Mateusz Morawiecki zapowiada walkę z piratami drogowymi. Będą m.in. surowsze kary

Mateusz Morawiecki w rozmowie z Wirtualną Polską przyznał, że nowa kadencja przyniesie zmianę przepisów drogowych. - Będziemy dążyć do wyeliminowania piratów drogowych z naszych dróg - podkreślił. Wśród rozważanych rozwiązań jest m.in. ograniczenie prędkości w okolicach szkół do 30 km/h.

Po tragicznym wypadku na warszawskich Bielanach, w którym pod kołami samochodu zginął młody mężczyzna, powraca dyskusja o bezpieczeństwie na polskich drogach. Adrian Zandberg w "Porannej rozmowie Gazeta.pl" przyznał, że staje się to tematem politycznym:

Premier: Statystyki wypadków w Polsce bardzo, bardzo smutne

Przy okazji zbliżającego się długiego weekendu Mateusz Morawiecki zaapelował o ostrożną jazdę w rozmowie z Wirtualną Polską. Jednocześnie odniósł się do problemu, jakim jest nieprzestrzeganie przepisów drogowych. 

- Przeprowadzone niedawno szerokie badania zachowań pieszych i kierowców w Polsce wskazują, że o ile zdecydowana większość pieszych zachowuje się przepisowo, to niestety większość kierowców nie. Dlatego apeluję przede wszystkim do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i pokorę wobec swoich umiejętności - stwierdził, przyznając, że statystyki dotyczące wypadków w Polsce są "bardzo, bardzo smutne".

Mateusz Morawiecki: Będzie zmiana w przepisach drogowych

Premier zaznaczył, że w nowej kadencji rząd zajmie się zmianą przepisów drogowych. 

- (...) oprócz zmian w infrastrukturze, wdrożymy rozwiązania, które ograniczą ryzykowne zachowania na drogach. Będziemy dążyć do wyeliminowania piratów drogowych z naszych dróg i zapewnienia bezpieczeństwa przede wszystkim najmniej chronionym uczestnikom ruchu drogowego - podkreślił.

Wśród rozważanych zmian jest m.in. ograniczenie prędkości w okolicach szkół do 30 km/h oraz wprowadzenie surowszych kar dla kierowców, łamiących przepisy drogowe. Mateusz Morawiecki zaproponował m.in., aby osoby wielokrotnie złapane na złamaniu prawa, ponosiły większą odpowiedzialność niż te zatrzymane po raz pierwszy, a także, aby kary finansowe rosły po przekroczeniu połowy limitu punktów karnych. Zapewnił, że zmiany będą dotyczyć również wysokości mandatów tak, aby zachęcały kierowców do przestrzegania przepisów. Zapowiedział też wyposażenie policji w niezbędne narzędzia.

- Sytuacja, w której każdego dnia ginie na polskich drogach nawet kilka osób, nie może być dalej tolerowana. Musimy to zmienić - podkreślił premier.

Więcej o:
Komentarze (98)
Mateusz Morawiecki zapowiada walkę z piratami drogowymi. "Ograniczenia w okolicach szkół, surowsze kary"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 25

  Separator z Krakowa pozdrawia gorąco pana Dudę! I to "delikatnie" potrącone dziecko przez auto z kolumny prezydenckiej na przejściu dla pieszych również!

 • crazybee2

  Oceniono 20 razy 20

  "Mateusz Morawiecki zapowiada walkę z piratami drogowymi" no, chyba na że jechali rządową limuzyną. Wtedy to korsarze drogowi.

 • lubiedobrze

  Oceniono 12 razy 12

  Pinokio wydaj lepiej walkę Smogowi i płonącym śmieciom. To 10 razy więcej ofiar rocznie.

 • hehe247

  Oceniono 10 razy 10

  temat piratów ciekawy ale mnie bardziej interesuje jak sie kupuje hektary za 700 tys które sa warte 70 mln, tu by może coś doradził bo ma doświadczenie

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 12 razy 10

  Przecez wszytko w tym kraju jest dla hecy.
  Nikt niczego nie traktuje powaznie.
  Ani nakładajacy obowiazki,
  ani zobowiazany.
  Dlaczego na drogach miałoby byc inaczej??

 • wqcyzx

  Oceniono 22 razy 10

  Urocza polska zasada mówiąca, że wymyślmy/podnieśmy kary a problem załatwi się sam znowu w akcji. Widocznie z budżetem krucho.
  Informuję Morawiecki, że w zamian z moim głosem na Dudę też będzie krucho.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX