Jacek Międlar mówił o "żydowskim nowotworze". Prokuratura: Nie można mu przypisać zamiaru znieważenia

Prokuratura w Białymstoku umorzyła śledztwo ws. kazania, które Jacek Międlar wygłosił w 2016 r. Mówił wtedy między innymi o "żydowskim motłochu". Śledczy oparli się na opinii biegłego, z której wynika, że "nie można przypisać zamiaru znieważenia czy też nawoływania do nienawiści".

Jak podało oko.press, białostocka prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące kazania Jacka Międlara z kwietnia 2016 r. - Ciemiężyciele i otumaniony, pasywny, żydowski motłoch będzie chciał was rzucić na kolana, przeczołgać, przemielić, a na końcu będzie chciał was wypluć, bo jesteście niewygodni - mówił wówczas Międlar.

>>> Tak wyglądał Marsz Niepodległości. Okrzyki "PiS, PO - jedno zło"

Kolejny cytat: - Zero tolerancji dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków. Zero tolerancji dla tego nowotworu. Ten nowotwór wymaga chemioterapii (...) i tą chemioterapią jest bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm. 

Śledztwo ws. słów Międlara wszczęła najpierw prokuratura rejonowa. Jednocześnie do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Stare Miasto wpłynęło doniesienie za nawoływanie do nienawiści podczas marszu narodowców 11 listopada. Tam, jak informuje oko.press, Międlar miał porównywać Żydów do robactwa.

Jacek Międlar mówił o "żydowskim motłochu". Prokuratura umarza

We Wrocławiu ruszyło szeroko zakrojone śledztwo. Prokuratorzy mieli przygotować akt oskarżenia o nawoływanie do nienawiści w tzw. czynie ciągłym, a to oznaczało też powrót do kazania w Białymstoku. Postępowanie dotyczyło też wielu innych wypowiedzi ówczesnego księdza, które wygłaszał w mediach. W sierpniu 2018 r. śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Do sprawy powołany biegłych z zakresu językoznawstwa i teologii. 

Dlaczego prokuratura ostatecznie umorzyła śledztwo? - Prokurator, który prowadził śledztwo, uzyskał uzupełniającą opinię biegłego z zakresu nauk teologicznych i medioznawstwa. Wnioski płynące z tej opinii uzasadniły przyjęcie, iż podejrzanemu nie można przypisać zamiaru znieważenia czy też nawoływania do nienawiści, a wynika to z kontekstu, w jakim te wypowiedzi padały - powiedział "Gazecie Wyborczej" Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Jak podkreślił prok. Janyst, biegły powołany do sprawy uwzględnił "kontekst językowy, semantyczny, jak i teologiczny, społeczny, historyczny".  

Więcej o:
Komentarze (207)
Jacek Międlar mówił o "żydowskim nowotworze". Prokuratura: Nie można mu przypisać zamiaru znieważenia
Zaloguj się
 • Jan Kos

  Oceniono 42 razy 38

  No tak... Co innego kartonowy czołg znieważający żołnierza polskiego!

 • kataryniarski

  Oceniono 39 razy 29

  Nieźle go w tym seminarium wydupc*yli klechy, że mu tak łeb siadło...

  Pewnie jak Żyda na patyku widzi, to aż go teraz skręca?

 • chi-neng

  Oceniono 33 razy 27

  Kościelni purpuraci i czarnosukienkowi z Jędraszewskim i jemu podobnym na czele, wyhodowali w murach kościelnych napęczniały zgnilizną wrzód naziolski, propagujący z ich ambon antysemityzm i naziolstwo.
  Jednocześnie mając czelność nazywać LGHBT „czarną zarazą”, krytykować, oceniać innych z powodu ich odmiennej orientacji seksualnej, która sami także wśród siebie i w murach kościelnych goszczą, ukrywając to skrzętnie w tajemnicy przed suwerenem.

  Sam Międlar, MA ZBOCZENIE WYRYTE I WRYTE NA ZAWSZE W TWARZY, CZEGO CHYBA NAWET NIE JEST ŚWIADOM.

 • baca124

  Oceniono 23 razy 19

  Według rozumowania prokuratora i biegłego to Duda wziął sobie za żonę "żydowski motłoch"

 • abdank2736

  Oceniono 21 razy 17

  Nie wierze, by biegły, w końcu człowiek bardziej lub mniej wykształcony, a nie jakiś wiejski głupek wyborca pisu, wydał taką opinię. Prosze o ujawnienie jego nazwiska i funkcji w świecie naukowym

 • jot9

  Oceniono 18 razy 16

  A jakby tak kto mówił o pisowskim motłochu albo prokuratorskim motłochu... - co by na to Pan Prokurator powiedział? Można? Chyba można...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX