Rada Etyki Mediów o materiale "Wiadomości" na temat projektu "Stop pedofilii": Fake news

W ocenie Rady Etyki Mediów "Wiadomości" TVP "naruszyły zasady prawdy, wolności i odpowiedzialności Karty Etycznej Mediów". "Materiał 'Spór o obywatelski projekt Stop pedofilii' wypełnia wymogi definicji 'fake news'" - ocenia REM.

Rada Etyki Mediów zajęła stanowisko w sprawie materiału "Wiadomości" TVP z 16 października zatytułowanym "Spór o obywatelski projekt 'Stop Pedofilii'". W zgłoszeniu, które trafiło do REM, wskazano, że materiał:

Dyskredytuje polityków sprzeciwiających się nowelizacji, ponieważ wypacza przedmiot i intencje ich sprzeciwu.

Autor materiału Dominik Cierpioł rzeczywiście informuje w nim: "Projekt ustawy popierają posłowie PiS, przeciwni są posłowie opozycji". Kamil Bortniczuk, w rzeczywistości polityk Porozumienia, choć w klubie sejmowym PiS, mówi w materiale, że potrzebny jest zakaz propagowania i promowania pedofilii. Wtedy wyświetlana jest tablica z napisem, a lektor odczytuje treść:

Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Rada Etyki Mediów o materiale TVP: Wypełnia wymogi definicji "fake news"

Rada Etyki Mediów zaznacza, że w "Wiadomościach" ograniczono się do podkreślenia tylko tego fragmentu ustawy, pomijając, że ta "zawiera także trzy inne paragrafy, poza przytoczonym, istniejącym w obecnym kodeksie karnym".

W tej sytuacji politycy opozycji w istocie przedstawieni są jako protestujący przeciwko karaniu pedofilii. REM podziela zdanie wnioskodawców, że tym materiałem "Wiadomości" TVP naruszyły zasady prawdy, wolności i odpowiedzialności Karty Etycznej Mediów. Materiał "Spór o obywatelski projekt „Stop pedofilii" wypełnia też wymogi definicji "fake news" czyli "nieprawdy zamierzonej przez nadawcę komunikatu"

- ocenia Rada Etyki Mediów w stanowisku z 5 listopada, które opublikował jako pierwszy portal Wirtualnemedia.pl.

Więcej o:
Komentarze (35)
Rada Etyki Mediów o materiale "Wiadomości TVP": Wypełnia wymogi definicji "fake news"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 51 razy 49

  Robią propagandę jak Urban za komuny. Z tą różnicą że Urban był jednak inteligentniejszy.

 • kataryniarski

  Oceniono 36 razy 32

  TVPis zrobiła nierzetelny materiał na... zlecenie kleru? Przecież w tym materiale nie było słowa o zbrodniach polskiego kleru na dzieciach, tylko wyssane z palca oskarżenia przeciwko tym, co owe zbrodnie kleru ujawniali i nagłaśniali.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 24 razy 22

  Czasem myślę, że cały okres od smoleńskiego wypadku, autorytarne rządy PiS to jeden wielki fake news. Zły sen. Obudzę się i będzie normalnie.

 • borman60

  Oceniono 21 razy 19

  Dziadek z Wehrmachtu ,to wymysł Kurskiego ,w kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego i za to od brata "profesora" ,dostał fotel prezesa TVP ,okropnej szczujni na opozycję .Przeżyłem PRL i nie spodziewałem się ,że można bardziej kłamać i manipulować .

 • joasia33

  Oceniono 18 razy 16

  Też mi nowość. Przecież każde wydanie Wiadomości to fake news. I to chamski, ordynarny, prostacki. Ot, wczoraj na przykład. Niestety czasem zmuszona jestem to barachło oglądać. I za każdym razem zdumiewa mnie, jak bardzo można pukać w dno od spodu, coraz bardziej i bardziej.

 • stachkaz1947

  Oceniono 18 razy 16

  TVP -to PiSowska kloaka- szambo.
  Kurski to główny HYDRAULIK kraju.
  Jeden człowiek jest tam tylko , na którego mogę spokojnie patrzeć- to Tadeusz Sznuk i zwierzęta w programie o 13.00.

 • 2majtek1

  Oceniono 14 razy 12

  Gdyby istniało takie ciało jak Rada Etyki Mediów to już dawno nie powinno
  istnieć TVP-INFO i Wiadomości i jeszcze kilka innych w tvp.

 • spokojniesiezmiescisz

  Oceniono 13 razy 11

  Nie wiem czemu Rada Etyki Mediów w ogóle się zajmuje tvpis. Przecież od początku jest wiadomo, że tv publiczna pod wodzą łajzy ku...kiego nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek etyką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX