Powiesił koszulkę "Konstytucja" na pomniku Kaczyńskiego. Dostał zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie

Sąd Okręgowy przyznał działaczowi KOD-u, który powiesił na pomniku Lecha i Marii Kaczyńskich koszulkę z napisem "Konstytucja", 4 tysiące złotych zadośćuczynienia. Sąd orzekł, że jego zatrzymanie było "niewątpliwie niesłuszne", a mężczyzna "doznał cierpień natury psychicznej".

2 sierpnia 2018 roku działacze Komitetu Obrony Demokracji założyli koszulkę z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha i Marii Kaczyńskich w Białej Podlaskiej. Stanisław Dembowski i Ryszard Filipiuk usłyszeli zarzuty znieważenia pomnika. Jednemu z nich policja przeszukała mieszkanie.

Kilka miesięcy temu działacze KOD-u wystąpił do sądu ze skargą na działania policji. Dembowski występował o 10 tys. zł zadośćuczynienia. Jak powiedział "Dziennikowi Wschodniemu", miał "zaufanie do bezstronności sądu" i był gotów zaakceptować każdą kwotę, ponieważ "nie chodziło mu o pieniądze, tylko o zasady".

Z satysfakcją przyjmuję to postanowienie, sąd podzielił moje argumenty, że policja postąpiła bezprawnie. Interpretuję to jako symbol niezawisłości sądów. Władzy PiS– owskiej to pewnie by się nie spodobało

- stwierdził w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim". Ostatecznie Sąd Okręgowy przyznał mu 4 tys. zł zadośćuczynienia za bezzasadne zatrzymanie go przez policję. Dembowski pieniądze chce przeznaczyć na cele społeczne i wsparcie wolnych mediów, konkretnie na portal OKO.press

Sąd: Zatrzymanie bez wątpienia było niesłuszne

Sąd orzekł, że zatrzymanie Dembowskiego było "niewątpliwie niesłuszne, a w związku z nim mężczyzna "niewątpliwie doznał krzywdy".

Pozbawienie go wolności będące efektem zastosowania środka przymusu w postaci zatrzymania wiązało się niewątpliwe z doznaniem cierpień natury psychicznej – przede wszystkim stresem, strachem i poniżeniem

- napisał w uzasadnieniu sąd.

Drugi działacz KOD-u Ryszard Filipiuk zrezygnował ze starań o zadośćuczynienie.

>>> Minister Wójcik: założyłby pan koszulkę z napisem "konstytucja" w formie swastyki? Zobacz wideo:

Więcej o:
Komentarze (157)
Powiesił koszulkę "Konstytucja" na pomniku Kaczyńskiego. Dostał zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie
Zaloguj się
 • ars-derivatia

  Oceniono 72 razy 58

  Durne służby zrobiły obywatelowi psikus bez sensownego powodu?
  Durne służby dostały nakaz wypłaty zadośćuczynienia.

  Miło czasami przeczytać wiadomość jak z normalnego kraju.
  Dla odmiany.

 • huragan70

  Oceniono 59 razy 55

  I kto tą karę ma zapłacić? Bo na mój gust - powinien policjant który podjął decyzję o zatrzymaniu + jego komendant do spółki, a nie skarb państwa (czyli my wszyscy). Wtedy by się bałwanom odechciało służalczości politycznej.. czy jest możliwość takiego wyroku?

 • ryslew2061

  Oceniono 44 razy 36

  Brawo! Są jeszcze sądy w Białej Podlaskiej!

 • hefajstos1

  Oceniono 38 razy 32

  To teraz sędzia, który przyznał odszkodowanie, zostanie ukarany przez pislamska izbę dyscyplinarną i może zostać zesłany do sądu odległego od jego obecnego miejsca zatrudnienia o 200-300 km.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 36 razy 30

  Te pieniądze niestety zapłacimy my wszyscy czyli podatnicy a nie tępe sługusy pisowskiego reżimu które terroryzują wolnych i myślących obywateli.

 • vomitorium1

  Oceniono 36 razy 28

  panie zbyszku
  wszystko się sypie

 • jurek4491

  Oceniono 34 razy 24

  Sądy trzymajcie się Polacy są z wami , WARCHOLSTWO jest przeciwko wam ale są w mniejszości .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX