Poznań. Tysiące podpisów w obronie ofiary księdza pedofila. SN ma zająć się kasacją sprawy

16 tysięcy osób złożyło podpisy pod petycjami skierowanymi do Towarzystwa Chrystusowego, z prośbą o wycofanie skargi kasacyjnej w sprawie odszkodowania dla ofiary księdza pedofila. Zakon złożył kasację do Sądu Najwyższego, ponieważ nie chce wypłacić miliona złotych zadośćuczynienia.

W środę 13 listopada w siedzibie Towarzystwa Chrystusowego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu złożono petycje, które podpisało aż 16 tysięcy osób. W dokumentach domagają się oni wycofania skargi kasacyjnej w sprawie Katarzyny, która jako 13-latka była gwałcona i więziona przez księdza Romana B.

16 tysięcy podpisów w obronie ofiar księdza pedofila

Jak podaje "Polska Times", petycja została złożona także w Sądzie Najwyższym, od którego inicjatorzy petycji domagają się zmiany kontrowersyjnego składu orzekającego. Wśród sędziów wyznaczonych do tej sprawy znaleźli się m.in. profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Joanna Misztal-Konecka, sędzia Beata Janiszewska, która niedawno orzekała na rzecz jednej z parafii oraz Marcin Krajewski, który reprezentował parafie w sprawie zadośćuczynienia dla ofiar molestowania seksualnego.

- Byłam i jestem załamana. To jest najgorszy z możliwych składów. Jak może w mojej sprawie sądzić sędzia, który bronił Kościoła i był przeciwko ofierze? Albo sędzia, który wydaje pozytywne wyroki na rzecz Kościoła? Mam podstawy, aby sądzić, że nie będą sprawiedliwi - skomentowała taki skład sędziowski ofiara księdza pedofila. Także prawnik pokrzywdzonej ma złożyć w sądzie wniosek o zmianę składu orzekającego w jej sprawie.

Katarzyna jako nastolatka została wysłana przez rodziców do internatu, gdzie później przez wiele miesięcy była bitwa, gwałcona, więziona i odurzana przez księdza Romana B. Zakonnik należący do Towarzystwa Chrystusowego został skazany za te czyny na karę 4 lat pozbawienia wolności oraz otrzymał czteroletni zakaz wykonywania zawodów związanych z nauczaniem dzieci. Sądy I i II instancji uznały, że za czyny duchownego, które były związane z pełnioną przez niego funkcją, odpowiada Kościół (a konkretnie Towarzystwo Chrystusowe). Kobiecie przyznano milion złotych zadośćuczynienia - to właśnie ten wyrok został zaskarżony przez zakon do Sądu Najwyższego. Kasacja będzie rozpatrywana 20 grudnia.

Więcej o:
Komentarze (132)
Poznań. Tysiące podpisów w obronie ofiary księdza pedofila. SN ma zająć się kasacją sprawy
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 53 razy 53

  Gwałcili dzieci a teraz chcą uniknąć kary.
  A dla zmylenia mają żartobliwą nazwę Towarzystwo Chrystusowe.
  Gdyby bóg istniał to na kopach by ich pogonił.

 • antropoid

  Oceniono 33 razy 31

  Brawo ludziska. Zawsze to jakiś postęp. Do niedawna w tym okupowanym przez watykańską sektę kraju gawiedź chciała linczować ofiary okupantów.

 • magda_breslau

  Oceniono 32 razy 30

  Arcybiskup Bostonu, USA, Bernard Law, odpowiedzialny za systemowe krycie prawie setki ksiezy pedofilow przez niemal dwie dekady, zamiast za kratki trafil do Watykanu, zostal prpboszczem jednego z najslynniejszych kosciolow Rzymu, Bazyliki Santa Maria Maggiore, i byl czlonkiem Konklawe wybierajacego papieza Benedykta...

  Po II Wojnie Swiatowej tysiace nazistowskich zbrodniarzy wojennych uratowalo swoje lby przed stryczkiem poslugujac sie paszportami wydanymi przez Watykan. What Im saying is: katolicki kosciol wiecej zrobil by pomoc uciekajacym do Ameryki Poludniowej nazistowskim zbrodniarzom, niz probujac ukarac zwyrodnialych seryjnych przestepcow w swoich wlasnych rankach.

 • antropoid

  Oceniono 24 razy 24

  Sporą różnicę robi fakt, że to miasto. Na niejednej polskiej wsi, to by "bliźni" chcieli szatana wypędzać - z ofiary...

 • taroudant

  Oceniono 20 razy 20

  Nic tak czarnych nie boli jak strata kasy. Przecież Bóg ich powołał żeby brać, nigdy dawać.

 • siekier35

  Oceniono 19 razy 19

  nie boli ich wyrok
  boli ich ta gruba zeta do wydania

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 16 razy 16

  Nie rozumiem, czemu ta kasacja została przyjęta. Nie było podstaw na kasację. W Polsce jest dwuinstancyjność. Wyrok, apelacja, wyrok prawomocny i płacić, czarnoksiężniki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX