Minister edukacji narodowej bierze się za słowniki? "Z mojej wiedzy wynika, że poległ znaczy zginął"

• Minister Zalewska odpowiadała, że "różne były zawiłości historyczne"
• Mimo 11 pytań nie odpowiedziała, czy Polacy zabili Żydów w pogromie
• Stwierdziła również, że "z jej wiedzy wynika, że poległ znaczy zginął"

- Jaka jest definicja czasownika poległ? - zapytała Monika Olejnik w "Kropce nad i" na antenie TVN24 minister edukacji Annę Zalewską Olejnik. - Polec, poległ... poległ to zginał - odparła minister. - To jest wyraz bardzo wieloznaczny - dodała. - Według słowników definicja to: "poległ" w czasie wojny lub bitwy - argumentowała Olejnik. - Z mojej wiedzy wynika, że poległ znaczy zginął - obstawała przy swoim minister Zalewska.

Ta rozmowa zmierzała do kwestii odczytania apelu smoleńskiego podczas obchodów rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego. - Uważam, że należy uszanować w tym zakresie decyzję ministra Macierewicza - oceniła Zalewska. - Ale powstańcy protestują. Nie należy uszanować ich decyzji? - dopytywała dziennikarka. - Organizatorzy na pewno dogadają się bez naszego pośrednictwa - odparła minister.

11 prób Moniki Olejnik

W rozmowie Olejnik pytała też o to, czy powinno się uczyć na lekcjach historii o katastrofie czy zamachu w Smoleńsku pytała. - Mam nadzieję, że nasza kadencja da prawdę o katastrofie smoleńskiej - oceniła minister Zalewska. Kolejnym tematem były zbrodnia w Jedwabnem i Pogrom Kielecki. Dla jasności przytaczamy całą wymianę zdań.

- Ponieważ w szkołach będzie więcej historii, to czy powinno się uczyć o Jedwabnem i pogromie kieleckim? - zapytała Olejnik.
- Myślę, że widziała pani moją prezentację. Musimy mówić nie tylko o historii, ale też przedmiotach przyrodniczych, tych przedmiotów w ogóle nie ma... - odpowiedziała minister.
- Przepraszam, ale zadałam pytanie ws. Jedwabnego i pogromu kieleckiego... - weszła w słowo Olejnik.
- Młodzi ludzie muszą znać fakty i mam nadzieję, że tak zostaną napisane podręczniki. Musi starczyć nauczycielom historii odwagi, by dyskutować o faktach - powiedziała Zalewska.
- A Jedwabne to jaki jest fakt dla pani? - zapytała dziennikarka.
- To jest fakt historyczny, w którym doszło do wielu nieporozumień, do wielu tendencyjnych opinii - odpowiedziała Zalewska.
- Nie. Polacy spalili Żydów w stodole - weszła w słowo Olejnik.
- To jest opinia pani redaktor, powtarzana za panem Grossem - powiedziała minister.
- A według pani kto spalił Żydów w stodole? - spytała prowadząca.
- Ja nie jestem osobą od wyrażania opinii. Ja mówię, że dramatyczna sytuacja w Jedwabnem jest kontrowersyjna. Wielu historyków pokazuje jej zupełnie inny obraz - mówiła Zalewska.
- To kto zabił Żydów w stodole? - pytała ponownie Olejnik.
- Analiza książek pana Grossa pokazuje, ze jest ona tendencyjna i pełna kłamstw - kontynuowała Zalewska.
- A w pogromie kieleckim, kto dokonał morderstwa? - pytała dalej dziennikarka.
- To zostawmy historykom. I uczmy młodzież, żeby nigdy Holokaust się nie powtórzył - odparła na to minister.
- Pytam, kto zabił Żydów w pogromie kieleckim? - powtórzyła Olejnik.
- Oceniają to Polacy. Ja jestem zwolenniczką dużego dystansu i pozostawienia tych opinii Polakom - stwierdziła Zalewska.
- A pani jest Polką, więc pytam, kto zabił Żydów podczas pogromu kieleckiego? - powiedziała prowadząca.
- Pani redaktor, różne były zawiłości historyczne - powiedziała Zalewska.
- Ale co to znaczy różne zawiłości. Ktoś dokonał tej zbrodni. Kto to był? - nie ustępowała Olejnik.
- No ci, którzy byli antysemitami - stwierdziła minister edukacji.
- Czyli kto? To byli Polacy? - dopytywała Olejnik.
- No nie do końca Polaków równa się... jako antysemitów. To były określone uwarunkowania polityczne i historyczne - podsumowała Zalewska.

Czym był "pogrom kielecki"?

Pogrom kielecki miał miejsce w 1946 r. Uczestniczyli w nim cywilni mieszkańcy miasta, milicjanci i żołnierze. IPN ustalił, że zginęło 37 Żydów (35 zostało rannych) i troje Polaków. Na tle rabunkowym zamordowano Reginę Fisz pochodzenia żydowskiego i jej kilkutygodniowe dziecko. Pogrom sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. 9 z 12 osób (w większości przypadkowych), oskarżonych o masakrowanie Żydów, skazano w pospiesznym, pokazowym procesie na śmierć i stracono. Czytaj więcej>>>

 

 

Komentarze (377)
Minister edukacji narodowej bierze się za słowniki? "Z mojej wiedzy wynika, że poległ znaczy zginął"
Zaloguj się
 • tryndyrynda

  Oceniono 135 razy 129

  Typowa kaczka-krętaczka. Oglądałem jak się biedactwo męczyło, by nie skłamać i nie powiedzieć prawdy. Szkoda tylko młodzieży pod takim kierownictwem chowanej.

 • calmy

  Oceniono 111 razy 105

  To jest proste: żydowskich sąsiadów spalili w stodole przedstawiciele narodu antysemitów. Nie ma to nic wspólnego z Polakami i polskością.
  Zupełnie analogicznie do nazistowskich zbrodni wojennych w czasie II wojny światowej, niesprawiedliwie czasem przypisywanych Niemcom.

 • fakiba

  Oceniono 108 razy 98

  Pisiory napiszą takie podręczniki "historii" , że wszystkim normalnym ludziom włosy dęba staną

 • fakiba

  Oceniono 84 razy 78

  Wasza kadencja da taką "prawdę" o katastrofie jaką podyktował już swoim "ekspertom" Antek , stek bzdur , majaków i wizji po ziółkach od Goss

 • flaki_w_mozgu

  Oceniono 79 razy 75

  Mnie tam się podobało. I proszę o więcej. Więcej takich krętactw; więcej apeli smoleńskich; więcej gó...arstwa, małostkowości, kompleksów i mściwości; więcej Lecha Kaczyńskiego; zamiast 500+ zróbcie 2700+(i billion długu); więcej pie...iętej Krystyny, Sasina, klozetowej i może tej rudej małpy z Łomży w mediach; więcej danin kościołowi; w ogóle róbcie tę swoja zmianę, róbcie, a za 3.5 roku zdmuchniemy was. Zmieciemy was raz na zawsze, wy złodziejska bando nieudaczników. Wczoraj śmialiśmy się z was i porównywaliśmy was do pawianów, ale dalibóg, pawiany wyprzedzają was o lata świetlne zmyślnością, uczciwością, organizacją i intelektem.

 • fakiba

  Oceniono 84 razy 74

  Ale się pani Olejnik uparła żeby heh tępe babski z pisu odpowiedziało na pytanie , którego wcześniej z preziem nie skonsultował , nie ma tak hop siup

 • lyjnin69

  Oceniono 68 razy 66

  wg pis-dzielców w Jedwabnem i Kielcach ludność żydowska sama sie zamkneła w stodole i podpaliła , żeby zrobic widzom ucieche

 • adamtko

  Oceniono 62 razy 56

  Ta Pani jako MENka to jakaś katastrofa. Wije się i mamrocze i na proste pytania odpowiedzieć nie umie.

  Ale już wie, że będzie więcej (na nowo PiSanej) historii i nauk przyrodniczych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX