Postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Juszczyszynowi. Chciał publikacji list poparcia do KRS

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko Pawłowi Juszczyszynowi, sędziemu Sądu Rejonowego w Olsztynie, który wcześniej domagał się od Kancelarii Sejmu opublikowania list poparcia do KRS. Przed wszczęciem postępowania dyscyplinarnego został on odwołany z delegacji przez Ziobrę. - Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę - mówił Juszczyszyn.

28 listopada wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu z Olsztyna, Pawłowi Juszczyszynowi. To on wezwał Kancelarię Sejmu, by podała do wiadomości publicznej listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Mimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nakazał ich publikację do 30 lipca, PiS wciąż nie chce ich ujawnić.

Wszczęto postępowanie przeciwko sędziemu Juszczyszynowi

Jak poinformował w oficjalnym komunikacie rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, zarzuty przedstawione Juszczyszynowi dotyczą m.in. "uchybienia godności urzędu".

Przedstawione obwinionemu Pawłowi J. zarzuty dyscyplinarne dotyczą uchybienia godności urzędu w szczególności przez przekroczenie uprawnień przy wydaniu postanowienia nakazującego Kancelarii Sejmu przedstawienia określonych dokumentów, a także nieuprawnione przekazanie przedstawicielom mediów ocen i twierdzeń związanych z pełnionym urzędem sędziowskim, wbrew art. 89 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych

- czytamy w komunikacie.

Rzecznik dyscyplinarny wskazuje też, że Juszczyszyn "przyznał sobie kompetencję do oceny prawidłowości, w tym legalności, wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, a przez to przyznał sobie kompetencję do oceny prawidłowości, w tym legalności, wykonywania przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej prerogatywy powoływania sędziów".

"Sędzia nie może się bać polityków"

Przypomnijmy, że Paweł Juszczyszyn rozpatrywał apelację w sprawie cywilnej, w której wcześniej orzekał sędzia nominowany przez nową KRS. 20 listopada Juszczyszyn wydał postanowienie, w którym pod rygorem grzywny nakazał szefowi Kancelarii Sejmu "przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej KRS oraz oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów".

25 listopada minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro odwołał go z delegacji.  Dzień później Juszczyszyn wygłosił oświadczenie, w którym odniósł się do swojej sytuacji i poprosił innych sędziów, by - pamiętając o rocie ślubowania sędziowskiego - orzekali "niezawiśle i odważnie".

W związku z odwołaniem mnie z delegacji do SO chcę podkreślić, że prawo stron do rzetelnego procesu, jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej. Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę

- mówił.

>>> Tak Prawo i Sprawiedliwość broniło swoich zmian w sądownictwie:

Więcej o:
Komentarze (129)
Jest postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Juszczyszynowi. Chciał publikacji list poparcia do KRS
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 46 razy 42

  A co z tymi od afery hejtrskiej panie Zero ? , nawet palcem "pan" nie kiwnął

 • fakiba

  Oceniono 37 razy 33

  Zero szaleje , k...a jeszcze niedługo zaczną bez sądu skazywać na rozstrzelanie

 • sztucznypolak

  Oceniono 32 razy 30

  Brawo Panie Sedzio!

  Tacy ludzie beda potrzebni do naprawy systemu sprawiedliwosci gdy juz rozgonimy PiSowska bande.

 • jurek4491

  Oceniono 29 razy 27

  Tak działa państwo TOTALITARNE , pyk myk i oskarżenia gotowe .
  W sprawie wieszania portretów potrzebowali 2 lata i nie znaleźli nic .

 • przemkowski64

  Oceniono 32 razy 26

  Radzik i Lasota zamiast w SN bedzia pracowac jako ciecie na budowie, gdy podla zmiana straci wladze :))))

 • pablo_spear

  Oceniono 26 razy 22

  Ten sedzia jest bohaterem narodowym! Postawil sie pismafii i panu zero!
  Beda o nim uczyc w szkolach na lekcjach historii!

 • andree111111

  Oceniono 23 razy 19

  Zastraszania przez mściwego ZZ ciąg dalszy. Ten niewydarzony mgr powinien się leczyć, z oczu i twarzy bije mu nienawiść.

 • lblblblb

  Oceniono 21 razy 17

  Wyrazy poparcia i uznania dla Pana Sędziego. Pana postawa napawa nadzieją, że jeszcze są w tym parszywym kraju podłej i nikczemnej zmiany - ludzie honorowi i odważni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX