Bodnar chce wyjaśnień w sprawie sędziego Juszczyszyna. Ostrzega przed "efektem mrożącym"

Adam Bodnar interweniuje w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna. Zwrócił się do rzecznika dyscyplinarnego sędziów o wyjaśnienia oraz wskazuje: "Zarzuty rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziego Pawła Juszczyszyna mogą naruszać zasadę niezawisłości sędziów i wywoływać u nich 'efekt mrożący'".

Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn został odwołany 25 listopada ze swojej delegacji, a taką decyzję podjął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Stało się to tuż po tym, jak Juszczyszyn zwrócił się do szefa Kancelarii Sejmu - pod rygorem grzywny - by ten udostępnił listy z podpisami poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Juszczyszyna zawieszono także na miesiąc w czynnościach sędziego - to z kolei decyzja szefa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego (jednocześnie członka neo-KRS). Wobec sędziego wszczęto też postępowanie dyscyplinarne.

>>> Zmiany w sądownictwie autorstwa PiS w pigułce:

RPO Adam Bodnar interweniuje w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna

W obronie tak potraktowanego Juszczyszyna stanęła część środowiska, zaowocowało to też przed tygodniem protestami sędziów. Teraz w jego obronie stanął także rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. RPO zwrócił się do sędziego Piotra Schaba, Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych o wyjaśnienia.

Zarzuty rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziego Pawła Juszczyszyna mogą naruszać zasadę niezawisłości sędziów i wywoływać u nich "efekt mrożący". (...). RPO zwrócił się do Piotra Schaba o wyjaśnienia co do zarzutu postawionego sędziemu i wskazanie, na czym miało dokładnie polegać naruszenie przez niego prawa

- czytamy w oświadczeniu RPO. Bodnar zaznacza, że w jego ocenie decyzja Juszczyszyna była realizacją zobowiązań każdego sądu do "zapewnienia rzeczywistej i efektywnej ochrony sądowej praw obywateli".

Adam Bodnar chce też od rzecznika dyscyplinarnego uzasadnienia, w jaki sposób Juszczyszyn mógłby swoją decyzją wypełnić znamiona przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - red.).

Prośba o wyjaśnienia trafiła też na biurko prezesa SR w Olsztynie Macieja Nawackiego.

Więcej o:
Komentarze (64)
Sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna. RPO Adam Bodnar pisze do Piotra Schaba i Macieja Nawackiego. Ostrzega przed "efektem mrożącym"
Zaloguj się
 • lottare21

  Oceniono 28 razy 22

  Każdy sobie nieprzychylny wyrok PiS odeśle do kuchary. Nie mam więcej pytań.

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 22

  Maciuś Nawacki już zdecydował. Nie po to się puścił z "dobrą zmianą" żeby teraz ktoś mu bruździł!

 • urian

  Oceniono 30 razy 20

  Mam nadzieje, że pan Sędzia Juszczyszyn nie będzie brał do głowy pohukiwania jakiś judaszowych sprzedawaczyków Nawackiego czy Kalety i oleje ciepłym moczem tę Izbę Dyscyplinarną Schaba i spółki.

 • nalesniku

  Oceniono 22 razy 18

  koniec PiSdy się zbliża, cała nadzieja w przestępcy banasiu.
  Ironia? Nie - takie czasy nastały w Polsce...

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 22 razy 16

  Piotrowicz I Schab
  Paździerz I Słoma
  Pawłowicz I Sałatka
  Pieniąchy I Synekury
  Plebs I Sługusy

 • swru

  Oceniono 29 razy 13

  panie Bodnar trzeba się pogodzić z rządami mafii. Jeszcze tylko dorwą się do pana , wykończą sądy, zniszczą TVN i już b ędzie klasyczne państwo totalitarne. Upodlony naród i kacyki pisuarowe z nieograniczoną władzą.

 • yamxyz

  Oceniono 20 razy 12

  Noszszsz... W ciągu 20. minut 5. parszywych trolli 'wyraziło' tu swoje tępackie 'opinie'.... !

 • ochujek

  Oceniono 21 razy 11

  Bolszewicy nie będą się tłumaczyć. Działają metodą faktów dokonanych. "Nie mamy pańskiego płaszcza...". Nastawieni na niszczenie człowieka. Rodzina Pani Blidy już to zna.

 • chi-neng

  Oceniono 15 razy 9

  BRAWO, panie Bodnar.
  TAK TRZYMAĆ .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX