Petycja przeciwko pochowaniu Juliusza Paetza w katedrze. "Profanacja pamięci mężów Kościoła"

Grupa kilkudziesięciu osób - duchownych, naukowców i dziennikarzy - podpisała się pod petycją przeciwko pochowaniu abp. Juliusza Paetza w katedrze w Poznaniu. "Ta decyzja nie zakończy sprawy, przeciwnie, spowoduje dalsze jątrzenie, poznański Kościół narazi na długotrwają utratę szacunku" - stwierdzają sygnatariusze.

Jednym z inicjatorów petycji jest ks. Daniel Wachowiak. Duchowny treść petycji skierowanej do metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego zamieścił na Twitterze. Już na samym wstępie sygnatariusze podkreślają, że "czują zgorzenie zaistniałą sytuacją", czyli decyzją kurii, by Juliusz Paetz został pochowany w archikatedrze. "Od ujawnienia sprawy skandali nadużyć seksualnych przez abp. Juliusza Paetza w 2002 roku, władze Kościoła nigdy oficjalnie nie poinformowały o jej rozstrzygnięciu" - czytamy w apelu. Dalej autorzy listu stwierdzają, że sprawa wykorzystywania seksualnego przez Paetza "pozostała ukrywana, nieustannie zatruwając nasz Kościół, odbierając mu wiarygodność oraz zaufanie, siejąc niepewność i podziały wśród wiernych i duchowieństwa". 

Juliusz Paetz ma spocząć w katedrze. Jest petycja przeciwników

Dalej czytamy, że pochowanie Paetza w tak ważnym miejscu będzie "w odczuciu wiernych profanacją pamięci spoczywających tam mężów Kościoła, jak i samej katedry chrztu Polski" oraz "sprzeciwieniem się narodowej świadomości historycznej". "Miejsce spoczynku w katedrze odbieramy jako rehabilitację i uniewinnienie arcybiskupa" - czytamy.

Kuria w komunikacie dotyczącym pochówku Paetza przywoływała Kodeks Prawa Kanonicznej. Według sygnatariuszy zastosowanie tego argumentu "zakrywa odpowiedzialność za życie wspólnoty wiernych".

>>> Czy Polska jest świeckim państwem? Postanowiliśmy zapytać. Odpowiedzi były bardzo zbliżone 

"Ta decyzja nie zakończy sprawy, przeciwnie, spowoduje dalszej jątrzenie, poznański Kościół narazi na długotrwałą utratę szacunku, podobnie jak wizerunek miasta Poznania" - czytamy w apelu. 

Ks. Daniel Wachowiak już wcześniej na Twitterze krytycznie odnosił się do decyzji o pochówku w katedrze. "Daję tutaj zbiorczą odpowiedź na podobne pytania wielu. Jako prezbiter Archidiecezji Poznańskiej uważam, ze śp. Abp Juliusz Paetz nie powinien być pochowany w katedrze. Powierzam Go Miłosierdziu Bożemu. Sprawa miejsca pochówku to kwestia zgorszenia a nie wymierzania sądu" - pisał duchowny na Twitterze. 

Oskarżenia pod adresem Paetza

W sprawie abp. Juliusza Paetza w 2002 roku wszczęto śledztwo, po tym, gdy oskarżono go o molestowanie seksualne kleryków i księży. Duchowny zaprzeczał oskarżeniom, ale ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego.

Wobec abp. Paetza Watykan wydał zakaz - jeszcze w czasach, gdy papieżem był Jan Paweł II - udzielania święceń i bierzmowania, a także konsekrowania kościołów, głoszenia kazań czy przewodniczenia publicznym uroczystościom.

Więcej o:
Komentarze (194)
Petycja przeciwko pochowaniu Juliusza Paetza w katedrze. "Profanacja pamięci mężów Kościoła"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 36

  Po tylu latach przymykania oczu na jego wybryki nagle niegodny? Żryjcie teraz koloratki tę żabę. Całujta pierścień arcybiskupi!

 • mcguirre

  Oceniono 33 razy 29

  No i co. No i jajco. Teraz to możecie sobie protestować. I tak korpo spod znaku krzyża ma to gdzieś, jest nietykalna co pokazuje ta sytuacja. Przestępca seksualny, bo inaczej nie można nazwać tej łajzy będzie chowany z honorami w archikatedrze. Dodam, że nigdy sprawiedliwie nie osądzony, wręcz chroniony przez kolesi z ojczulkiem w Watykanie włącznie i chore państwo. Jest jedna metoda na pozbycie się tej bandy. Nie płacić. Bez pieniędzy uschnie jak roślina bez wody.

 • mumel4

  Oceniono 29 razy 23

  Sami do tego doprowadzą , że nikt kto przyzwoity więcej do Fary nie wejdzie ...

 • darend888

  Oceniono 22 razy 18

  na Wawel go jeden godny już tam leży

 • gourmant

  Oceniono 19 razy 17

  Ze smutkiem myślę, że Ci co w kurii poznańskiej podjęli taką decyzję są być może do Paetza podobni. I dlatego go chronili, a teraz honorują

 • ps11111ps

  Oceniono 19 razy 17

  Niech Franciszek pokaże w końcu, że jest mocny nie tylko w gębie, ale też, że potrafi działać. Bo już mnie to zaczyna wkurzać, że pokazuję się wszędzie jako oświecony reformator ale czynów brak.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 20 razy 16

  "Kościół narazi na długotrwają utratę szacunku"

  Na utratę CZEGO ?!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX