Zalewska w ekspresowym tempie kasuje gimnazja. Posłanki zadały jej serię BARDZO ważnych pytań

• Anna Zalewska zapowiedziała powrót do starego systemu edukacji
• Posłanki PO: "Jakie będą szacunkowe koszty zmian w edukacji?"
• Gajewska-Płochocka i Kluzik-Rostkowska zadały minister aż 16 pytań

Osiem lat szkoły podstawowej, w tym edukacja wczesnoszkolna w klasach I-IV, i powrót do czteroletniego liceum ogólnokształcącego - to najważniejsze zmiany, jakimi zostanie objęty system edukacji w Polsce. 

Proponowane przez minister Zalewską rozwiązanie nie podobają się nie tylko części nauczycieli, ale też zdecydowanej większości posłów opozycji. Chodzi zwłaszcza o tempo przeprowadzanej reformy.

Właśnie dlatego posłanki  Kinga Gajewska-Płochocka i Joanna Kluzik-Rostkowska z Platformy Obywatelskiej postanowiły zadać MEN serię dociekliwych pytań w tej sprawie. W ich interpelacji proszą o wyjaśnienie poniższych kwestii:

 1. Jakie będą szacunkowe koszty zmian w edukacji?
 2. Na podstawie jakich badań edukacyjnych resort edukacji przeprowadził analizę funkcjonowania obecnego systemu oświaty w Polsce?
 3. Kiedy partnerzy społeczni otrzymają do konsultacji założenia planowanych zmian w postaci projektów aktów prawnych i jakim czasem będą dysponowali na ich konsultację w swoich środowiskach?
 4. Czy proponowane zmiany rozszerzające katalog zadań realizowanych w szkole stanowią gwarancję zatrudnienia dla nauczycieli zagrożonych utratą pracy, czy będą prowadzić do tworzenia nowych miejsc pracy? Jakie przepisy szczególne projektowane są w celu zagwarantowania trwałości stosunku pracy wszystkich nauczycieli przekształcanych szkół?
 5. Na podstawie jakich przepisów prawnych będą zatrudniani tzw. wędrujący specjaliści? Czy będą mieć status nauczyciela?
 6. Czy zmiana ustroju szkolnego spowoduje wymianę kadry kierowniczej?
 7. Czy zmiana typów szkół nie spowoduje utraty uprawnień do zajmowania stanowisk nauczycielskich przez obecnie zatrudnionych?
 8. Dlaczego udział w wolontariacie powinien być kryterium oceny pracy nauczyciela?
 9. Czy zwiększenie liczby godzin przeznaczonych na nauczanie historii odbędzie się kosztem innych przedmiotów, czy też spowoduje dodatkowe obciążenie godzinowe ucznia? Jaki będzie kierunek zmian w ramowych planach nauczania?
 10. Czy w szkole powszechnej obowiązkowy będzie drugi język obcy?
 11. Skoro kierunek pracy wychowawczej szkoły wyznacza program wychowawczy i szkolny program profilaktyki uwarunkowane diagnozą problemów szkolno-środowiskowych, wychowawczych i profilaktycznych, jaki cel i znaczenie praktyczne będzie miało przygotowanie podstawy programowej dla godzin do dyspozycji wychowawcy klasy?
 12. Jaki jest cel działania na terenie jednej placówki Rady Szkoły, Szkolnej Rady Wolontariatu, Rady Rodziców (niektórych z własnym statutem) - wspierający czy kontrolny i oceniający?
 13. Jakie wskaźniki będą decydowały o naliczeniu wysokości subwencji oświatowej dla szkół kształcących w zawodach deficytowych i nadpodażowych?
 14. Czy planowany jest wzrost wynagrodzeń nauczycieli w ujęciu perspektywicznym? Czy, i w jakiej wysokości, przewidywana jest podwyżka płac nauczycieli w roku 2017, zwłaszcza w kontekście zamierzonego zwiększenia realizowanych przez nich zadań?
 15. Czy możliwe będzie prowadzenie edukacji uczniów klas V-VIII (poziom gimnazjalny) w odrębnej formie organizacyjnej, w tym także przez podmiot inny niż JST?
 16. Czy rząd zamierza doprowadzić do zmian legislacyjnych uniemożliwiających stosowaną dziś praktykę prowadzenia szkół publicznych przez podmioty prywatne?

Dowiedz się więcej:

Jak będzie wyglądała nauka w podstawówce?

W klasach I-IV szkoły podstawowej będzie "poziom podstawowy", natomiast w klasach V-VIII - "poziom gimnazjalny".

Co się zmieni w szkołach średnich?

Uczniowie będą mieli do wybory czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która zastąpi dzisiejsze szkoły zawodowe.

Kiedy wejdą w życie zmiany w szkolnictwie?

Przewidziano trzyletni okres przejściowy. W tym czasie klasy VII (odpowiadające obecnie I klasie gimnazjum) będą mogły znajdować się albo w budynku gimnazjum lub szkoły podstawowej. Pierwszy rocznik objęty nową podstawą programową ma rozpocząć naukę w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018.

Więcej o:
Komentarze (297)
Zalewska w ekspresowym tempie kasuje gimnazja. Posłanki zadały jej serię BARDZO ważnych pytań
Zaloguj się
 • wiezdiechod2016

  Oceniono 80 razy 70

  16 pytań? AŻ SZESNAŚCIE PYTAŃ? Intelekt Zalewskiej tego nie ogarnie. Chcecie mieć minister na sumieniu?

 • norsevia

  Oceniono 54 razy 50

  Ja mam tylko jedno wydaje mi się bardzo ważne pytanie: Czy nasze dzieci są głupie?
  Opóźnili pójście do szkoły o rok (cofnięcie reformy 6-latków), a teraz nauczenie początkowe przedłużono o rok (klasy I-IV). To znaczy, że uczniowie będą uczeni przez nauczycieli specjalizujących się w jakieś dziedzinie dopiero mając 11 lat. Nie za późno?

 • vito60

  Oceniono 49 razy 41

  Zadawanie 16 pytań obecnej pani mini-ster mija się z celem. Już po czwartym mózg się jej wypełnił na najbliższy miesiąc
  . Miejcie litość, sadyści.

 • chi-neng

  Oceniono 57 razy 41

  "Gajewska-Płochocka i Kluzik-Rostkowska zadały minister aż 16 pytań"
  -----
  Chyba nie licza na to, ze dostana odpowiedz na wszystkie pytania?
  Ona przeciez nie wie o co one pytaja...o co im chodzi.

  Tej Zalewskiej akurat chodzi przede wszystkim o 'zablyszczenie' i zrobienie zawrotnej kariery osobistej. Wg wszelkich znakow na tym padole ziemskim:). Dlatego 'blyszczy' coraz czesciej w mediach, ale jako coraz bardziej niekompetentna i nie majaca zielonego pojecia o edukacji.

 • hypne12

  Oceniono 46 razy 38

  Ciągle głupie, nieprzemyślane zmiany. Gdzie, po likwidacji gimnazjów uczniowie liceów znajdą wyposażenie sal do chemii, fizyki, skoro gimnazja są często w budynkach podstawówek?
  Sale gimnastyczne będą wspólne dla najmłodszych i najstarszych.
  Grunt, to przelać, pani minister, swoje senne koszmary na papier i nazwać to nowelizacja ustawy o oświacie.
  Prezes skończył 8 klasową podstawówkę, to do jego śmierci taka ma być Polska, jaką zastał w 1949 stary dzisiaj dziad.

 • henryk57

  Oceniono 36 razy 24

  Sądziłem że posłanki Wróbel która była (jest) nauczycielką nikt już nie "przebije". W myśl zasady że w przyrodzie nic nie ginie ,mamy nową zombi.Pod innym wcieleniem mamy kogoś kto może mieć wpływ na kolejne dziesięciolecia w procesie edukacji naszych dzieci i wnuków. Jeżeli tak ma wyglądać "dobra zmiana" w edukacji to strach się bać.Popisy z wiedzy historycznej pani minister można nazwać bełkotem partyjnego aparatczyka. Jeżeli jej wiedza w zakresie zarządzania i wytyczaniem kierunków w edukacji młodego pokolenia jest podobna to tow. Gomółka ma swojego pogrobowca.Dziwi mnie tylko milczące przyzwolenie środowiska nauczycielskiego na eksperyment pani minister dokonywany bez narkozy.Okres wakacji nie jest wytłumaczeniem kiedy chodzi o los pokoleń Polaków.

 • krzywelustro

  Oceniono 33 razy 23

  17. Jaka będzie rola katechety i miejscowego proboszcza w zarządzaniu szkołą i jej dyrektorem?
  18. W jakich przypadkach biskup będzie mógł zmienić nadzorczą decyzję kuratora oświaty?
  19. Czy dzieci z rodzin ateistycznych również będą miały obniżana ocenę ze sprawowania za nieobecność na mszy niedzielnej, nieprzystąpienie do spowiedzi i komunii pierwszopiątkowej oraz za odmowę dorzucenia się do wielkopostno-rekolekcyjnej kwesty na misje czy "dzieła" ojca Rydzyka?
  20. Czy religia będzie obowiązkowym przedmiotem na maturze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX