Skandaliczne insynuacje posła PiS ws. Bartoszewskiego. Zapytaliśmy historyka. Nie ma wątpliwości

• Poseł PiS Stanisław Pięta zabrał głos ws. Władysława Bartoszewskiego
• Pięta: wyjście z obozu koncentracyjnego to zaskakująca historia
• Historyk: w przypadku W. Bartoszewskiego interweniował PCK

Ministerstwo Obrony Narodowej nie dopisze nazwiska Władysława Bartoszewskiego do apelu pamięci odczytywanego podczas obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. O wymienienie nazwiska apelowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. MON stwierdził, że na zmiany w tekście apelu jest już za późno. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Pięta: wyjście z obozu pozostawia pole do domysłów

Sytuację komentował w programie #RZECZoPOLITYCE poseł PiS Stanisław Pięta.

- Gdyby to zależało ode mnie, to nie zwróciłbym się o to. Pan Władysław Bartoszewski o mnie, o wyborcach PiS był uprzejmy wyrażać się per "PiS-owskie bydło" - stwierdził w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem. Dziennikarz dopytywał o to, czy nie mają znaczenia dokonania Bartoszewskiego podczas wojny.

- Nie chcę się wypowiadać na ten temat, bo nie znam wystarczająco życiorysu Władysława Bartoszewskiego. Jego wyjście z powodów zdrowotnych z obozu koncentracyjnego to zaskakująca historia - powiedział Pięta.

- Chce pan powiedzieć, że kolaborował z Niemcami? - upewniał się Nizinkiewicz.

- Nic takiego nie mówię. Zwracam tylko uwagę, że miało miejsce takie zdarzenie i ono pozostawia pole do domysłów - odpowiedział poseł PiS.

Andrzej Kunert: z obozu zwolniono setki osób, nie tylko prof. Bartoszewskiego

Władysław Bartoszewski został zatrzymany w masowej obławie przeprowadzonej przez Niemców w Warszawie 19 września 1940. Trzy dni później był już więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, z którego został zwolniony 8 kwietnia.

Jak mówi prof. Andrzej Kunert, szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i autor książki "Władysław Bartoszewski - życie i twórczość", prof. Bartoszewski opuścił obóz jako jeden z wielu. I powodem nie była rzekoma współpraca z Niemcami czy donosicielstwo, jak próbowali dowieść niektórzy przeciwnicy profesora.

- Nic takiego nie miało miejsca i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Takie insynuacje pojawiały się już kilkukrotnie - mówi Andrzej Kunert. - Nie ma nic zaskakującego w tym, że Władysław Bartoszewski opuścił obóz koncentracyjny. To był wczesny okres funkcjonowania Auschwitz. W ciągu roku zwolniono wtedy co najmniej kilkaset osób na skutek różnych interwencji i na indywidualnych zasadach. W przypadku Władysława Bartoszewskiego interweniował Polski Czerwony Krzyż, był jego pracownikiem od września 1939 roku. To nie było tak, że doszło do jednego zwolnienia - dodaje.

ZOBACZ TEŻ KSIĄŻKĘ: "Bartoszewski. Opowieści przyjaciół" >>

Więcej o:
Komentarze (990)
Skandaliczne insynuacje posła PiS ws. Bartoszewskiego. Zapytaliśmy historyka. Nie ma wątpliwości
Zaloguj się
 • leszek.30

  Oceniono 280 razy 250

  Bolszewicki cham, Pięta, kłamie jak UB-cka świnia...Bartoszewski nigdy nie wypowiedział tych słów " PiS-owskie bydło"..!... Mówi o bydle , cytując kogoś innego, ale nie było tam użyte wyrażenie "PiS-owskie bydło" ...Pięta sugeruje się ogólną opinia większości Polaków o Pięcie i jego partii..!!!

 • Ireneusz Kozak

  Oceniono 181 razy 167

  Ciekawsze by było ujawnienie prawdziwych faktów uniknięcia internowania prezesa u czasie stanu wojennego skoro był tak mocno aktywny w podziemiu Solidarności. Czy może za tym nie stoi jakaś "kolaboracja " z SB czy UB. Niech poseł Pięta zajmie się raczej pracą sejmową a nie o czymś ,że myśli że myśli. Czy poseł Pięta przemyślał, czy któryś z braci rozbił samolot. Zwracam tylko uwagę, że miało miejsce takie zdarzenie i ono pozostawia pole do domysłów i do manipulacji.

 • tomtg123

  Oceniono 148 razy 136

  Pięta zwyczajnie kłamie, nie tylko jeśli chodzi o Oświęcim, ale też jeśli chodzi o sprawę tzw. "bydła". Mówiąc o "odróżnieniu bydła od niebydła" Bartoszewski mówił o POLITYKACH koszmarnej koalicji "pierwszego PiSu" (konkretnie odniósł się do wejścia do koalicji SamoObrony) , a nie o wyborcach.
  O wyborcach to powiedział tylko tyle, że zostali oszukani.
  Całość tekstu Bartoszewskiego tutaj :
  wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/62354,bartoszewski-nie-chce-polski-ktorej-musialbym-sie-wstydzic.html

  ps.
  Panie Pięta, nas.rałeś pan na swój honor, jesli pan w ogóle coś takiego masz.
  Żal mi pana. Bartoszewskiego pan nie dosięgniesz, ale siebie samego - jak widać się panu udało. Plucie do góry kończy się czasem tak, że własna ślina na pysk spada....

 • xandx

  Oceniono 132 razy 114

  przecież pięta to faszysta..... czego tu się spodziewać po wypowiedziach takiego debila........

 • franzin1

  Oceniono 124 razy 112

  Zofia Kossak- Szczucka została zwolniona z Pawiaka, mając wyrok śmierci. Zatem insynuacje posła Pięty są obrzydliwe. Żałuję, że nie mogę mu powiedzieć tego prosto w twarz.

 • ktos2014

  Oceniono 117 razy 97

  Skąd oni biorą takich półgłówków jak ten Pięta to i po twarzy widać że rozumu brak , co buzie otworzy to coraz większa głupota wylatuje . pięta nie mógłby być nawet wycieraczka przed drzwiami Bartoszewskiego

 • dawno.urodzony

  Oceniono 102 razy 90

  gdyby ktoś określił tego pana mianem "pisowskie bydło", to byłoby to bardzo delikatne określenie, bo bydło jest pożyteczne....

 • marcela777

  Oceniono 89 razy 81

  W sprawie Profesora Bartoszewskiego wypowiedział się prof. Andrzej Kunert, szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; jako historyk ma dostęp do dokumentów, relacji itp. Ja lubię słuchać ludzi kompetentnych i przyjmuję Jego wyjaśnienia w sprawie Bartoszewskiego; ale jeśli dla Was większym autorytetem jest pięta to pozostańcie sobie w błogiej nieświadomości

 • vontomke

  Oceniono 98 razy 74

  Prof. Bartoszewski był niezwykle delikatny określając pisowców bydłem. Ja bym powiedział że porównanie pisowców do bydła jest obraźliwe dla tych poczciwych zwierząt. Pisowcy to są najgorsze kanalie jakie pojawiły się na polskiej ziemi. Pięta, Sasin, Kępa, Duda, Szydło, Kaczyński, Piotrowicz, Pawłowicz, Macierewicz - wymarzony przez Kreml rząd Polski. Znamienne że tylko Moskwa nie krytykuje "dobrej zmiany".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX