Sędzia SN odpowiada Gersdorf ws. Izby Dyscyplinarnej: Izba nadal będzie orzekać

"Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w dalszym ciągu wykonywać będzie powierzone jej przez konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej czynności orzecznicze" - napisał w oświadczeniu śedzia SN dr hab. Tomasz Przesławski, kierujący pracą Izby. To reakcja na wtorkowy apel Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf, która domaga się od członków Izby Dyscyplinarnej powstrzymania się od orzekania.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wzywa sędziów izby dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od orzekania w prowadzonych sprawach. W ubiegłym tygodniu Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego orzekła, że izba nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego i unijnego. Była to reakcja na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada.

Prezes Gersdorf, powołując się na wyrok z 5 grudnia, napisała, że kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi "poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce".

Zobacz także: Dr hab. Rafał Chwedoruk o wojnie domowej w PO

Sędzia SN: Izba Dyscyplinarna będzie orzekać

Kierujący pracami Izby Dyscyplinarnej sędzia Tomasz Przesławski w wydanym we wtorek wieczorem oświadczeniu stwierdził, że wyrok Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN "nie ma wpływu na dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego", bo dotyczył jedynie konkretnego przypadku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, który po ukończeniu 65 lat chciał dalej orzekać i nie dostał pozytywnej opinii z Krajowej Rady Sądownictwa.

W związku z powyższym oświadczam, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w dalszym ciągu wykonywać będzie powierzone jej przez konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej czynności orzecznicze, mając na uwadze dobro wymiaru sprawiedliwości oraz poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne, które jest naczelną wartością państwa prawa

- napisał dr hab. Tomasz Przesławski.

Więcej o:
Komentarze (249)
Sędzia SN odpowiada Gersdorf ws. Izby Dyscyplinarnej: Izba nadal będzie orzekać
Zaloguj się
 • nanabun

  Oceniono 80 razy 74

  Panie sędzio, minimum inteligencji powinno podpowiedzieć, że pana mocodawcy z pisu nie będą wiecznie rządzić. A twarz i godność ma się tylko jedną.

 • marywil2012

  Oceniono 80 razy 72

  W tsue czeka jeszcze bodaj 12.spraw ws pseudoreformy. Jedna to komisji przeciwko Polsce. zarzuty tam postawione są miażdżące dla PiS. Nie ma szans, żeby izba dyscyplinarna to przetrwała. A zatem robią pisowscy sędziowie dobrą minę do złej gry marnie skończycie bąbelki usłużne Ziobrze i innym przestępcom.

 • tcas

  Oceniono 67 razy 59

  No to teraz prezes tej izby powinien dobrze się ubezpieczyć, lub gromadzić zasoby na wypłaty odszkodowań z tytułu nielegalnie wydanych wyroków..

 • kaschubowski

  Oceniono 54 razy 48

  Przyjdzie czas że powiesz nie wiedziałem , takie otrzymałem polecenie od ministra Ziobry.Wówczas będzie za późno.

 • samuel_winchester

  Oceniono 51 razy 45

  Następny służalczyk bez honoru!!

 • spokojny.zenek

  Oceniono 47 razy 41

  Po pierwsze, to nie jest sędzią SN. Po drugie, nie orzekać, lecz co najwyżej pozorować orzekanie.

 • mario.12

  Oceniono 46 razy 40

  poczekaj orzekną i o tobie człowieczku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX