Kraków: władze miasta zapłaciły 100 tys. zł za prywatny bankiet kongresu medycznego

Władze Krakowa zapłaciły 100 tysięcy złotych z pieniędzy publicznych za prywatny bankiet kongresu medycznego. Według władz miasta dofinansowanie bankietu będzie skutkować dużym zyskiem promocyjnym.

Jak podaje Onet bankiet został zorganizowany w ramach kongresu medycznego Interntional Union of Phlebology Meeting Chapter, który odbył się pod koniec sierpnia 2019 roku w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Jacek Majchrowski. Według dziennikarzy, którzy dotarli do urzędowych dokumentów, miasto miało podpisać z prywatną firmą umowę, na podstawie której zapłacono 100 tys. złotych za organizację bankietu na otwarcie i zamknięcie kongresu.

Kraków: 100 tysięcy złotych z publicznych pieniędzy przeznaczonych na prywatny bankiet kongresu

40,5 tys. złotych zostało przekazanych na wynajem ogrodów Muzeum Archeologicznego, gdzie zorganizowano bankiety. Pozostała kwota, 59,5 tys. złotych, została przeznaczona na jedzenie dla uczestników kongresu: m.in. krem z białej czekolady z porzeczkami i kawiorem owocowym czy filet z pstrąga wędzonego na konfiturze z czerwonej cebuli.

Według ustaleń Onetu prośba o przekazanie środków publicznych wyszła od przedstawicieli prywatnej firmy. W odpowiedzi urząd wskazał, że kongres medyczny wpływa na rozwój turystyki biznesowej, która jest kluczowym dla Krakowa sektorem gospodarki. "Ekwiwalent promocyjny uzyskany dzięki publikacjom w social mediach (...) oraz przez rekomendacje zadowolonych uczestników jest znacznie większy" - wskazano w piśmie urzędu.

Więcej o:
Komentarze (81)
Kraków: władze miasta zapłaciły 100 tys. zł za prywatny bankiet kongresu medycznego
Zaloguj się
 • autonomy

  Oceniono 25 razy 21

  Ależ mi nowość. W Polsce istnieje nadal ok. 450 przedsiębiorstw, które finansuje państwo. I mimo to wmawia się głupim ludkom, że mamy kapitalizm.

 • panna.mela.konfacela

  Oceniono 26 razy 18

  Kraków potrzebuje promocji? Serio? Żeby był jeszcze bardziej zaszczany, zarzygany, zak.rwiony? Żeby mieszkania były jeszcze droższe a mieszkańcy mieszkali jeszcze dalej od pracy i siebie? Żeby tracili jeszcze więcej czasu na dojazdy? Żeby miasto mogło wydać jeszcze kilka miliardów na metro, choć nie ma kilku tysięcy na posprzątanie po fajerwerkach?

 • siwywaldi

  Oceniono 41 razy 15

  A co to jest 100 tys. zł w porównaniu z 500 milionami, jakie PiS wydał na he, he... "kupienie" i tak znajdującej się w Krakowie Kolekcji Czartoryskich? :-)

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 14 razy 10

  A sejm 28 tysięcy na prywatną wycieczkę p. Gosiewskiej. A ile kosztują wyjazdy na narty p.Dudy?

 • titus_fox

  Oceniono 16 razy 10

  No masz, dofinansuj kwotą 100tys zł kongres naczyniowców i nikt nie będzie mówił, że jesteś naczyniowce. Dofinansuj kwotą nawet i 100x mniejszą zlot neonazistów i trach, przykleja Ci się łatka neonaziola. I bądź tu człowieku mądry ;)

 • jaceksea

  Oceniono 21 razy 9

  Nic nie wiem o tym MIĘDZYNARODOWYM kongresie medycznym, ale zdrowy rozsądek nasunął mi pomysł wyszukania konkretnych danych.
  - W kongresie wzięło udział 1310 międzynarodowych gości.
  - Bankiety były dwa: na otwarcie i zamknięcie kongresu. Czyli już nie sto, tylko 2x50 tys,
  - 20,5 tys. za wynajęcie ogrodów na oba bankiety, czyli jednorazowo 20,5 tys.
  - Koszta kateringu za OBA bankiety wyniosły 59,5 tys zł , czyli 29,75 tys za jeden.
  - Przy tej ilości gości i cenie kateringu łatwo obliczyć, że koszt jednorazowej konsumpcji wyniósł na jednego gościa 22 zł 70 gr! NIEWIARYGODNIE mało!
  - Sądząc z menu jedzenie było zapewne albo od Wierzynka, albo Hawełki, albo równorzędnej restauracji na najwyższym poziomie! Przy TEJ cenie i TYM menu działali prawie charytatywnie!
  Epatowanie czytelników nazwami wykwintnych potraw przywodzi na myśl sprawę słynnych ośmiorniczek i ma świadomie wywołać krytyczną opinię przeciętnego śmiertelnika. Bardzo prymitywny i niski chwyt.
  Nie dyskutuję, czy musiało to być pokryte z budżetu Krakowa.
  P.s.: W/g opinii krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, uczestnik kongresu zostawia w Krakowie ok. 2 tys. zł, Co razem czyni ok. 2 mln 620 tys. zł. MAŁO?

 • kalam-burka

  Oceniono 14 razy 8

  To się w pale nie mieści, ale co tam, Majcher podniesie jeszcze opłaty za parkowanie i podrożeją bilety i będzie na zapłatę jak znalazł. Jak widać w tym państwie bezprawia i niesprawiedlwości odnalazł sie świetnie.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 7

  Wystarczyło zaprosić Jędraszkę i szumu by nie było :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX