Prognoza długoterminowa na zimę. Kiedy spadnie śnieg? IMGW: "Nie będzie bestii ze wschodu"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że nadchodząca zima w Polsce nie będzie się różnić pogodowo od zim z ostatnich lat. Tym samym Instytut zaprzecza doniesieniom o czekającej nas wyjątkowo srogiej zimie, zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Niektóre media piszą w ostatnich dniach o nadchodzącej "bestii ze wschodu". Takie prognozy pogody przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia w USA, którzy twierdzą, że Europę czekają wyjątkowo mroźne miesiące. Jednak Grzegorz Walijewski z IMGW mówi, że według polskich synoptyków te przewidywania się nie sprawdzą. - Nie będzie bestii ze wschodu, zima będzie łagodniejsza. Będzie jednak okres bardziej chłodny i bardziej śnieżny - powiedział Grzegorz Walijewski.

Prognoza długoterminowa na zimę. Kiedy spadnie śnieg?

Według prognoz IMGW, mrozy i bardziej obfite opady śniegu będą dopiero w styczniu. Synoptycy informują, że najzimniej ma być w zimie na północnym-wschodzie kraju oraz w górach. Najcieplej, na Pomorzu. - Zima będzie całkiem normalna z cieplejszym grudniem i nieco chłodniejszym styczniem i częścią lutego. Będziemy mogli zaobserwować śnieg, a pokrywa śnieżna na pewno się stworzy - powiedział Grzegorz Walijewski.

Według IMGW, w tym roku raczej nie ma co liczyć na śnieżne święta Bożego Narodzenia. Taką sytuację obserwuje się w Polsce od 2015 roku. Walijewski mówi, że jest to spowodowane cyklicznymi wahaniami temperatur w naszej części Europy. - Zmienia się cyrkulacja powietrza. Jest zmienność klimatu i teraz jesteśmy w dłuższym, cieplejszym okresie - powiedział synoptyk.

Synoptycy prognozują, że w styczniu i lutym średnia temperatura dobowa może wynosić około minus 10 stopni. Wtedy też należy spodziewać się opadów śniegu. Roztopy prawdopodobnie nadejdą na przełomie lutego i marca, wtedy można się spodziewać przybrania wód na polskich rzekach.

Pełen raport IMGW dotyczący zimy 2019/2020 wkrótce zostanie opublikowany na stronie internetowej Instytutu.

Więcej o:
Komentarze (29)
Prognoza długoterminowa na zimę. Kiedy spadnie śnieg? IMGW: "Nie będzie bestii ze wschodu"
Zaloguj się
 • tequila57

  Oceniono 19 razy 15

  :Synoptycy informują, że najzimniej ma być w zimie na północnym-wschodzie kraju oraz w górach. Najcieplej, na Pomorzu."
  Genialne odkrycie w stylu przysłowia ludowego:
  Gdy po marcu idzie kwiecień, to po sierpniu idzie wrzesień.

 • takaprawda3000

  Oceniono 13 razy 11

  "Niektóre media piszą w ostatnich dniach o nadchodzącej "bestii ze wschodu"."

  Ale to nie o pogodę chodzi.

 • labeo

  Oceniono 8 razy 8

  Amerykanie wiedzą lepiej, bo Indianie od kilku lat zbierają chrust :))

 • pandzik

  Oceniono 7 razy 7

  Średnia dobowa w lutym -10? Oszalał.

  Chyba na Syberii. W Polsce od lat średnia dobowa w zimowych miesiącach to coś koło -1 stopnia.

 • Oceniono 9 razy 7

  Naprawdę nie wiem co by teraz było gdyby zima była taka jak w 1979 roku. Mały ogłosił by wielką zimę i chyba stan wojenny.

 • leelamen

  Oceniono 7 razy 5

  "...Synoptycy informują, że najzimniej ma być w zimie..." :)

 • czerwony.beret

  Oceniono 6 razy 4

  "(...) zarówno w Polsce, jak i w Europie." Czyżbyście w Redakcji przewidywali, że kudrupel i spółka wyprowadzą nas do Azji jeszcze tej zimy? ;-)

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 7 razy 3

  W szkole podstawowej w latach 90tych, była czytanka o czarnych dzieciach z Afryki, które pierwsze raz z życiu zobaczyły śnieg. Dzisiaj polskie dzieci widzą śnieg na YT, bo na żywo już się nie da.

 • mcguirre

  Oceniono 1 raz 1

  Szokująca i całkowicie niespodziewana ta prognoza :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX