Watykan wiedział o "skłonnościach" Paetza i zesłał go do Łomży? Podał to szef KAI, prymas nie zaprzeczył

Redaktor naczelny KAI, w obecności m.in. prymasa Polski, zabrał głos ws. zmarłego niedawno abp. Juliusza Paetza. Jak stwierdził, Watykan "chciał się pozbyć" duchownego, gdy poznał jego "skłonności". Dlatego też Paetz trafił na "zesłanie" do Łomży. Księża i dziennikarze katoliccy podnoszą, że wiele wskazuje na to, że to prawdziwa teza.

Choć od pogrzebu abp. Juliusza Paetza, oskarżanego o molestowanie seksualne kleryków i księży, minęły dwa tygodnie, a na jaw wychodzą nowe fakty na temat duchownego. Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, w ostatni piątek stwierdził, że Watykan miał niechlubną rolę w karierze Paetza.

>>> Echa filmu Seksielskich. Prymas Polski w tym roku przepraszał ofiary:

Szef KAI: Abp Paetz pojechał na zesłanie, Watykan chciał się go pozbyć

Abp Paetz miał naprawdę wysokie stanowisko w Watykanie i do Łomży pojechał na zesłanie. To był podstawowy błąd, bo te jego skłonności [chodzi o homoseksualizm - red.] zostały już rozpoznane w Watykanie. Watykan chciał się go pozbyć

- mówił w trakcie 35. Ogólnopolskiego Forum Młodych we Wrocławiu Przeciszewski, cytowany przez Interię. Tu warto nadmienić, że Paetz w 1983 roku rzeczywiście objął diecezję łomżyńską.

Terlikowski domaga się "wyjaśnienia sprawy do końca". "Prymas nie dementował"

Wypowiedź szefa KAI nagłośnił też katolicki publicysta Tomasz Terlikowski we wpisie na Facebooku, podkreślając, że Przeciszewski takie tezy wygłosił w obecności m.in. prymasa Polski Wojciecha Polaka. Terlikowski wskazał:

(...) sprawa musi być wyjaśniona do końca i do bólu. Jeśli bowiem w Watykanie uznano, że z kogoś, kto jest zgorszeniem w Watykanie, można - za karę - uczynić ojcem diecezji - to znaczy, najdelikatniej rzecz ujmując, że coś nie tak było z nominacjami biskupimi. I ktoś za to odpowiada. (...). To są bardzo poważne zarzuty. Nie wierzę, żeby Marcin Przeciszewski o tym nie wiedział.

Z kolei w rozmowie z Interią ks. prof. Andrzej Kobyliński zaznaczał, że choć tezy Przeciszewskiego są szokujące, to nie skontrował ich - choć miał ku temu okazję - obecny w dyskusji prymas.

- Z ust prymasa Polski nie padło żadne dementi po szokującej wypowiedzi prezesa KAI. W związku z tym nie mamy żadnych podstaw, żeby w jakikolwiek sposób powątpiewać w prawdziwość tych jakże mocnych słów - wskazał ksiądz Kobyliński.

Oskarżenia wobec Paetza, przeprosiny przewodniczącego KEP

Abp. Juliusz Paetz zmarł 15 listopada tego roku. Duchowny do końca zaprzeczał oskarżeniom, jakoby molestował księży i kleryków, ale w 2002 roku ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego.

Po śledztwie zarządzonym przez Watykan abp. Paetzowi zakazano też - ówczesnym papieżem był Jan Paweł II - udzielania święceń i bierzmowania, a także konsekrowania kościołów, głoszenia kazań czy przewodniczenia publicznym uroczystościom. Pomimo zakazów media odnotowywały przypadki, gdy wspomniany zakaz był łamany przez duchownego, jak np. na początku 2019 roku.

Już po pogrzebie Paetza, list do wiernych napisał abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, w którym przepraszał za "zgorszenie jakie miało miejsce w archidiecezji".

Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii [na temat Paetza - red.] nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu. (...). Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji

- napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Stanisław Gądecki.

Ks. Pawłowski: Molestował co najmniej 20 kleryków

Wśród osób, które protestowały przeciwko pochówkowi Paetza w Archikatedrze Poznańskiej był ksiądz Adam Pawłowski z podpoznańskiego Rogalina. W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" mówił o tym, że biskup po przenosinach z Łomży do Poznania "zaczął molestować kleryków, dotykał ich w intymne miejsca, składał niemoralne propozycje spędzenia wspólnej nocy w jego pałacu". Pawłowski szacował, że Paetz skrzywdził co najmniej 20 kleryków, ale pisma do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce i do Watykanu były blokowane.

- Dopiero, gdy przyjaciółka papieża Jana Pawła II, czyli Wanda Półtawska, dosłownie pod bielizną przemyciła listy do papieża, sprawy przyspieszyły. W 2001 roku do Poznania przyjechała komisja złożona z watykańskich księży prawników. Zebrali relacje ofiar. W efekcie abp Paetz już po artykule w "Rzeczpospolitej" został poproszony o dymisję, którą złożył. Niestety, on do winy publicznie się nie przyznał, a przez lata Kościół nie informował wiernych o powodach jego dymisji - opowiedział ksiądz Adam Pawłowski.

Więcej o:
Komentarze (128)
Watykan wiedział o "skłonnościach" Paetza i zesłał go do Łomży? Podał to szef KAI, prymas nie zaprzeczył
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 49 razy 45

  A najbardziej gorliwym obrońcą paetza był Jędraszewski. Musiał wiedzieć kogo broni bo ta wiedza była powszechna. A teraz ma czelność głosić bełkot o tęczowej zarazie. Zamiast pouczać innych niech weźmie się za porządki w kk bo straszny tam syf.

 • bezspokoju

  Oceniono 31 razy 31

  Ja p lę. ZESŁANIE degenerata w kiecce do odnowionej willi z pełną obsługą i z wysoką emeryturą.

 • zdziwiony6

  Oceniono 34 razy 30

  Katolikom z Łomży musi był głupio gdy się dowiedzieli, że stanowiska szefa ich diecezji, to dla biskupa zesłanie.

 • rggg

  Oceniono 31 razy 29

  Tak Peatzowi jak i Wesołowskiemu pozwolono umrzeć w zbytku i luksusie. Gdyby tak posiedzieli sobie parę lat w wiezieniu (a wiadomo jak tam współwięźniowie traktują pedofilów) to była by prawdziwa pokuta - no ale pokuta i kara to jest dla maluczkich nie dla biskupów...

 • ochujek

  Oceniono 28 razy 26

  Wojtyła takich umiłował, stanowiskami obdzielał.

 • antropoid

  Oceniono 27 razy 23

  WATYKAN WIEDZIAŁ o gorszych rzeczach - i to zatajał.
  Taki Degollado np. - zbok nad zboki - ale przesyłał do centrali kupę kasy i do końca był przedstawiany światu jako wzorowy wychowawca młodzieży! :)

 • munaciello

  Oceniono 25 razy 21

  Karol wiedział, nie powiedział, a to było tak...
  Karol wiedział, nie powiedział o wielu sprawach.
  Karol lubił, gdy na temat zła panoszącego się wśród duchownych panowała cisza jak makiem zasiał.
  Karol w ogóle lubił, gdy w jego Kościele panowała cisza...
  ...wtedy jego głos grzmiał jeszcze donośniej...
  ...niczym cymbał brzmiący lub miedź brzęcząca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX