"NYT": W muzeum w Gdańsku znajdują się dzieła zrabowane przez nazistów w Holandii

Choć polski rząd stara się o odzyskanie dóbr kultury utraconych podczas II wojny światowej, w muzeach w Polsce przechowywane są dzieła, które naziści ukradli obywatelom innych krajów - pisze "New York Times". Amerykański dziennik stwierdza, że Polska nie podejmuje odpowiednich kroków, aby zwrócić je prawowitym właścicielom.

Dziennikarka "New York Timesa" Nina Siegal dotarła do informacji z których wynika, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku znajduje się kilka dzieł sztuki, które naziści zrabowali z Holandii. Uczeni podejrzewają, że dziesiątki innych znajdują się z kolei w instytucjach artystycznych w innych polskich miastach. Z ich ustaleń wynika, że naziści przechowywali na terenie dzisiejszej Polski dzieła, które zrabowali lub kupili w wątpliwych okolicznościach w Holandii, traktując polskie muzea jak przechowalnie. 

"NYT": W Polsce znajduje się 81 dzieł sztuki zrabowanych z Holandii

"NYT" zauważa, że choć polski rząd stara się odzyskać jak najwięcej dzieł sztuki zrabowanych w czasie II wojny światowej z polskich kolekcji, to nie zapewnia innym państwom tej samej sprawiedliwości. 

"Polski rząd chce odzyskać jak najwięcej, ale nie chce niczego oddawać innym" - powiedział gazecie Kamil Zeidler, profesor prawa na Uniwersytecie Gdańskim.

Według raportu przygotowanego w 2018 r. przez organizację Origins Unknown Agency 81 dzieł przejętych w Holandii przez nazistów najprawdopodobniej trafiło do okupowanej Polski. Naukowcy stwierdzili, że polskie muzea i władze zrobiły niewiele, aby ustalić, gdzie znajdują się te prace. Badaczka ukraińskiego Instytutu Badawczego Uniwersytetu Harvarda Patricia Kennedy Grimsted ustaliła z kolei, że dwa dzieła znajdujące się obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku to obrazy, które w czasie II wojny światowej należały do niderladzkich właścicieli. Jeden z nich to dzieło Jana van Goyena z 1638 r.

"W Polsce wciąż brakuje realnej procedury rozpatrywania roszczeń restytucyjnych od ofiar Holokaustu zarówno w kraju, jak i za granicą" - stwierdza Grimsted.

W odpowiedzi na pytania "New York Timesa" kuratorzy gdańskiego muzeum potwierdzili, że w zbiorach instytucji znajduje się także sześć innych dzieł sztuki, które Origins Unknown Agency zidentyfikowała jako utracone przedmioty należące do obywateli Holandii w czasie II wojny światowej. Magda Mielnik, kustoszka Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, stwierdziła, że wraz z kolegami pracuje nad udokumentowaniem historii i pochodzenia tej kolekcji.

>>> Jak Polacy złamali niemiecką Enigmę

Ministerstwo Kultury: Do tej pory nie było żadnych roszczeń restytucyjnych

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w korespondencji z dziennikarką "NYT" zasugerowało, że krytyka dotycząca działań polskiego rządu jest niesprawiedliwa.

"Do tej pory Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie otrzymało żadnych roszczeń restytucyjnych od holenderskiego rządu w odniesieniu do dzieł sztuki zrabowanych podczas II wojny światowej i znajdujących się w polskich muzeach" - cytuje "NYT".

Z oświadczenia polskiej strony wynika, że Polska odpowiada tylko na roszczenia, które zostały jej postawione w drodze "oficjalnej procedury rządowej na podstawie prawa międzynarodowego". Holenderskie Ministerstwo Kultury stwierdziło z kolei, że roszczenia o restytucję powinny składać osoby fizyczne, a nie państwo. 

"Jeśli obywatel holenderski potrzebuje pomocy ze strony państwa, otrzyma wymagane wsparcie” - poinformował Martijn Kamans, rzecznik ministerstwa.

Zwrot zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki. "Polska powinna powinna podjąć dwa kroki"

Wielu specjalistów jest zgodnych co do tego, że Polska jest najprawdopodobniej największą ofiarą grabieży dzieł sztuki przez nazistów, ale jednocześnie nie stosuje odpowiednich procedur, aby zapewnić zwrot artefaktów kultury, które należą do innych krajów. Podczas konferencji poświęconej restytucji sztuki zrabowanej podczas Holokaustu doradca Departamentu Stanu, Stuart E. Eizenstat, wskazał Polskę jako jeden z kilku krajów, które nie przestrzegają tzw. Zasad Waszyngtońskich z 1998 r., na mocy których ustanowiono zasady współpracy międzynarodowej dotyczącej zwrotu zrabowanej sztuki.

Gideon Taylor, przewodniczący Światowej Żydowskiej Organizacji Restytucji, stwierdził, że Polska powinna podjąć dwa kroki, aby dogonić międzynarodowe standardy dotyczące zwrotu dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów.

"Pierwszym krokiem jest przejrzystość: publiczne udostępnienie informacji o posiadanych dziełach, aby rodziny ofiar mogły wiedzieć, że one nadal istnieją. Drugim jest ustanowienie procesu rozpatrywania roszczeń o zwrócenie tych dzieł tym rodzinom. Jak dotąd nie widzieliśmy żadnego postępu ze strony polskiej na żadnym z tych dwóch kroków" - stwierdził Taylor.

Holandia czy Niderlandy? GUGIK rozwiewa wątpliwości

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją holenderskiego rządu od 1 stycznia 2020 roku w relacjach międzynarodowych instytucje państwowe tego kraju posługują się wyłącznie angielską formą skróconej nazwy Królestwa "Netherlands". Główny Urząd Geodezji i Kartografii informuje jednak, że w języku polskim w dalszym ciągu używa się długiej nazwy tego kraju, jaką jest "Królestwo Niderlandów" oraz jej skróconej wersji, tj. słowa "Holandia".

Więcej o:
Komentarze (185)
"NYT": W muzeum w Gdańsku znajdują się dzieła zrabowane przez nazistów w Holandii
Zaloguj się
 • westgreg

  Oceniono 23 razy 19

  Skoro "Polska odpowiada tylko na roszczenia, które zostały jej postawione w drodze oficjalnej procedury rządowej na podstawie prawa międzynarodowego", a Holandia deklaruje, że "Jeśli obywatel holenderski potrzebuje pomocy ze strony państwa, otrzyma wymagane wsparcie”, to w czym jest problem, aby Królestwo Niderlandów zwróciło się do RP w imieniu obywatela holenderskiego "w drodze oficjalnej procedury rządowej"?

 • eryk2

  Oceniono 27 razy 19

  A w Stanach Zjednoczonych są setki dzieł, zrabowanych przez Niemców w Polsce, a po wojnie wywiezionych za ocean przez US Army... I co? I jajco, NYT nawet się nie zająknie o temacie, który ma pod nosem, tylko coś pisze o Gdańsku, o którym 99% czytelników NYT nie ma pojęcia, na jakim kontynencie leży (podobnie jak "Netherlands").

 • kapitan.kirk

  Oceniono 28 razy 18

  Bezczelni ci Polacy. Nie oddają dzieł właścicielom, którzy o nie nie proszą i nie wiadomo nawet czy nadal istnieją.

 • justas32

  Oceniono 42 razy 18

  Polska powinna pouczyć Żydów że nie wolno napadać na Arabów, zabijać ich ani okupować ich ziemi bo łamią tym światowe standardy ...

 • gustav45

  Oceniono 23 razy 17

  Tak przy okazji jak przy zrabowanych dziełach jesteśmy. Jak tam z freskami Schulza ? Yad Waszem odda czy nie odda ?

 • piotrm74

  Oceniono 41 razy 17

  Ruscy podrzucili Amerykanom pomysł... codziennie będzie co innego... zbliża się Swiatowe Forum Holokaustu... I jeszcze Putin zażąda zwrotu za naboje zużyte przez NKWD

 • w11mil

  Oceniono 33 razy 17

  ""Polski rząd chce odzyskać jak najwięcej, ale nie chce niczego oddawać innym - powiedział gazecie Kamil Zeidler, profesor prawa na Uniwersytecie Gdańskim."

  Proszę pana Kamila Zeidlera, profesor prawa na Uniwersytecie Gdańskim, o jeden przykład niezaspokojonych roszczeń.

 • spunio

  Oceniono 16 razy 16

  Tak sobie myśle że gdyby amerykanie musieli oddać wszystkie dzieła sztuki które znalazły sie u niech w sposób nielegalny czyli z rabunku to połowę muzeów musilby zamnkąć

 • kwiatpatologii

  Oceniono 17 razy 15

  W czasie drugiej wojny światowej polscy faszyści rabowali Europę. Dokładnie tak było, (((wszyscy))) pamiętają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX