TVP Info pomija fragment przemówienia Baracka Obamy. A potem szybkie poprawki

Telewizja TVP Info w relacji "na żywo" na swojej stronie internetowej i na Twitterze pominęła część wypowiedzi Baracka Obamy, dotyczącą konfliktu w Trybunale Konstytucyjnym. Później informacje zostały uzupełnione.

- Przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

Cytat trafił do wielu polskich i zagranicznych mediów. Na jego brak w relacji "na żywo", prowadzonej na stronie TVP Info, zwróciła uwagę dziennikarka "Gazety Wyborczej", Agata Kondzińska

Podobnie o słowach prezydenta Baracka Obamy milczał oficjalny Twitter TVP Info. Na koncie zacytowano jedynie słowa o wsparciu dla Polski i "utrzymywaniu instytucji demokratycznych".

Po fali negatywnych komentarzy, która przeszła na Twitterze, relacja została uzupełniona. Cytat - w nieco innym tłumaczeniu - trafił także do artykułu na stronie TVP Parlament, do którego na swojej stronie odsyła TVP Info.

 

A oto cały fragment przemówienia Obamy dotyczący Polski:

I w końcu chciałbym pogratulować Polsce, która ostatnio obchodziła 225-lecie uchwalenia swojej konstytucji, najstarszej zapisanej konstytucji w Europie. Wyraża się w tym odwieczne polskie pragnienie wolności i niepodległości. W rzeczy samej, odrodzenie polskiej demokracji po zimnej wojnie było inspiracją dla ludzi w całej Europie, na całym świecie, także w Ameryce. Ponieważ osiągnięcia Polski pokazały, że demokracja i pluralizm nie są unikalne dla tylko jednej kultury czy jednego kraju, ale wyrażają uniwersalne wartości. Kluczową zasadą amerykańskiej polityki zagranicznej jest to, że wstawiamy się za tymi wartościami na całym świecie, także wobec naszych najbliższych sojuszników. I w tym duchu przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że bardzo szanujemy polską suwerenność i zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad prawem, które ma być ważnym krokiem [w kierunku rozwiązania sytuacji], ale potrzeba dalszych starań. Jako wasz przyjaciel i sojusznik, wzywamy wszystkie strony do współpracy mającej na celu utrzymanie polskich instytucji demokratycznych. To czyni nas demokracjami — nie tylko słowa zapisane w konstytucjach czy fakt, że głosujemy w wyborach, ale instytucje, na których tak bardzo polegamy, takie jak rządy prawa, niezależność sędziów, wolność prasy. Wiem, że są to wartości, na których prezydentowi Dudzie bardzo zależy, wartości, które leżą w sercu naszego Sojuszu, który został ustanowiony, cytując Traktat Północnoatlantycki, na zasadach demokracji, wolności jednostki i rządów prawa. Kiedy myślę o całym postępie, który świętowaliśmy dwa lata temu na placu Zamkowym, o przeciwnościach, które Polacy pokonali w ciągu dziejów, o Solidarności, która przyczyniła się do pokonania komunizmu, to wszystko czyni mnie spokojnym co do przyszłości polskiej demokracji, i faktu, że Polska pozostaje i musi pozostawać przykładem demokratycznych praktyk dla całego świata.
Więcej o:
Komentarze (110)
TVP Info pomija fragment przemówienia Baracka Obamy. A potem szybkie poprawki
Zaloguj się
 • rabin_z_czubow

  Oceniono 72 razy 66

  Cenzura w wersji PiS.

 • chasingcars

  Oceniono 69 razy 63

  TVPiS info ma głęboko w Dudzie prawdę, rzetelność i obiektywizm. Szczują kłamstwami i to się liczy.

 • chi-neng

  Oceniono 59 razy 55

  Dzieki za wreszcie prawidlowe i kompletne tlumacznie slow prezydenta Obamy.

  Uwazam, ze istotnym jest by zachowac w pamieci za czyja przyczna szczyt NATO odbywa sie w Polsce.

  - "O tym, że to Polska będzie gospodarzem tego spotkania, zdecydowano w 2014 roku, na poprzednim szczycie NATO w Newport w Walii."
  -----
  Wtedy Polska byla jeszcze Polska, a nie 'Kaczolandia...'

  Wtedy jeszcze POLITYCY, mimo 'bladzenia' - byli politykami i mozna ich bylo nazywac politykami.
  Szczegolnie zas tego, ktory ich wiodl z pozycji premiera, a dzisiaj reprezentuje Polske w wiodacej pozycji EU.

  "Errare humanum est" i to jest dozwolone w ramach normalnosci, nawet politykom.

  Gorzej jest, gdy krajem zaczyna rzadzic sekta smolenska, zombee, sekta rozancowa, warcholstwo, ktore chce formowac nowy kraj, nowa historie kraju, by przypodobac sie swojemu guru, ktory ich wynagradza obsadzaniem wysokich stolkow i mamona, wszedzie gdzie sie da.
  No, ale ci nie maja tez nic wspolnego z mianem politkow...Nawet z 'tymi bladzacymi' :).

  - "Organizatorem szczytu jest Kwatera Główna NATO, Polska pełni funkcję państwa-gospodarza.
  Ze strony polskiej gospodarzem i osobą odpowiedzialną za całość przygotowań jest minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz ."
  -----
  Co oczywiscie wyowocowalo natychmiastowa akcja sekty smolenskiej w wydaniu szalonej, 'podnamiotowej' Ewki, tej 'solidarnej' najbardziej z guru owej sekty, a jeszcze bardziej przywiazanej do Tu-154...

  Dla takich, prawidlowe tlumacznie i zrozumienie politykow klasy swiatowej, nie ma znaczenia.

  W ich interesie jest szkalowanie bylych wladz, kalanie wlasnego gniazda, przekladanie winy za wszystko na tego, ktory byl, jest i bedzie politykiem godnym tego miana, do konca - premiera Tuska.
  Premiera, ktorym szaman sekty smolenskiej nigdy nie bedzie, nawet, gdyby nim stal sie formalnie.
  Bo nigdy, przenigdy nie dorosl i nie dorosnie do miana polityka tej klasy. Polityka, ktorego szaman sekty smolenskiej 'utopilby najchetniej w lyzce wody' z zadrosci, zawisci, z zemsty za porazki polityczne wlasne, jego brata i jego sekty. Polityka z ktorym NIGDY NIE MIAL ODWAGI PODJAC OTWRTEJ DEBATY, TYLKO WYWIESZAL BIALA FLAGE.

  Pajac, wskazany i wybrany przez niego na prezydenta, ma w glowie zakodowane tylko jedno:

  Co mi tam NATO, co mi tam szczyt, co mi tam Obama, gdy ja sie zobowiazalem uczynic sitwe Kaczynskich na miare dynastii / klanu Kima!

  I to mnie trzyma!
  I tego dotrzymam!

 • polakadam

  Oceniono 50 razy 40

  Można lubić, albo nie lubić Viktora Orbana, popierać, albo nie zmiany, które się tam ostatnio dokonały - ale istnieje istotna różnica między nim, a Jarosławem Kaczyński. Orban dokonuje zmian w majestacie prawa, zgodnie z regułami jakimi rządzi się prawica, czyli pragmatyzmem i poszanowaniem dla prywatnej własności. Jarosław Kaczyński to jego zaprzeczenie, bolszewik i rewolucjonista, dla którego bezprawie i ruina państwowych instytucji to droga do celu, a nie problem z którym prawica zawsze walczyła. Do tego dochodzi brak szacunku dla praw i wolności każdego z obywateli. Podsumowując mamy do czynienia z najazdem bolszewickiej dziczy rodem z innej epoki, a nie ratowaniem państwa pogrążonego w rozkładzie, jak to było na Węgrzech - rozkładem jest bowiem sam PIS i jego przywódca.

 • prinsik

  Oceniono 39 razy 39

  Goebbels w rezimowej telewizji piSSlamskiej znalazl godnych nastepcow.

 • obatelwolski

  Oceniono 35 razy 35

  Jak słyszałem komentarz dziennikarzyny magierowskiego, to myślałem,że się porzygam.To,że Obama jest koloru ciemnego,to nie należy do ciemnego ludu.Zapamiętaj to sobie prezydencki przydupasie.

 • mia2002

  Oceniono 32 razy 32

  Bardzo a'propos ten cytat z Jeffersona.

 • hen-live

  Oceniono 28 razy 28

  Panie Prezydencie Obama.Wzywa Pan aby wszystkie strony wzięły udział w rozwiązaniu sprawy TK.Tylko że kłopot w tym że strona rządzącej większości jest głucha na wszelkie poprawki,sugestie czy propozycje strony niepisowskiej.Każda nawet drobna poprawka jest odrzucana bez dyskusji a jak przypadkowo na komisji zostanie przegłosowana nie po myśli PiS to prokurator stanu wojennego poseł PiS zarządza reasumpcję głosowania.A zresztą Panie Prezydencie USA mówił Pan to do Prezydenta Dudu który jako pierwszy złamał Konstytucję RP więc to tak jak grochem o ścianę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX