Szczyrk. Firma Aqua-System wykonująca prace przy budynku, w którym wybuchł gaz wydała oświadczenie

Firma Aqua-System wydała oświadczenie dotyczące wybuchu gazu, do którego doszło w Szczyrku. W wyniku eksplozji zawalił się trzykondygnacyjny dom. W katastrofie zginęło osiem osób.

Jak podaje "Wyborcza", pracownicy firmy Aqua-System w środę wieczorem wykonywali przewiert sterowany pod ziemią na głębokości 1,7 metra. Prace zlecone były przez firmę energetyczną Elmaro z Godziszki koło Szczyrku. Jak poinformowała Polska Spółka Gazownictwa najbardziej prawdopodobną przyczyną tej katastrofy było uszkodzenie gazociągu.

Szczyrk. Aqua-System wydała komunikat 

Prace prowadziła w tym miejscu firma Aqua-System z Bielska Białej. Przedstawiciele tej firmy wysłali do mediów komunikat prasowy, w którym składają kondolencje rodzinie, znajomym i mieszkańcom Szczyrku:

Wobec tragedii, która wydarzyła się w dniu wczorajszym, pragniemy złożyć wyrazy współczucia rodzinie, znajomym oraz wszystkim mieszkańcom Szczyrku. (...) Jest naprawdę zbyt wcześnie, by na tym etapie jednoznacznie określić bezpośrednią przyczynę tragedii, a także obarczać winą kogokolwiek. Milczenie z naszej strony jest wyrazem głębokiego smutku.

W komunikacie firma napisała, że wszelkie uzgodnienia dotyczące: lokalizacji podziemnego uzbrojenia, dokumentacji projektowej zadania i nadzoru bezpośredniego należały do obowiązków generalnego wykonawcy robót. Aqua-System zwróciła też uwagę na niełatwe warunki geologiczne, gęstą zabudowę i istniejące podziemne uzbrojenie terenu, które mogły przyczynić się do tej tragedii.

Firma zapewniła, że wszystkie dokumenty dotyczące prac wykonywanych na tym terenie przez Aqua-System zostały już przekazane uprawnionym organom. Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej. W wybuchu gazu zginęło osiem osób - czterej dorośli i czwórka dzieci. Po sekcji zwłok i badaniu terenu gruzowiska śledczy podejmą decyzję dotyczące dalszego postępowania. Wstępna kwalifikacja to sprowadzenie zdarzenia, które zagroziło życiu i zdrowiu ludzi.

Więcej o:
Komentarze (273)
Szczyrk. Firma Aqua-System przeprowadzająca prace przy budynku, w którym wybuchł gaz wydała oświadczenie
Zaloguj się
 • tigga_11

  Oceniono 69 razy 57

  Ciekawe jak długo będziecie tu szczekać pod stołem jak się okaże że tym co kładli gazociąg nie chciało się kopać pół metra głębiej.
  Po tym jak widziałem gazociąg niskiego ciśnienia na 30 cm. pod powierzchnią nieutwardzonej drogi to jestem ostatni do eksperckich internetowych wyroków.

 • yenk

  Oceniono 61 razy 41

  Samoloty spadaja, domy wybuchaja, bezdomni rozdaja luksusowe samochody, a akowcy kamienice. Oto Polska. Panstwo z gipsu i paździerza - republika Banasiowa w centrum Europy.

 • t0tylk0ja

  Oceniono 35 razy 29

  Może i wina głównego wykonawcy, że nie sprawdził, a może instalacje ie były dobrze naniesione na mapach (w Polsce wszystko jest możliwe). Pewne jest jednak to, że w tej branży powinno być ograniczone zaufanie i podwykonawca winien żądać od wykonawcy pełnej dokumentacji terenu. I to jest nauczka dla wszystkich firm w Polsce prowadzących tego typu pracę.

 • iq120

  Oceniono 22 razy 22

  Byłem świadkiem jak koparka przerwała gazociąg średniego ciśnienia ułożony na głębokości 40cm. Na szczęście poza ucieczką kilkuset m3 gazu innych szkód nie było.
  Nb. po zawiadomieniu 112 pogotowie gazowe przyjechało na samym końcu gdy na miejscu były wszystkie możliwe inne służby i ciekawscy.
  W tym kontekście nic mnie nie dziwi.

 • ml2403

  Oceniono 26 razy 20

  Adam Mickiewicz temu pisał w Panu Tadeuszu
  "Szabel mamy wiele szlachta na koń siędzie
  my z synowcem na czele i jakoś to będzie"
  Minęło ponad 200 lat i okazuje się, ze upadały systemy, a w mentalności Polaków jakoś nic się nie zmieniło. Jeden woła śmiało zmieścisz się i niby jest mgła i nie można schodzić poniżej 100m ale przecież jakoś to będzie i spróbuję, a drugi wierci nie bardzo wiedząc gdzie. Efekty za każdym razem są tragiczne, ale przeplatane opowieściami tych, którym się udało nie stosując się do żadnych procedur. To Polska właśnie.

 • szatan2012

  Oceniono 18 razy 16

  kto pracował w gazowni ten wie, że to co na papierze a to co pod ziemią to dwie różne sprawy, gazociąg ma być wg. gazmenów a gdzie to już ich prywatna sprawa, prawda? "projekty przyłączy do budynków prywatnych itp. wykonują ludzie pracujący w administracji a podpis pod "projektem" składa jeden mądry z uprawnieniami, to jest prawda o gazownictwie, molochu wypełnionym pociotkami, całe rodziny pracują w gazowni! syf, tu bym szukał winnych tragedii ...

 • wkkr

  Oceniono 34 razy 16

  Bardzo dziwne, jestem geologiem i za bezpieczeństwo wierceń zawsze my odpowiadamy.
  Żaden zleceniodawca czegoś takiego na siebie nie bierze. Zresztą, ja bym nigdy nie zgodził się na dozorowanie wierceń nie mając kontroli nad bezpieczeństwem.
  Aqa-System dziurawiło grunt zdając się na firmę budowlaną/projektową? Przecież to idiotyczne.

 • j717171

  Oceniono 23 razy 15

  Gazownicy przyznają, ze zauważyli skoWkowy spadek ciśnienia. Zauważyli i nic nie zrobili, mimo ze podali, ze to sytuacja typowa do uszkodzenia gazociągu. Do wybuchu nie doszło podczas prac tylko w ich wyniku, po czasie. Gaz się zebrał, wymieszał z powietrzem i mieszanka zapaliła się wybuchowo burząc dom. Nie zginął nikt, dokonujący odwiertu. Dlaczego gazownia widząc spadek ciśnienia nie zamknęła gazociągu i nie wysłała ekipy w celu sprawdzenia sytuacji?

 • jedyny_times

  Oceniono 15 razy 13

  Ilość komentarzy świadczy o tym, że Polacy znają się na wszystkim, a w szczególności na wszystkim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX