużyła na godny pogrzeb. Zrobiono piknik polityczny dal swoich" - czytamy. Jak zawsze w takich sytuacjach, nie brakuje też obrońców takich okoliczności pogrzebu.

Dowiedz się więcej:

Jak wyglądały uroczystości pogrzebowe?

W niedzielę na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbył się pogrzeb Danuty Siedzikówny, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, działaczy Armii Krajowej zabitych w 1946 r. Po blisko 70 latach IPN odnalazł ich ciała. Uroczystości zaczęły się od mszy św. w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia NMP o godz. 13.00. Przewodniczył jej arcybiskup Leszek Głódź. Przybyli prezydent Andrzej Duda i premierBeata Szydło. Po mszy ruszy kondukt żałobny.

Kim była "Inka"?

Danuta Siedzikówna urodziła się w 1928 r. w Guszczewinie na skraju Puszczy Białowieskiej. Wychowała się w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ojciec został zesłany na Sybir za działalność niepodległościową. Matkę zamordowało Gestapo. W 1943 r., po śmierci matki (mając zaledwie 15 lat), Danuta wstąpiła do AK. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1944 r. podjęła pracę w nadleśnictwie Hajnówka. W 1945 r. została aresztowana przez grupę NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Odbita przez patrol wileńskiej AK, służyła jako łączniczka i sanitariuszka w jednym ze szwadronów "Łupaszki". Pewnego dnia została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. 20 lipca 1946 r. aresztowało ją UB. Została osadzona w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie, 3 sierpnia 1946 r. skazana została na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Nie miała wówczas ukończonych 18 lat.

Więcej o:
Komentarze (477)
"Jest mi wstyd", "zrobiono piknik". Burza, bo Kancelaria Prezydenta pokazała to zdjęcie z pogrzebu "Inki"
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 210 razy 82

  Ale o co chodzi?
  O race? 1 sierpnia w Warszawie o 17:00 też zapalają race. Nikt nie mówi wtedy, że to lans. Po prostu race używane są, jako pewne narzędzie do zrobienia oprawy. Tak samo, jak np. muzyka pogrzebowa albo salwa honorowa. Może się to komuś podobać, może nie, ale nie widzę w tym braku szacunku.
  O flagi ONR? ONR to legalnie funkcjonująca organizacja. Jej poglądy mogą się komuś podobać, albo nie. Nie zmienia to faktu takiego, że ludzie zorganizowani w ONR mieli prawo przyjść na pogrzeb i zaprezentować swoje barwy. Tak samo, jak mogły przyjść np. dzieci ze szkoły podstawowej imienia Koziołka Matołka i stanąć pod swoim sztandarem szkolnym

  Ogólnie rzecz ujmując - GW stworzyła artykuł bez sensu, tylko po to, żeby być na nie.

 • thorsdotter

  Oceniono 104 razy 80

  znowu wiocha....

  niedługo wszystkie uroczystości państwowe będziemy obchodzić w tym stylu.

  i koniecznie z APELEM, do wyrzygania

 • barbariaz

  Oceniono 106 razy 72

  A za rok,o tej samej porze, bedzie jeszcze lepiej - prawdziwy festyn: "bedzi wódka bedom śledzi i do śledzi tyż cuś bedzi" czyli np. disco-polo:
  "Inka to nasza rodzinka,
  ubekom się nie dała
  i za to zginąć musiała"

 • maykl

  Oceniono 54 razy 44

  W miescie Łodzi rocznica likwidacji getta i mozna bylo spotkac sie z jednym z ostatnich zyjacych i podac mu reke i wysluchac ale dupa woli sie spuszczac nad trumnami....

 • beor

  Oceniono 41 razy 25

  "kancelaria drugiej najważniejszej osobistości w mojej ojczyźnie"
  A kto jest pierwszą osobistością Polski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX