Duda o Święcie Niepodległości: Granicą jest interes Rzeczypospolitej. Ojczyzna ponad podziałami

- Jest ta granica politycznego sporu i tą granicą politycznego sporu jest interes Rzeczypospolitej - mówił w radiowej Jedynce prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że jego wolą jest, by Święto Niepodległości było obchodzone wspólnie.

Prezydent Andrzej Duda w radiowej Jedynce rozmawiał głównie o Święcie Niepodległości. Podczas wizyty w rozgłośni złożył Polkom i Polakom życzenia z okazji 11 listopada.

Andrzej Duda podkreślił, że z walki o niepodległość, toczonej sto lat temu, płynie lekcja, że oprócz jej odzyskania, Polacy potrafili ją utrzymać. Zauważył, że było to możliwe dzięki jedności narodu i wspólnym działaniom ojców niepodległości.

Prezydent stwierdził przy tym, że nadal odrabiamy lekcję z walki o niepodległość. Dodał, że w następstwie zerwania jedności narodowej i tragicznych wydarzeń na polskiej scenie politycznej w latach 20. i 30., Polska znów zniknęła z mapy.

Trzeba o tym przypominać, że właśnie wtedy, kiedy nie było jedności to Polska była osłabiana przez ten brak jedności, że jej siła polegała na tym, że jej politycy stawali razem ponad wszelkimi podziałami w ważnych dla Polski sprawach. (...). Powinna być jedna Polska, jedna wspólna ojczyzna ponad wszelkimi podziałami. I apeluję zawsze do polskich polityków, żeby o tym pamiętali. Jest ta granica politycznego sporu i tą granicą politycznego sporu jest interes Rzeczypospolitej

- mówił Andrzej Duda.

Prezydent o potrzebie jedności. "Wtedy Polska umiała się oprzeć każdej nawale"

Prezydent dodał, że interes Rzeczpospolitej jest nadrzędny, a jego emanacją jest niepodległość. Podkreślił, że jego wolą jest, by dzisiejsze Święto Niepodległości, było obchodzone wspólnie.

Kiedy Polska była razem, kiedy politycy stawali razem, niezależnie od swoich przekonań, barw politycznych, stając za Polską, to ta Polska była wtedy najsilniejsza i ta Polska umiała się wtedy oprzeć każdej nawale i to jest niezwykle istotna lekcja, która z naszej historii płynie

- powiedział prezydent.

>>> Tak wyglądał Marsz Niepodległości w 2018 roku

Święto Niepodległości 2019. Wydarzenia w stolicy

Poniedziałkowe obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikami sześciu ojców niepodległości.

W ramach obchodów Święta Niepodległości w całym kraju i wśród Polonii rozsianej po świecie trwają pikniki, koncerty, widowiska muzyczne, festiwale i parady. Świętowanie odzyskania niepodległości rozpoczęło się już w sobotę. Dziś w centralnych uroczystościach na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Uroczystą zmianę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza poprzedzi, punktualnie w południe, wspólne śpiewanie hymnu. O godz. 14 rusza natomiast Marsz Niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości to również uliczny festiwal na Krakowskim Przedmieściu. Od godziny 14.00 będzie można podziwiać paradę zabytkowych pojazdów, tańce polskie na scenie przed siedzibą ministerstwa kultury czy pokaz mody z okresu międzywojennego. Na Krakowskim Przedmieściu będą też grupy rekonstrukcyjne, koncerty na żywo i wspólne tańczenie poloneza. O 17.00 festiwal odwiedzi prezydent i członkowie rządu. Paradę finałową, która zakończy festiwal, zaplanowano na 20.30.

Więcej o:
Komentarze (319)
Święto Niepodległości. Prezydent o "granicach sporu" w polskiej polityce. "Jedna wspólna ojczyzna ponad wszelkimi podziałami"
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 77 razy 61

  Interesem RP jest fo, żeby żaden Polak notorycznie nie łamał Konstytucji!!!

 • ochujek

  Oceniono 67 razy 55

  Przede wszystkim interes kolesi z PiS. Takich Bansiów, Biereckich na przykład. PiS podzielił obywateli na sorty.

 • andrzej2310

  Oceniono 59 razy 49

  Polska tylko dla PIS? Przeciwnicy PIS to wrogowie Polski? tak, śmieszny prezydencie?

 • Jacek D

  Oceniono 48 razy 42

  żałosny człowieczek.. gęba wypchana frazesami. niestety są idioci, którzy się na to nabierają.

 • maaac

  Oceniono 43 razy 37

  Jak chce by Polacy świętowali dzień niepodległości niech usunie z ulic Warszawy prokremlowskie bojówki naziolskie kibiców.

 • arytea

  Oceniono 45 razy 37

  Pisowska banda podzieliła ludzi a teraz mówi o jedności... nóż się w kieszeni otwiera !

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 36 razy 32

  Adrian, jeszcze zaśpiewaj 'jaro cuś Polskie'!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX