Westerplatte. Archeolodzy odnaleźli kolejne szczątki. "To bohaterowie naszej wolności"

Muzeum II Wojny Światowej poinformowało, że archeolodzy odkryli kolejne szczątki obrońców Westerplatte. Zanim zostaną one uroczyście pochowane, badacze poddadzą je procesowi identyfikacji.

Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w rozmowie z Radiem Gdańsk powiedział, że na Westerplatte znalezione zostały szkielety kolejnych trzech osób. - To bohaterowie naszej wolności. My od dłuższego czasu wiedzieliśmy czego szukamy, pogłębione badania naszych archeologów mówiły, że szczątki żołnierzy są najprawdopodobniej przy wartowni nr 5 - stwierdził. Oświadczył również, że już dawno powinni oni zostać uroczyście pochowani.

Jednak zanim do tego dojdzie, należy zebrać materiał genetyczny porównawczy, a szczątki zidentyfikować. Wszystko to we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Bazą Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie. Po zakończeniu procesu ma się odbyć honorowy pogrzeb żołnierzy. Nawrocki powiedział Radiu Gdańsk, że powinni oni zostać pochowani na cmentarzu na Westerplatte. Jednak ostateczne zdanie w tej kwestii należy do rodzin poległych. - To jest to kwestia na tyle osobista, że tutaj potrzebny będzie kompromis z rodzinami, które oczywiście mają prawo decydować, gdzie zostaną pochowani ich bliscy - stwierdził.

Prace archeologiczne na Westerplatte trwają

12 września rozpoczął się piąty etap badań archeologicznych prowadzonych przez zespół z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku, które mają na celu ustalenie miejsca pochówku żołnierzy poległych 7 września 1939. Dotychczas objęły one zaledwie 3 proc. powierzchni dawnej składnicy na Westerplatte. W tym czasie znaleziono w sumie siedem szkieletów. Prace mają być kontynuowane. 

Więcej o:
Komentarze (74)
Westerplatte. Archeolodzy odnaleźli kolejne szczątki. "To bohaterowie naszej wolności"
Zaloguj się
 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 34 razy 12

  Żołnierze bohaterscy zapewne.
  Ofiary głupoty i nieudolności narodowego i nadętego pychą kierownictwa państwa i popiłsudskich tchórzliwych dowódców. W wojsku zaczęli od "wyrzynania komunistycznych szpiegów"... Nie dziwota, że przyjaciół mieli po drugiej stronie rzeszy i w przeciwieństwie do reszty Europy nie mieli pojęcia o pakcie Ribbentrop-Mołotow.
  Na tych wzorcach opiera się "historyczna" polityka pislamu ze szczyptą hołubców na cudzych szczątkach.

 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 28 razy 10

  To nie bohaterowie naszej wolności, to ofiary przegranej wojny.

 • fantomas200

  Oceniono 9 razy 9

  Należy przed uroczystym pochówkiem upewnić w bazie DNA "Landsturmu" czy to nie aby któryś z nich.

 • mcguirre

  Oceniono 11 razy 9

  Czy bohaterowie wolności to raczej nie bo ta wolność została zabrana na prawie sześć lat Bohaterowie na pewno ale też smutne wspomnienie klęski malowanego wojska, które mogło się tylko rozpaczliwie bronić a nie nawiązać równorzędną walkę z agresorem.

 • twojeprawda

  Oceniono 11 razy 7

  może niech lepiej się wezmą za Jedwabne, a nie cały czas zamiatają pod dywan. I tak od 89 i jeszcze wcześniej.

 • zigzaur

  Oceniono 25 razy 7

  Ale skąd wiadomo, że to są szczątki polskich żołnierzy? Na Westerplatte poległo też paruset Niemców.

 • okazja

  Oceniono 18 razy 6

  zaraz zaraz rozkaz byl wyrazny bronic westerplatte przez 6 godzin a nie 6 dni
  pierwszego wrzesnia ponioslo smierc 5 zolnierzy
  czy sucharski / dabrowski odpowiedzieli za smierc kolejnych 20-stu?
  a tak marginesie gdzie zwialy nasze dumne lodzie podwodne zamiast storpedowac szlezwika?

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 4 razy 2

  To czyje kości sa pochowane na Cmentarzu w Gdańsku_Zaspie na cmentarzu poświęconym Westerplattczykom,Pocztowcom Polskim,czy ten Pomnik na Zaspie? Obawiam się,że marynarzy niemieckich kości wykopali.

 • redcarius

  Oceniono 5 razy 1

  Będą jaja jak się okaże, że to Niemcy albo Rosjanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX