PiS szykuje "dobrą zmianę" dla... UE. Kaczyński: "Poprosiłem prawnika, by przygotował nowe traktaty"

• Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej"
• Powiedział w nim, że zamierza zreformować Unię Europejską
• Skomentował też słowa prezydenta USA. Według niego, Obama chwalił Polskę

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" potwierdził, że PiS zamierza zreformować Unię Europejską. - Poprosiłem ważnego, polskiego prawnika, by przygotował nowe traktaty - ujawnił Kaczyński. Na razie nie zdradza jednak jego nazwiska.  - On się wstępnie zgodził, ale jeszcze rozważa tę propozycję - tłumaczył.

Co miałoby się zmienić? O tym Kaczyński mówi na razie niewiele, bo projekt dopiero powstaje. - Wymiar sprawiedliwości czy bezpieczeństwo powinny być całkowicie wyłączone z UE, bo to kwestia suwerenności - zdradził. 

Premier wiedziała, kto jest szefem

Reforma UE to pomysł Kaczyńskiego. Dlatego prezes PiS przyznaje, że będzie się mocno angażować w jego przygotowanie i propagowanie. - Musimy (...) mieć swój projekt (...) - występować z nim, jeździć po Europie, agitować, pytać o kontrpropozycje. (...) To zadanie dla wszystkich, ale ja się od obowiązków nie będę uchylać, tym bardziej, że ja to zainicjowałem - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS został zapytany o to, czy proponując reformę Unii, nie deprecjonuje Beaty Szydło. - Premier wiedziała, obejmując urząd, jaka jest sytuacja - kto jest szefem partii i jej współtwórcą. Było jasne, że pozostaje w polityce i będę w niej czynny - odpowiedział Kaczyński. - Wszystko jest w porządku - dodał.

Trybunał? Obama mówił, że będziemy przykładem demokracji dla świata 

Kaczyński odniósł się też do przemówienia Baracka Obamy podczas warszawskiego szczytu NATO. Według prezesa PiS, prezydent USA nie skupił się w nim na sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego.

- Zapamiętałem najlepiej słowa o naszej suwerenności i o tym, że będziemy przykładem demokracji dla świata. Rzeczywiście, jesteśmy przykładem demokracji i wyspą wolności w świecie, w którym jest jej coraz mniej - stwierdził Kaczyński.  

Tusk postawił na swoją karierę - kosztem Polski

Kaczyński wypowiedział się również na temat poprzedniego rządu Donalda Tuska oraz jego funkcji w Radzie Europejskiej, której jest przewodniczącym. Według prezesa PiS, "Tusk poświęcił interesy państwa swojej indywidualnej karierze".

- Tusk gwałtownie się wycofał z budowy tarczy (...). Wszystko było nastawione na cel, jakim miało być wysokie stanowisko w UE dla Tuska. Dlatego nie chciał uchodzić za antyrosyjskiego. Musiał też być bardzo pokorny wobec Niemiec - stwierdził Kaczyński.

 A TERAZ ZOBACZ: Kaczyński wybrany na szefa PiS

O przywódcy PiS-u przeczytasz też w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Więcej o:
Komentarze (478)
PiS szykuje "dobrą zmianę" dla... UE. Kaczyński: "Poprosiłem prawnika, by przygotował nowe traktaty"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 142 razy 136

  Unia nie może się pewnie doczekać na to co przedstawi kaczor , takiego kabaretu i zestawu kiepskich dowcipów to jeszcze świat nie widział

 • fakiba

  Oceniono 108 razy 104

  Znowu dziadzio kaczorek ziółek od Goss się nałykał i bredzi jak potłuczony

 • kemor234

  Oceniono 104 razy 100

  Nareszcie wiemy, kto tak na prawdę rządzi w UE.
  Panie Kaczyński !!! Tak trzymać.
  Jutro trzeba się będzie wziąć za USA.
  Również Papież powinien się bać, bo kościół też trzeba zreformować w imię "dobrej zmiany".

 • fakiba

  Oceniono 99 razy 95

  Prezio będzie jeździć po europie , i wszyscy będą go podziwiać jak babę z brodą

 • chi-neng

  Oceniono 74 razy 70

  Czy Wy wszyscy widzicie takze to co ja widze?

  Przeciez ten furiat po wyjsciu z nory rozkreca sie coraz bardziej?
  Jaki prezny, jak odmlodnial, jakiz wigor, tupet, a co najwazniej plany...dotyczace juz nie tylko Polski, NATO ale i calej Unii?

  Czy naprawde Polska jest juz tak calkowicie sparalizowana JEGO 'POTEGA', ZE NIKT TEGO FURIATA NIE MOZE POWSTRZYMAC, zwyklym wsadzeniem go w kaftan bezpieczenstwa i odtransportowania tam, gdzie jest jego miejsce od 2010?!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 73 razy 69

  jakie to szczęście, że to co mówi Kaczyński to w Unii Europejskiej budzi jedynie uśmiech politowania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX