Brak szacunku, krzyki i wybuchy księdza. Byli pracownicy oskarżają dyrekcję Caritas Polska o mobbing

Caritas Polska jest kolejną organizacją charytatywną, której pracownicy skarżą się na sposób traktowania pracowników. Osoby, które z nią współpracowały, wskazują między innymi na brak szacunku, krzyki oraz wybuchowy charakter dyrektora księdza Marcina Iżyckiego.

Dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" w październiku udostępnili protokół Państwowej Inspekcji Pracy sporządzony w 2017 roku. Dokument wskazywał, że aż trzy czwarte pracowników Caritas Polska przyznało, że doświadcza mobbingu podczas pracy w tej organizacji. Po publikacji Episkopat zarządził kontrolę, jednak jej wyniki do tej pory nie zostały upublicznione. 

Pracownicy Caritasu skarżyli się na mobbing. Do tej pory nie podano wyników kontroli zleconej przez Episkopat

"Ks. Iżycki groził, że jeśli kiedykolwiek powiemy o nim głośno źle, to nas zniszczy, on i jego prawnicy. Okazało się, że był to czas, gdy pierwsza osoba wystąpiła przeciwko CP do sądu" czy "Jeśli Caritas chciało zwolnić pracownika, szukali haczyka i świetnie im szło" - to tylko niektóre z oświadczeń pracowników, do których dotarli dziennikarze "DGP".

Pracownicy Caritasu wskazali, że spotykały ich m.in. niejasne decyzje kadrowe, podważanie kompetencji, krytyka wykonywanej pracy, przydzielanie nadmiernej ilości zadań, rozsiewanie plotek, reagowanie krzykiem i ubliżaniem oraz psychiczne znęcanie się. Większość z nich jako źródło tych zachowań wskazało dyrektora organizacji.

Raport Państwowej Inspekcji Pracy powstał zaledwie pięć miesięcy po tym, jak na stanowisko dyrektora Caritasu mianowany został ksiądz Marcin Iżycki. Po publikacji raportu sprawą zajął się Episkopat, który zarządził kontrolę organizacji. Sprawę nadzoruje biskup Wiesław Szlachetka, do którego pracownicy Caritasu mogą przesyłać pisemne oświadczenia dotyczące doświadczeń w pracy w organizacji. Kontrola ta miała zakończyć się w połowie października, jednak do tej pory Konferencja Episkopatu Polski nie przedstawiła wyników kontroli. W poniedziałek na Jasnej Górze ma się odbyć zebranie plenarne KEP, podczas którego biskupi mają obradować nad obecną sytuacją w Caritasie.

Caritas nie jest pierwszą organizacją charytatywną, którą pracownicy oskarżają o stosowanie mobbingu. We wrześniu 2018 roku ujawniono informacje na temat pracy w Stowarzyszeniu Wiosna. Po oskarżeniach dotyczących znęcania się psychicznego nad pracownikami z funkcji prezesa organizacji zrezygnował ksiądz Jacek Stryczek.   

Więcej o:
Komentarze (54)
Brak szacunku, krzyki i wybuchy księdza. Byli pracownicy oskarżają dyrekcję Caritas Polska o mobbing
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 34 razy 28

  Liczyć na uczciwość koloratkowej mafii, to jak czekać pod wierzbą, aż gruszki spadną.

 • threemen

  Oceniono 24 razy 22

  Katolicka miłość bliźniego. Czego się spodziewali naiwni.

 • raddy

  Oceniono 19 razy 19

  Dla mnie to tylko wycinek szerszego problemu. Wielu polskich szefów traktuje podwładnych jak chłopów pańszczyźnianych i nie potrafi zarządzać zespołem bez elementów słownej przemocy, zastraszania, wymuszania, poniżania, znęcania się psychicznego. To wyraz braku umiejętności i zupełnie podstawowego szacunku dla drugiego człowieka. Niestety nadal pokutuje myślenie, że o ile "zwierzę nie jest rzeczą", to pracownik owszem... Po prostu taki ruchomy składnik majątku firmy.
  Teoretycznie zarządzający w koloratkach powinni świecić przykładem, ale umówmy się, że duchowni generalnie nie wyróżniają się na plus na tle reszty społeczeństwa.

 • ona_ona_80

  Oceniono 20 razy 16

  No niemożliwe, ostatnie dni to faktycznie jakiś atak lewactwa na święty kościół powszechny.
  Taką szlachetną instytucję atakować za pochowanie biskupa molestującego kleryków w katedrze, za dwóch księży co to ostatnio przyznali się do molestowania małych dzieci na Podhalu, i teraz za to że ksiądz mobbingował i obrażał podwładnych? No i nie zapominajmy o wspaniałym Głódziu, co to dręczył swoich kleryków, a potem u Solidarności dał wykład o godności pracowników.
  Podły atak, doprawdy! Jak wam nie wstyd?

 • 11krzych

  Oceniono 15 razy 15

  >Caritas Polska jest kolejną organizacją charytatywną.
  Caritas Polska nie jest organizacją charytatywną. Pobiera dotacje od rządu i prowadzi domy dziecka, domy starości, szpitale na zasadach komercyjnych, potrącając sobie zarobek.
  No chyba, że nazwiemy np. prywatne NZOZ-y organizacjami charytatywnymi, bo przecież leczą za darmo.

 • pan.szklanka

  Oceniono 17 razy 13

  Mobbing to forma cierpienia, a to jak wiadomo zbliża do Chrystusa.
  Upomnijmy się o 1/4, która nie czuje się zbliżana.

 • chi-neng

  Oceniono 14 razy 12

  Czy są zdziwieni?
  Im się przecież wszystkim wydaje, że cały naród należy do nich i musi się im podporządkować.
  Niczym sekto-mafii JK

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX