Abp Gądecki: Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Chodzi o abp. Paetza

"Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone" - pisze abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański odniósł się w liście pasterskim do oskarżanego o molestowanie abp. Julisza Paetza.

Niespełna dwa tygodnie temu w Poznaniu odbył się pogrzeb abp. Juliusza Paetza. List, w którym abp Stanisław Gądecki odnosi się do oskarżanego o pedofilię duchownego zostanie odczytany w niedzielę w kościołach archidiecezji poznańskiej. "Jak wszystkim wiadomo, dnia 15 listopada br. zmarł metropolita poznański arcybiskup senior Juliusz Paetz, oskarżany o molestowanie kleryków. Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu" - czytamy w liście abp. Gądeckiego.

Abp Gądecki przeprasza w liście za zgorszenie. Chodzi o abp. Paetza

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdza, że "właściwą instancją do przeprowadzenia procesu i wydawania wyroków w odniesieniu do biskupów nie są inni biskupi, lecz Stolica Apostolska". 

"Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone" - czytamy dalej.

Duchowny prosi wiernych o modlitwę w intencji "przebłagania za grzechy oraz za naszą wspólnotę diecezjalną".

>>> Uwaga! TVN: Ksiądz oskarżony o molestowanie dzieci. Parafianie: Mówił, że dzieci do niego lgną

Abp Juliusz Paetz i oskarżenia o molestowanie

W sprawie abp. Juliusza Paetza w 2002 roku wszczęto śledztwo, po tym, gdy oskarżono go o molestowanie seksualne kleryków i księży. Duchowny zaprzeczał oskarżeniom, ale ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego.

Wobec abp. Paetza Watykan wydał zakaz - jeszcze w czasach, gdy papieżem był Jan Paweł II - udzielania święceń i bierzmowania, a także konsekrowania kościołów, głoszenia kazań czy przewodniczenia publicznym uroczystościom. Duchowny zmarł 15 listopada.

Więcej o:
Komentarze (174)
Abp Stanisław Gądecki przeprasza za zgorszenie w Archidiecezji Poznańskiej. Chodzi o abp. Paetza
Zaloguj się
 • Rodrigo Hernandez

  Oceniono 49 razy 47

  "Duchowny prosi wiernych o modlitwę."
  Wierni powinni odpowiedzieć: nie ma sprawy, ale należy się co łaska, a co najmniej......
  Księża też za darmo się nie modlą.

 • muzoman

  Oceniono 40 razy 38

  Panie, płakać tylko się chce co wyprawiają. Arcykapłan siał zgorszenie, krzywdził i nic mu nie szło zrobić. Do niczego się nie przyznawał. Mętne to wszystko. Katastrofa i wstyd wielki.

 • homo_lupus

  Oceniono 37 razy 37

  za czyje grzechy wierni mają przebłagiwać? Paetza? Gądeckiego?

  i ile wynosi to przebłagiwanie? Tyle, żeby koperta stała na krawędzi?

 • bosman64

  Oceniono 29 razy 29

  W dudzie mam was i wasze obłudne przeprosiny. Dla mnie jesteście najgorszą organizacją przestępczą wszechczasów. SS to przy was niewiniątka. Policzcie ile istot ludzkich kosztowało krzewienie waszej "wiary" tylko przez ostatnie tysiąclecie to dojdziecie do tych samych wniosków.

 • matyldas1234

  Oceniono 29 razy 29

  Trzeba szybko okazać skruchę, bo za chwilę zaczną się "wizyty po kolędzie" i padł blady strach, że może wierni rzucą mniej w kopertach. Albo wcale.

 • jurek4491

  Oceniono 25 razy 25

  Arcybiszkopty nie wysilajcie się tylko spływajcie do swojego kraju do Watykanu - tam możecie robić co wam się podoba .
  PiS obiecał że powstanie komisja przeciwko kościelnym pedofilom - gdzie jest ta komisja , przepadła na wieki wieków amen .

 • maciejwscieklica

  Oceniono 24 razy 24

  aha, wierni maja sie modlic
  a Kosciół bedzie kasę ofiarom zabierał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX