Szczyrk. Jakie by造 przyczyny i dlaczego dosz這 do wybuchu? Uszkodzono gazoci庵 podczas przewiertu

W wynku wybuchu gazu w Szczyrku zgin窸o osiem os鏏. Co by這 jego przyczyn? Specjali軼i twierdz, 瞠 dosz這 do uszkodzenia gazoci庵u. Prawdopodobnie wydarzy這 si to podczas prac maj帷ych na celu pod陰czenie pr康u do budynku, kt鏎y powstaje w pobli簑 miejsca tragedii.

O tym, co mogło spowodować wybuch gazu w trzypiętrowym domu w Szczyrku, mówił w nocy po tragedii Ziemowit Podolski z Polskiej Spółki Gazownictwa. Stwierdził on, że tak nagłe zdarzenie mogło zostać spowodowane wyłącznie uszkodzeniem gazociągu. 

- Najbardziej prawdopodobną wersją jest, wszystkie poszlaki na to wskazują, że był przewiert prowadzony równolegle, wzdłuż albo nawet po linii naszego gazociągu - mówił Podolski, zaznaczając, że do wybuchu nie doszło od razu po uszkodzeniu gazociągu, ale chwilę po.

- Nie mamy jeszcze dokładnego obrazu, jak wielkie było uszkodzenie gazociągu. W zależności od tego, jak duże było uszkodzenie, tak szybko gaz mógł migrować - ocenił przedstawiciel Polskiej Służby Gazownictwa. Podkreślił jednocześnie, że uszkodzona część gazociągu to nie przyłączę do domu, w którym doszło do tragedii, ale gazociąg zasilający całą zachodnią część Szczyrku. 

>>> Policjanci wyprowadzili z domu poparzonego mężczyznę. Kilka sekund później nastąpiła eksplozja

Wybuch gazu w Szczyrku. Do uszkodzenia gazociągu doszło podczas przewiertu

Głos w tej sprawie zabrał także rzecznik PSG Artur Michniewicz, który stwierdził, że wybuch gazu miał prawdopodobnie związek z tzw. przewiertem sterowanym.

- To taka technika wykonywania prac, jeżeli nie chce się uszkodzić na przykład nawierzchni jezdni. Wykonuje się tak jakby podkop, w który wjeżdża specjalne urządzenie, ciągnące za sobą rury lub różnego rodzaju przewody. To są prace wykonywane w miejscach, gdzie nie chcemy szczególnie utrudniać mieszkańcom życia poprzez na przykład wyłączenie ważnego odcinka drogi - tłumaczył w rozmowie z tvn24.pl

Rzecznik Polskiej Służby Gazownictwa zaznaczył, że nie wiadomo, czy wybuch był spowodowany wyłącznie uszkodzeniem gazociągu, czy przyczyniły się do niego inne czynniki, np. znajdujące się w domu materiały łatwopalne.

Dlaczego wybuchł gaz w Szczyrku?

Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczyrku twierdzą, że do uszkodzenia gazociągu mogło dość podczas prac związanych z doprowadzaniem prądu do wielkiego budynku deweloperskiego, który powstaje w pobliżu miejsca tragedii - pisze money.pl

Z doniesień medialnych wynika, że prace na miejscu wykonywała firma Aqua System. W siedzibie firmy, która znajduje się w Bielsku-Białej, ma trwać pilna narada. Na razie nie wiadomo, kto zlecił pracę tej firmie i w jakim trybie została ona wybrana. Polska Służba Gazownictwa podkreśla, że nie miała nic wspólnego z pracami prowadzonymi w pobliżu miejsca tragedii.

Wi璚ej o:
Komentarze (117)
Szczyrk. Jakie by造 przyczyny i dlaczego dosz這 do wybuchu? Uszkodzono gazoci庵
Zaloguj si
 • grot191

  Oceniono 25 razy 23

  Nie chcieli utrudnia 篡cia mieszkancom. Po prostu ich go pozbawili.

 • siwywaldi

  Oceniono 23 razy 17

  Pisa貫m ju wcze郾iej, 瞠 ten wypadek, cho w ilo軼i ofiar jest w znacznie mniejszej skali, to bardzo PRZYPOMINA mi wybuch w warszawskiej Rotundzie PKO jaki mia miejsce ponad 40 lat temu. Przypominam, 瞠 tam przyczyn wybuchu TE by gaz jaki przepenetrowa do piwnic budynku z uszkodzonego (w tamtym przypadku przez mr霩) gazoci庵u - r闚nie 鈔edniego ci郾ienia - a wi璚 jeszcze bezwonnego, biegn帷ego podobnie jak tu, czyli kilka metr闚 od samej Rotundy. W tamtym przypadku zawini豉 natura, w tym niestety prawdopodobnie zawinili ludzie, kt鏎zy NIE raczyli si zapozna z mapami geodezyjnymi miejsca prac, bo dost瘼 do nich jest p豉tny, albo po prostu NIE UMIELI z nich korzysta. Kto wie, czy nie k豉nia si tu tak modne po 1989 roku zatrudnianie byle kogo, ale za to, za jak najmniejsze pieni康ze...

 • andrzej2310

  Oceniono 13 razy 13

  Czy mo磧iwe jest , aby rura gazowa zasilaj帷a cz窷 Szczyrku nie by豉 naniesiona na map geodezyjn? Czy mo磧iwe jest, 瞠 firma wykonuj帷a przewiert sterowany, nie pos逝giwa豉 si aktualn map geodezyjn? A mo瞠 geodeta 幢e wytyczy przebieg linii gazowej lub b喚dnie nani鏀 na map? to zakrawa na horror, bo obywatele s zagro瞠ni przy okazji ka盥ego kopania w ziemi...

 • wenge1

  Oceniono 14 razy 12

  Zapytam! Czy przy wykonywaniu takiego "przewiertu sterowanego" nie zabezpiecza si placu budowy wy陰czaj帷 przebiegaj帷e w pobli簑 media? R闚nie dobrze mog這 by wysadzone w powietrze p馧 Szczyrku.

 • Musi Cus

  Oceniono 11 razy 11

  Tragedia, kt鏎ej mo積a by這 unikn望....RIP

 • wesslingharald

  Oceniono 18 razy 10

  Ta firma jako swoje atuty wymienia - "zesp馧 wysokiej klasy monter闚 i operator闚 realizuj帷ych roboty" oraz "do鈍iadczenie i zaanga穎wanie kadry techniczni in篡nieryjnej" Uff ... ca貫 szcz窷cie. Strach pomy郵e co by by這, gdyby za te robot wzi瘭i si amatorzy bez wykszta販enia.

 • zigzaur

  Oceniono 13 razy 9

  Fahowce z praktykom! Tumiwisizm, achujtamizm, 鄉ia這si瞛mie軼izm, jako鈣ob璠zizm.
  Przed rozpocz璚iem rob鏒 ziemnych wykonawca ma obowi您ek pozna przebieg podziemnych instalacji. Sprytny inwestor ka瞠 podpisa o鈍iadczenie wykonawcy o takim zapoznaniu si jeszcze na etapie sk豉dania ofert.

 • mineteman

  Oceniono 25 razy 9

  Znowu janusze biznesu albo inna firma kogucik. Spece od wszystkiego: " Paz Zdzisiek pod陰czy wam po kosztach pr康, a z fakturka si dogadamy! Ze co? Jaki plan instalacji podziemnych? A po co? Potrzymaj pan piwo, nie 3.14rdol pan..... ".
  Tak samo jak z tym escape room. Zero jakiegokolwiek przewidywania albo konsekwencji w豉snych dzialan.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX