Szczyrk. Wybuch gazu na ul. Leszczynowej. Podano prawdopodobną przyczynę tragedii

Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w nocy, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru w Szczyrku było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas prac wykonywanych przez firmę remontową. W ruinach domu ratownicy odnaleźli ciała ześciu osób, w tym dwójki dzieci. Kolejni poszkodowani nadal są poszukiwani.

Jak podaje TVN24 na miejsce zdarzenia oddelegowane zostały ekipy pogotowia gazowego. To właśnie ci specjaliści stwierdzili, że prawdopodobnie doszło do przewiercenia znajdującego się w budynku gazociągu, które miało nastąpić w trakcie robót wykonywanych przez firmę zewnętrzną. Prace te wykonywane były przed budynkiem, nie dotyczyły systemu gazowniczego i nie były kontrolowane przez specjalistów gazownictwa.

Wybuch gazu w Szczyrku. Akcja ratunkowa przy ul. Leszczynowej. Pod gruzami trzykondygnacyjnego budynku mogą być ludzieWybuch gazu w Szczyrku. Akcja ratunkowa przy ul. Leszczynowej. Pod gruzami trzykondygnacyjnego budynku mogą być ludzie Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Szczyrk. Przewiercenie gazociągu najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy

- Na 100 procent przewiercony został gazociąg średniego ciśnienia, stalowy, o średnicy 150 milimetrów. Po prostu wbili się w gazociąg. Nasze stacje zanotowały bardzo duże uchodzenie gazu, takie chwilowe, momentalne. Tak się dzieje, kiedy w gazociągu powstaje dziura i widocznie, jeżeli to stalowy gazociąg i stalowe wiertło, to nietrudno o iskrę - przekazał Artur Michniewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa.

Ziemowit Podolski z PSG zdradził z kolei, że na miejscu zdarzenia widoczne są ślady przewiertu gazociągu. Na chwilę obecną nie można jednak ustalić, że była to ostateczna wersja wydarzeń. - Żeby stwierdzić, że to było przyczyną, musimy dostać pozwolenie od staży pożarnej, żeby rozpocząć akcję usuwania tego uszkodzenia - dodał.

W gruzach domu strażacy odnaleźli ciała sześciu ofiar - czterech osób dorosłych i dwójki dzieci. Ratownicy poszukują nadal trzech osób, które najprawdopodobniej przebywały w domu w chwili zdarzenia. Na miejscu pracuje ponad stu strażaków i około pięćdziesięciu policjantów. Polska Spółka Gazownicza odcięła dopływ gazu w rejonie miasta, gdzie doszło do eksplozji.

Wybuch gazu w Szczyrku. Akcja ratunkowa przy ul. Leszczynowej. Pod gruzami trzykondygnacyjnego budynku mogą być ludzieWybuch gazu w Szczyrku. Akcja ratunkowa przy ul. Leszczynowej. Pod gruzami trzykondygnacyjnego budynku mogą być ludzie Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (99)
Szczyrk. Wybuch gazu na ul. Leszczynowej. Podano prawdopodobną przyczynę tragedii
Zaloguj się
 • wesslingharald

  Oceniono 37 razy 35

  Brawo pan majster. Pracowałem za granicą, uszkodziłem wodociąg osiedlowy, bo nie sprawdziłem planów (wystarczyło poprosić w urzędzie gminy o mapkę) Przyjechała ekipa i naprawiła to w ciągu dwóch godzin. Dostałem rachunek - równowartość 50 000 zł. Od tamtej pory bez sprawdzenia planów nie wbiłem w ziemię nawet czubka szpadelka. :/

 • bob2308

  Oceniono 41 razy 27

  Tak to w Polsce bywa. Banda złodziei wybudowała gazociągi, wodociągi itd na które nie mają porobionych planów gdzie co przebiega. 10 lat temu robiłem przyłącze wod- kan ok.100 m to przerwalem linię telefoniczną i przyłącze wody sąsiada. Na planach w ogóle nie bylo zaznaczone że cokolwiek tam przebiega. I tak jest w calej Polsce niestety

 • c.t.k

  Oceniono 26 razy 26

  "Nasze stacje zanotowały bardzo duże uchodzenie gazu, takie chwilowe, momentalne. Tak się dzieje, kiedy w gazociągu powstaje dziura i widocznie, jeżeli to stalowy gazociąg i stalowe wiertło, to nietrudno o iskrę - przekazał Artur Michniewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa."
  Czy wybuch nastąpił w trakcie odwiertu, czy zginął ktoś z ekipy remontowej, czy też upłynął jakiś czas od momentu przewiercenia, a eksplozję spowodował niechcący ktoś z mieszkańców, czy ten który wiercił zdawał sobie sprawę z tego co zrobił, czy kogoś powoadomił?.

 • mo.ye

  Oceniono 27 razy 19

  Rura z gazem średniego ciśnienia szła przez prywatną posesję??? Przy samym domu??? Nie ma przepisów, które mówią w jakiej odległości można postawić dom od takiej rury? I odwrotnie, w jakiej odległości od domu można położyć taką rurę?

 • baby1

  Oceniono 14 razy 12

  Czy takie roboty remontowe można wykonywać bez zapoznania się z planami instalacji gazowej, elektrycznej i wodnej? Pewnie to typowa samowolka, aby było taniej.

 • fcknzs

  Oceniono 11 razy 11

  Znam przypadek 1 budynku gdzie ekipa remontowa pracując na dachu ustawiła agregat na parterze tak, że spaliny dostawały się na klatkę schodową i w końcu tak się nagromadziły, że z 4 piętra 2 osoby trafiły do szpitala z zatruciem tlenkiem węgla, siedziały sobie spokojnie w mieszkaniu i jeden debil z drugim prawie ich zabił

 • zec

  Oceniono 7 razy 7

  W tytule: "podano przyczyny...", a tekst zaczyna się gdybaniem: "prawdopodobnie.. "
  O co chodzi? Chcecie wciągnąć maksymalną kasę z tej tragedii?

 • rstipes

  Oceniono 7 razy 7

  Fachowcy...

 • kolona

  Oceniono 10 razy 6

  Nie stosuje się takich średnic rur w budynkach mieszkalnych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX