Tatry. Lawina porwała turystkę w okolicy Rysów. Pomogli jej ratownicy ze Słowacji

W okolicy Buli pod Rysami w Tatrach lawina porwała turystkę. Akcję ratowniczą przeprowadzili ratownicy ze Słowacji. Kobieta nie doznała poważnych obrażeń - jest ranna w nogę. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a na oblodzonych szlakach zalega śnieg.

Do zdarzenia doszło w sobotę w rejonie Buli pod Rysami.Turystka, która znajdowała się na trasie zejścia lawiny, została przez nią porwana i spadła z hałdą śniegu około 300 metrów - informuje TVN 24. Kobiecie udało się utrzymać na powierzchni i nie została przykryta przez śnieg. Pomoc wezwał inny turysta, który był świadkiem zejścia lawiny.

Lawina w Tatrach. Turystce pomogli ratownicy ze Słowacji

Turystce pomogli ratownicy ze Słowacji, którzy zwieźli ją helikopterem do szpitala w Zakopanem. Jak informuje "Tygodnik Podhalański", w tym czasie śmigłowiec "Sokół", który zwykle uczestniczy w działaniach ratunkowych w Tatrach, przechodził coroczny przegląd techniczny. Turystka nie doznała poważnych obrażeń - ma złamaną nogę. 

Warunki w Tatrach są trudne - obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a powyżej 1600 metrów zalega śnieg i występuje silne oblodzenie.

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Od wysokości około 1600 m n.p.m. występuje śnieg oraz silne oblodzenia na szlakach. Dodatkową trudnością jest silny wiatr, przekraczający w porywach 70 km/h. Na niżej położonych szlakach występuje błoto, zwłaszcza w rejonie Doliny Chochołowskiej oraz na Ścieżce nad Reglami pomiędzy Doliną Chochołowską a Kościeliską

- ostrzega w oficjalnym komunikacie Tatrzański Park Narodowy. TOPR również prosi o zachowanie szczególnej ostrożności i informuje, że "możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin".

>>> Stopnie zagrożenia lawinowego. Zobacz wideo:

Więcej o:
Komentarze (8)
Tatry. Lawina porwała turystkę w okolicy Rysów. Pomogli jej ratownicy ze Słowacji
Zaloguj się
 • erich_von_klinkerhoffen

  Oceniono 14 razy 2

  Zaraz się zacznie wycie z rozpaczy, że nie połamała nóg a słowackie służby nie wystawiły jej rachunku na kilkadziesiąt tysięcy. Jaka szkoda! Przecież największą radością Polaka, jest nieszczęście rodaka.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 14 razy 2

  Wolactwo ma te 50 km kwadratowych prawdziwych gor a wypadkow jak w Alpach, Pirenejach i Kaukazie razem wzietych.

 • lukki69

  Oceniono 4 razy 0

  Góry zimą nie są dla turystów....

 • poochojek

  Oceniono 5 razy -1

  lawina kidnaperka ... babiny na takie leca

 • heniofrey

  Oceniono 10 razy -2

  Miala szczescie jak moj kumpel .
  Wyjechala lawia razem z nim jaktylko na deske sniezna wszedl .
  Jak jechal w dol to wygladalo to jak by ujezdzal lawine .
  Nic powaznego 5 dni w szpitalu a potem balanga i duzo smiechu .
  A ze teren nie byl trudny to nawet liny nie wyciagalismy . ale wteda mielismy 19 !!!
  I od tego czasu w zimie zawsze z lina .
  Ku przestrodze .
  pozdro !!

 • kondziu70

  Oceniono 9 razy -3

  W klapkach była czy w klepkach na oczach??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX