Sylwester 2020. Jak miasta zabezpieczyły imprezy masowe? Dziennikarze sprawdzili

MSWiA milczy, natomiast firmy ochroniarskie postulują pewne zmiany w prawie. "DGP" opisuje, czy tragiczne wydarzenia z Gdańska zmieniły coś w zakresie ochrony imprez masowych. Także w konkteście nadchodzących sylwestrowych zabaw.

"Dziennik Gazeta Prawna" sprawdził przed sylwestrem, jak wygląda zabezpieczanie imprez masowych. Zwłaszcza że niedługo minie rok od tragicznych wydarzeń z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, gdy po zadanych ciosach nożem zmarł prezydent miasta Paweł Adamowicz. Jednocześnie, co warto zaznaczyć, finał WOŚP w Gdańsku w 2019 nie był zgłaszany jako impreza masowa - gdyby tak się stało, środki bezpieczeństwa zostałyby wówczas zaostrzone.

Zabezpieczenie imprez masowych. MSWiA milczy

"DGP" zapytał ministerstwa, których przedstawiciele wypowiadali się na temat bezpieczeństwa imprez masowych po śmierci Adamowicza, o to, czy obecne przepisy się sprawdzają.

Czy obecne prawo jest dobre i czy trwają prace nad jego zmianą? Ministerstwo Sprawiedliwości przekierowało nas do MSWiA, skąd nie przyszła żadna odpowiedź

- czytamy. Z kolei branża ochroniarska podnosi, że pewne zmiany są potrzebne, przede wszystkim w zakresie usystematyzowania kwalifikacji ochroniarzy. Postulują np. przywrócenie państwowych egzaminów i licencji.

Czytaj więcej: Magdalena Adamowicz weźmie udział w finale WOŚP. "Córki nie chcą, bym tam szła"

Sylwester 2020. Tak miasta przygotowały się na zabezpieczenie zabawy

Przez rok nie zaszły żadne zmiany w prawie, ale - co podkreśla dziennik - władze lokalne, najczęściej organizujące imprezy masowe, w tym np. koncerty sylwestrowe, dobrze zabezpieczyły zabawę. "DGP" wylicza: w Warszawie nad bezpieczeństwem czuwać będzie 350 pracowników ochrony i służb informacyjnych, a Katowice sfinansowały dodatkowe patrole policji.

Z kolei w Gdańsku, mimo wydarzeń sprzed roku, urzędnicy nie przewidują problemów i zaproponowane zabezpieczenia - zapewnia magistrat - mają pozytywną opinię służb.

>>> Jurek Owsiak: Połowa wpłacających na WOŚP to wyborcy PiS:

Więcej o:
Komentarze (25)
Sylwester 2020. Jak miasta zabezpieczyły imprezy? Dziennikarze sprawdzili
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 13 razy 11

  Przed skutkami nienawiści głupich ludzi, którym przeszkadza wszystko, co nie z ich bagienka trzeba zabezpieczać teraz niczym manifestacje nawet dobroczynne imprezy.

 • kataryniarski

  Oceniono 16 razy 10

  W Polsce sylwester to okazja do napicia się, darcia mordy, zrobieniu huku i... pozostawieniu po sobie syfu.

  Kolejny element narodowej tradycji za którym nie tęsknię.

 • psyhodelic

  Oceniono 11 razy 5

  Zakopane jedyne miasto w Polsce bez programu antyprzemocowego za to z Sylwestrem TVP

 • a.k.traper

  Oceniono 6 razy 2

  Początki spotykania się na placach miejskich sięga 2 połówki lat 70 z tym, że wtedy wychodziliśmy z prywatek po złożeniu sobie życzeń w domach, czyli juz po północy, puste butelki nie były tłuczone i nie było 10-12 latków pod wpływem. Podziwiam ludzi, którzy chca spędzać kilka godzin na powietrzu, jedni niekiedy tylko raz w roku, ja tak nie lubię.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Sylwester 2020, będzie za rok ! ! ! ! ! ! !

  Dzisiaj jest Sylwester (31.12.2019) 2019 ! ! ! ! ! !

 • mlehc

  Oceniono 13 razy -7

  W Gdańsku jest bezpiecznie. Do ochrony WOŚP, można będzie zatrudnić przedszkolaków. Nowi świeccy męczennicy ustawiają się w kolejce.

 • dojcze_kabana

  Oceniono 14 razy -8

  Najlepiej miasto zabezpieczył prezydent Radomia Radosław Witkowski (Platforma). Sylwestra nie ma i nie bedzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX