Odkrycie w jeziorze Gop這. Woda ods這ni豉 tajemnicze konstrukcje drewniane sprzed tysi帷a lat

Wyj徠kowo niski stan wody w jeziorze Gop這 uwidoczni tajemnicze konstrukcje drewniane. Zauwa篡這 je mieszkaj帷e niedaleko ma鹵e雟two archeolog闚. Konstrukcje prawdopodobnie pochodz z okresu funkcjonowania grodu w Mietlicy, czyli IX-XII wieku.

O odkryciu poinformował portal iKruszwica.pl. 9 listopada Daria i Robert Wyrostkiewicz zauważyli, że wyjątkowo niski stan wody jeziora Gopło odsłonił tajemnicze drewniane konstrukcje.

Podczas spaceru z dziećmi Antonim i Zuzanną odkryliśmy od południowo-zachodniej strony wału grodziska interesujące konstrukcje drewniane. Spójny konstrukcyjnie obiekt został pominięty przez dotychczasowych badaczy prawdopodobnie ze względu na wyższy wówczas stan wody w Gople. Po tegorocznej suszy nadarzyła się okazja do wnikliwszej obserwacji terenowej

- napisało małżeństwo w piśmie do do Sambora Gawińskiego, kujawsko-pomorskiego konserwatora zabytków.

To prawdopodobnie obiekt z wczesnego średniowiecza

Struktury drewniane o formie trapezowatej zostały odkryte w miejscu, gdzie nie rośnie trzcina. W ich skład weszły: "palisada z desek w formie szczelnego płotu, rynna kłodowa intencjonalnie wypełniona drobnymi kamieniami i stabilizowana przez pionowo wbite pale". Fotografie wykonane na miejscu archeolodzy skonsultowali m.in. z prof. Joanną Kalagą, emerytowaną profesor z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uznali oni, że to prawdopodobnie obiekt z okresu funkcjonowania grodziska w Mietlicy z wczesnego średniowiecza. Przypuszczają, że miał on wzmacniać nadbrzeże, aby woda nie podmywała przedwala.

Przy tego typu odkryciach ważne jest, aby poza dokumentacją terenową wykonać badania dendrologiczne i dendrochronologiczne. Należy pobrać kawałek materiału z konstrukcji drewnianej i dzięki badaniom laboratoryjnym wydatować z próbki drewno

– powiedziała w rozmowie z iKruszwica.pl prof. Joanna Kalaga. Dodała również, że odkrycie to wymaga dalszych badań, być może wykopalisk.

Małżeństwo archeologów planuje badania w ramach projektu Misja "Pogotowie Archeologiczne", który został objęty patronatem honorowym Mikołaja Bogdanowicza, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Wi璚ej o:
Komentarze (81)
Odkrycie w jeziorze Gop這. Woda ods這ni豉 tajemnicze konstrukcje drewniane sprzed tysi帷a lat
Zaloguj si
 • Jan Kot

  Oceniono 36 razy 22

  Woda ods這ni豉 efekty pracy Morawieckiego. Wcze郾iej budowa piramidy w Egipcie. Szkoda 瞠 w Polsce buduje zamki na piasku dla ciemnego luda.

 • Ja TylkoJa

  Oceniono 31 razy 15

  Czy mieli ze sob psa a je郵i tak to jak si wabi?

 • m.godwin

  Oceniono 24 razy 14

  To Morawiecki je zbudowa, ale jest tak skromny, 瞠 nikomu o tym nie m闚i.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 15 razy 13

  Mnie zastanawia niski stan jeziora. Mog tam p造wa ryby. Czy wkr鏒ce wszystkie ryby b璠 wygl康a jak te z zatoki Puckiej?

 • kuria_jego_mac

  Oceniono 11 razy 9

  Susza ods這ni豉... Taa... Mo瞠 piszcie prawd co osusza wszystkie jeziora w okolicach Konina... Archeologi nie chc powiedzie, bo boj si braku dotacji na projekt???

 • gasss12

  Oceniono 16 razy 8

  Narzekaj ludziska na ubeka Solorza, 瞠 si dogada z TW Balbin w sprawie politycznego zwrotu polsatszmaty i bezkarnie kopie sobie polskie z這to czyli wungiel brunatny zabijaj帷 wszystkie pobliskie jeziora, a tu si okaza這, 瞠 on archeologiem jest tak naprawd!

 • van_klomp

  Oceniono 16 razy 8

  W grodzie tym zosta造 sp這dzone bli幡iaki: Prezes Wolski i Zimny Lech Wawelski. Tak jak na g鏎ze Pek-Tu_San Wielki W鏚z Kim Ir Sen.

 • poppers68

  Oceniono 10 razy 6

  Ma鹵e雟two archeolog闚 odkry這 piersze siedlisko znanego rodu Polan, herbu Kaczor.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX