Izabella Galicka nie żyje. To ona odkryła jedyny w Polsce obraz El Greca - "Ekstaza świętego Franciszka"

Zmarła doktor Izabella Galicka, historyk sztuki, odkrywczyni "polskiego" obrazu El Greca. "Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Wielka Dama i Wielka Patriotka" - podkreślił prezydent.

Zmarłą wspomniał również minister kultury Piotr Gliński, który za pośrednictwem Twittera, napisał: "Dziękujemy Ci Izo za Twoje dobro i ciepło, zawodowy upór i konsekwencję".

Doktor Izabella Galicka 23 października została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. 11 października za całokształt pracy twórczej otrzymała Złoty Medal Zasługi Gloria Artis.

Izabella Galicka odnalazła jedyny obraz w Polsce El Greco. Wisiał na plebanii 

Za swój szczególny sukces Izabella Galicka uważała odnalezienie obrazu El Greco "Ekstaza świętego Franciszka" w ramach prac inwentaryzacyjnych Polskiej Akademii Nauk prowadzonych z Hanną Sygietyńską na Mazowszu i Podlasiu. Obraz przez 40 lat wisiał na plebanii w Kosowie Lackim. Izabella Galicka wspominała, że zauważyła go przypadkiem. Początkowo nikt nie chciał uwierzyć, że obraz został namalowany przez mistrza El Greco. Dopiero w 1976 roku uznano odkrycie. Jako nagrodę Izabella Galicka otrzymała stypendium na wyjazd do Hiszpanii szlakiem El Greco.

Izabella Galicka pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Była autorką wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki.

Za odkrycie obrazu El Greca, Izabella Galicka wraz z Hanną Sygietyńską z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymały Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o:
Komentarze (20)
Izabella Galicka nie żyje. To ona odkryła jedyny w Polsce obraz El Greca - "Ekstaza świętego Franciszka"
Zaloguj się
 • 2fat

  Oceniono 14 razy 12

  Takie odkrycie jest wspaniałym dowodem prawdziwego profesjonalizmu i znawstwa swojej dziedziny. Obraz widziałem. Piękna sprawa, wręcz zdumiewająca.

 • oszo-lom-z-rm

  Oceniono 12 razy 2

  to smutne że trzeba prosić żeby wyłączano komentarze pod informacjami o czyjejś śmierci. dokąd my zmierzamy?

 • gangut

  Oceniono 7 razy 1

  Takich jednakowych obrazów El Greco natrzaskał dziesiątki, z tym że akurat ten... nie wszyscy uważają że to obraz El Greco.

 • 7rewrer7

  Oceniono 5 razy 1

  Ziemia przyjmuje wszystkich do siebie,nie ma świętych by żyli wiecznie. Izo spoczywaj na swojej ukochanej ziemi,na twej Polskiej ziemi.

 • cleryka

  Oceniono 10 razy 0

  Umierają najbardziej zasłużeni i b. zdolni Polacy pochodzenia żydowskiego. Kolejnych poetów,pisarzy ,ekspertów i profesorów o nazwiskach w Europie i na Świecie znanych,będzie dużo mniej.

 • vater1958

  Oceniono 3 razy -1

  (*)

 • lasalu

  Oceniono 11 razy -5

  Wyłączcie komentarze proszę!

 • jednorazowe

  Oceniono 17 razy -7

  Czy to El Greco? Ech, większość specjalistów bardzo, bardzo wątpi. Trochę temat tabu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX