Szczyrk. Wybuch gazu w budynku jednorodzinnym. Pod gruzami mogą być ludzie

W jednym z budynków jednorodzinnych w Szczyrku prawdopodobnie doszło do wybuchu gazu. Według wstępnych informacji w domu, który według doniesień "został zrównany z ziemią", mogło przebywać do ośmiu osób, w tym dzieci. Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza.

Do zdarzenia doszło w środę wieczorem ok. godz. 19 przy ul. Leszczynowej w Szczyrku, w trzykondygnacyjnym budynku jednorodzinnym. Budynek całkowicie się zawalił, a trzy z nim sąsiadujące są uszkodzone. 

Patrycja Pokrzywa, rzeczniczka PSP w Bielsku-Białej, przekazała Radiu Bielsko, że na miejscu pracuje 36 jednostek straży pożarnej.

- Jest informacja od jednej z mieszkanek (domu - red.), która w trakcie wybuchu była w pracy, że mogą pod gruzami znajdować się osoby poszkodowane, łącznie 8 osób, w tym dzieci - mówiła Pokrzywa, zaznaczając, że są to na razie wstępne informacje. Dane o liczbie mieszkańców strażacy mają od osoby, która mieszkała w zawalonym budynku, a która w chwili wybuchu była w pracy. W budynku zamieszkiwały dwie rodziny.

- Był to budynek zamieszkały. Na razie nie ma informacji odnośnie osób poszkodowanych - powiedział z kolei Wirtualnej Polsce p.o. oficera prasowego KMP w Bielsku-Białej asp. szt. Roman Szybiak. 

Przyczyna wybuchu to uszkodzony gazociąg?

Według informacji przekazanej w telewizji TVN24 przez rzecznika Polskiej Spółki Gazownictwa Artura Michniewicza, na posesji prawdopodobnie był prowadzone prace budowlane, w czasie których mogło dość do uszkodzenia rury gazowej o średnicy 15 cm (firma remontowa mogła wwiercić się w gazociąg). 

- Nasze stacje zanotowały bardzo duże uchodzenie gazu, takie chwilowe, momentalne, tak się dzieje, kiedy w gazociągu powstaje dziura i widocznie, jeżeli to stalowy gazociąg i stalowe wiertło, to nietrudno o iskrę - powiedział Michniewicz. - Prawdopodobnie mogło być tak - ale to tylko przypuszczenia - że wyciągając wiertło, poszła jakaś iskra i doszło do wybuchu - dodał. 

W związku z awarią część miasta nie ma w tej chwili gazu. Jeśli gazownicy dostaną zgodę od służb, natychmiast przystąpią do naprawy uszkodzenia. 

Akcja odgruzowywania budynku po ugaszeniu ognia

Na razie trwa akcja gaśnicza, służby odgruzowują teren. Cześć pojazdów straży - że względu na wąską uliczkę dojazdową do posesji i duże zagęszczenie budynków - musiało zatrzymać się 20-30 metrów od budynku. 

Na miejsce dojechała specjalna grupa poszukiwawcza z Jastrzębia-Zdroju z psami ratowniczymi. Akcja odgruzowywania budynku może potrwać kilka godzin. 

O akcji ratunkowej są na bieżąco informowani premier Mateusz Morawiecki oraz minister Mariusz Kamiński- informuje na Twitterze resort Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej o:
Komentarze (128)
Szczyrk. Wybuch gazu w budynku jednorodzinnym. Pod gruzami mogą być ludzie
Zaloguj się
 • pocztowki.znad.krawedzi.2

  Oceniono 28 razy 26

  Ekipa budowlana pracująca w okolicy przewierciła gazociąg. Niewyobrażalne, że nie poinformowali operatora. W budynku było 8 osób, w tym 4 dzieci w wieku szkolnym. Członkowie ekipy też są zaginieni, został po nich samochód. Na miejscu nie ma nic poza dymiącą dziurą w ziemi. Od zdarzenia minęły ponad cztery godziny, a akcja poszukiwawcza jeszcze się nawet nie rozpoczęła - psy nie mogą wejść na gruzowisko z powodu zadymienia.

  To ogromna tragedia i byłoby przyzwoicie dostosować do tego faktu treść komentarzy.

 • Miru Web

  Oceniono 19 razy 17

  Jak czytam te komentarze, to zastanawiam się, kiedy ten naród tak zidiociał? Co miało na to wpływ? Nawet w obliczu śmierci dzieci, ludzie silą się na jakieś dowcipy. Straszne.

 • gagatka70

  Oceniono 18 razy 16

  Makabra. Tragiczne wydarzenie i wstyd na cały świat. Słyniemy z dziadostwa, taka prawda. Dopiero jak coś się stanie, to lamenty, ale przewidzieć mało kto coś potrafi. Sama byłam świadkiem, jak panowie wymieniający liczniki wody zalali cały pion, bo nie umieli tego zrobić fachowo, a nie wiedzieli też gdzie można odciąć dopływ wody ani kto ma klucze. Woda lała się strumieniami przez godzinę... Ale to tylko zniszczenia materialne. Teraz jad3 kuszetką i zamiast spać przenosiłam bagaże do innego wagonu, bo w pierwotnym coś zaczęło się palić. Obsługa w pierwszej chwili wcale nie uznała za groźną tej sytuacji, dopiero ostra reakcja pasażerów spowodowana strachem o życie dała im impuls do myślenia. Przyjaciółka miała dzisiaj operację jelit- skutek poparzeń po źle zrobionej radioterapii. To słowa lekarza, który nie powtórzyłby ich przecież oficjalnie. I tak w kółko, nie ma dnia bez skutków bylejakości.

 • szabepio

  Oceniono 16 razy 10

  Gaz nie jest dla oszołomów. Putin zresztą i tak pispolsce zakręci kurek nastęonego dnia po uruchomieniu nord stream 2.
  A pajace pissowe zwalą na Tuska.

 • mywork

  Oceniono 6 razy 6

  Jeśli uszkodzona została rura gazowa o średnicy 15 cm, to nie stało się to w budynku! W samych domach instalacja jest już o mniejszym przekroju. Musiało być uszkodzenie na zewnątrz, może na podłączeniu do budynku? Tragedia, mróz jak diabli, więc ludzie pod gruzami mają małe szanse na przeżycie. Ale trzeba mieć nadzieję, że jednak komuś z mieszkańców się udało!

 • mark1918

  Oceniono 4 razy 2

  Uszkodzona została magistrala zasilająca w gaz połowę Szczyrku. Najprawdopodobniej przez przewiert za pomocą tzw "kreta"

 • antykancelista73

  Oceniono 4 razy 2

  a te ciule co do tego mają?!!!!!!

 • strzykwa5

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz mam olej a okolica przechodzi na gaz. Czy etos pracy w naszym kraju pozwala na takie przejście?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX