Kraków. Największy szpital w Polsce przeprowadza się do nowej siedziby. Radiowozy pilotują karetki

Rozpoczęła się pierwsza tura przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej siedziby. Tuż przed godziną 9 ruszył transport pacjentów z ulic Kopernika i Śniadeckich (Grzegórzki) na Prokocim.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie została otwarta 29 października. To jedna z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy Środkowo-Wschodniej. Na terenie liczącym 15 hektarów powstało dziesięć budynków medycznych. Znajduje się w nich 925 łóżek dla chorych, 25 oddziałów klinicznych oraz 27 specjalistycznych poradni. Przygotowania do budowy tych obiektów trwały kilkadziesiąt lat.

- Pamiętam, jak wiele osób pytało mnie, czy ta inwestycja ma sens. Dziś w Uniwersytecie Jagiellońskim uruchamiamy szpital godny XXI wieku. To ogromny powód do dumy - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak w dniu otwarcia nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

>>> Tak wyglądała eskorta policji:

Przeprowadzka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Policja pomaga medykom

Pierwsi pacjenci pojawią się w nowych salach Szpitala Uniwersyteckiego właśnie dzisiaj. Po godzinie 9, po śniadaniu i podaniu porannych leków, ruszył transport z placówek na ulicach Kopernika i Śniadeckich. Pierwszą turę przeprowadzki zaplanowano na trzy dni: 18, 19 i 20 listopada. Dziś przetransportowani zostaną pacjenci oddziałów nefrologii, chorób zakaźnych, anestezjologi i intensywnej terapii oraz stacji dializ. Obiad zjedzą już w nowej siedzibie szpitala.

Szpital planuje, że w czasie I tury przeprowadzki przeniesie ok. 200 pacjentów. Są oni transportowani transportem szpitalnym, pod opieką personelu medycznego. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", karetki z pacjentami pilotują radiowozy na sygnałach. Na niektórych skrzyżowaniach trasę zabezpieczają policjanci. Przez kolejne trzy dni pacjenci będą transportowani od godziny 8:30 do 16. 

"Pacjenci zgłaszający się do hospitalizacji w dniu przenosin danego oddziału będą przyjmowani w starej siedzibie do godziny 7.30, a od godz. 7.30 już w nowej siedzibie w Krakowie-Prokocimiu" - czytamy na stronie internetowej szpitala. Placówka informuje także, że pacjenci w stanach nagłych przyjmowani będą w dotychczasowej siedzibie SOR na ul. Kopernika 50. Kolejna tura przeprowadzki planowana jest na przełom lat 2019-2020, trzecia i ostatnia - na pierwszy kwartał 2020 roku. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Kraków. Największy szpital w Polsce przeprowadza się do nowej siedziby. Radiowozy pilotują karetki
Zaloguj się
 • juriyy.c

  Oceniono 17 razy 17

  może i najnowocześniejszy w tej części Europy, tylko kto będzie leczył i za jakie pieniądze bo nakłady na służbę zdrowia mizerne, a ponad to przecież zgodnie z dygresją kryształowej zmiany w stosunku do lekarzy- niech wyjeżdżają , no i wyjechali

 • 1pytanie

  Oceniono 14 razy 10

  Najważniejsze są dwie rzeczy w nowym szpitalu:
  - ile będzie kaplic
  - czy ilość kapłanów będzie równoważna z lekarzami... 🦀

 • speedle

  Oceniono 9 razy 9

  ciekawe kiedy zamkną pierwszy oddział z powdu braku personelu albo wyczerpania konraktu na 2020 ;(?

 • wranek

  Oceniono 8 razy 8

  Największy, najmniejszy. Napiszcie, który jest najlepszy. A które omijać, nawet, z wyrostkiem.

 • ppsmania

  Oceniono 7 razy 5

  Dziwi mnie dlaczego moja rodzina szuka lekarzy prywatnych i tez w Krakowie z wielkimi trudnosciami po znajomosci.

 • byann

  Oceniono 6 razy 4

  Oby nie trafili na kolumnę rządową.

 • 2doxa

  Oceniono 4 razy 4

  "Obiad zjedzą już w nowej siedzibie szpitala."
  Pewnie nie mogą się juz doczekac smacznego obiadku. Ciekawe co dzisiaj w karcie. Obstawiam, ze zupa z brukwi.
  Socjalizm zawsze konczy sie trupami.

 • demkel

  Oceniono 4 razy 4

  To który szpital w końcu jest największy? Zawsze tak mówiono o Banacha w Warszawie (>1k łóżek), teraz że w Krakowie. Zdecydujcie się.

 • wranek

  Oceniono 3 razy 3

  Największy, najmniejszy. Napiszcie, który jest najlepszy. A które omijać, nawet, z wyrostkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX