"Zaprzepaszczono dorobek Trybunału". Odchodzący sędziowie piszą o upadku uznania dla TK

3 grudnia zakończyła się kadencja trzech sędziów TK - dwóch z nich Marek Zubik i Piotr Tuleja napisało oświadczenie po 9-letniej pracy w Trybunale. Sędziowie stwierdzili, że gdy obejmowali te funkcje, TK jeszcze cieszył się "powszechnym uznaniem". "Niestety koniec naszej kadencji przypada na czas, w którym ponad trzydziestoletni dorobek TK w dużej mierze został zakwestionowany i zaprzepaszczony" - czytamy

Dziennikarz RMF FM Tomasz Skory upublicznił w sieci oświadczenie dwóch byłych już sędziów Trybunału Konstytucyjnego. We wtorek, 3 grudnia, zakończyła się kadencja prof. Piotra Tulei i prof. Marka Zubika, wybranych w 2010 roku. Tego dnia zakończyła się także kadencja sędziego TK Stanisława Rymara.

>>> Tak o posadę w TK "walczyli przed komisją Piotrowicz i Pawłowicz:

"Zaprzepaszczony i zakwestionowany 30-letni dorobek TK"

Jak podkreślają w swoim oświadczeniu Tuleja i Zubik, "starali się stać na straży konstytucji" i kontynuować dzieło poprzedników, podnoszą, że gdy jeszcze zaczynali w Trybunale Konstytucyjnym, to ten cieszył się "powszechnym uznaniem".

Niestety koniec naszej kadencji przypada na czas, w którym ponad trzydziestoletni dorobek Trybunału Konstytucyjnego w dużej mierze został zakwestionowany i zaprzepaszczony

- napisali odchodzący sędziowie TK. Obydwaj stwierdzili, że od czterech lat, a więc od momentu, gdy Prawo i Sprawiedliwość zaczęło nowelizować ustawy o TK, "trwa kryzys konstytucyjny".

Sędziowie odchodzący z TK: "Sam TK przyczynił się do utraty uznania"

Trwający od czterech lat kryzys konstytucyjny spowodował, że obecnie Trybunał nie jest w stanie efektywnie stać na straży demokratycznego państwa prawa. Orzeczenia TK przestały się cieszyć powszechnym uznaniem sądów polskich i międzynarodowych. Niestety do tego przyczynił się też sam Trybunał Konstytucyjny

- pada w oświadczeniu Zubika i Tulei. Sędziowie w dalszej części pisma wyliczają, że nie tylko PiS doprowadziło do obecnej sytuacji. Przypominają, że to jeszcze Sejm VII kadencji, za rządów PO-PSL, doprowadził do "niezgodnego z konstytucją mechanizmu obsadzenia zbyt dużej liczby stanowisk sędziowskich w 2015 roku".

Czytaj więcej: Przyłębska odmówiła, sędzia TK też, ale napisał list. "TK utracił zdolność do wypełniania swoich funkcji"

"To prowadzi do prawnego chaosu w naszym państwie"

Później - wskazują Zubik i Tuleja - ten manewr posłużył nowej władzy do tego jako "uzasadnienie dla dalszych naruszeń konstytucji i niezależności TK".

Pogłębianie się kryzysu konstytucyjnego, podważanie podstawowych zasad państwa prawa, prowadzi obecnie do prawnego chaosu w naszym państwie. Jako sędziowie konstytucyjni podzielamy stanowiska wszystkich osób, organizacji i środowisk, które apelują o powrót do przestrzegania podstawowych zasad państwa prawa

- czytamy pod koniec pisma.

Duda zaprzysięgnie nowych sędziów TK. Tymczasem w Trybunale bunt

W czwartek, 5 grudnia, prezydent Andrzej Duda, ma natomiast zaprzysiąc ustępujących sędziów Tuleję, Rymara i Zubika. W ich miejsce w Trybunale Konstytucyjnym zasiądą: byli posłowie PiS Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz oraz prof. Jakub Stelina.

Z kolei we wtorek na senackiej komisji nie pojawiła się prezeska TK Julia Przyłębska i jeden z sędziów TK Jarosław Wyrembak. Wyrembak nie przebierał w słowach w liście, w którym uzasadniał swoją nieobecność:

Uprzejmie informuję pana senatora i komisję, że według mojej oceny wydarzenia, które miały miejsce w części tajnej zgromadzenia ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego 26 listopada br. w sposób ostateczny i definitywny przesądziły o tym, że TK utracił aktualnie zdolność do wypełniania swoich konstytucyjnych funkcji.
Więcej o:
Komentarze (135)
Trybunał Konstytucyjny. Odchodzący sędziowie Zubik i Tuleja wydali oświadczenie. "Zaprzepaszczono dorobek TK"
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 41 razy 35

  Niestety.
  Obecny Trybunał Konstytucyjny to tylko atrapa i listek figowy dyktatorskiej PiSowskiej zarazy.
  Ten listek jest bardzo zniszczony i coraz mniej zasłania.

 • bostian

  Oceniono 36 razy 32

  TK? W świadomości obywateli to już tylko fasada. Polska nie jest już państwem prawa.

 • polakadam

  Oceniono 26 razy 24

  Bolszewicy zawsze niszczą demokratyczne instytucje.
  Pisobolszewicy nie są wyjątkiem.

 • marywil2012

  Oceniono 30 razy 24

  PiS to chaos i b u r d e l.

 • mikejar

  Oceniono 32 razy 20

  JEZELI DUDA PRZYJMIE SLUBOWANIE od piotrowicza , pawlowicz to TRYBUNAL STANU MA ZAPEWNIONY.
  Dlaczego MIERNOTA , PAJAC , DLUGOPIS reprezentuje URZAD PREZYDENTA. ?????
  TO HANBA DLA POLSKI. !!!!!!!!!! DUDA BEDZIESZ SIEDZIAL . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • anders76

  Oceniono 19 razy 17

  Czyli pani Wolfgangowa moze spokojnie na nastepnym obiadku szepnac nadprezesowi, melduje wykonanie zadania.

 • fakiba

  Oceniono 18 razy 16

  W Polsce nie ma TK jest jego atrapa

 • acototak

  Oceniono 20 razy 16

  A magister zadowolona bo wykonała zadanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX