Milion złotych dla ofiary księdza pedofila. Kasację zakonu rozpatrzy kontrowersyjny skład SN

Towarzystwo Chrystusowe, które nie chce wypłacić miliona złotych zadośćuczynienia ofierze księdza pedofila, złożyło kasację do Sądu Najwyższego. Ten będzie ją rozpatrywać w kontrowersyjnym składzie, w którym znaleźli się profesor KUL, były radca reprezentujący Kościół przeciw ofierze pedofilii oraz sędzia, która niedawno orzekała na rzecz parafii.

Chodzi o sprawę 26-letniej Katarzyny (imię zmienione), którą jako pierwsza opisała Justyna Kopińska, reporterka "Dużego Formatu". To dzięki temu reportażowi dramat kobiety wyszedł na jaw.

Jako nastolatka Katarzyna została wysłana przesz rodziców do internatu. Tam przez wiele miesięcy była gwałcona, bita, więziona i odurzana przez Romana B. Zakonnik został skazany na 4 lata pozbawienia wolności oraz otrzymał czteroletni zakaz wykonywania zawodów związanych z uczeniem dzieci.

Sądy I i II instancji uznały, że za czyny duchownych, jeśli były związane z pełnioną przez nich funkcją, odpowiada Kościół. Wówczas kobiecie przyznano milion złotych zadośćuczynienia od Zakonu Chrystusowców. Właśnie dlatego wniesiono kasację. Dla Kościoła sprawa jest priorytetowa, ponieważ po raz pierwszy odpowiedzialnością obciążono cały Kościół, a nie konkretną osobę.

Kontrowersje wokół składu SN

Skład Sądu Najwyższego, który ma rozpatrzyć kasację ws. zadośćuczynienia, podała "Polityka". Znalazły się w nim Joanna Misztal-Konecka, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która będzie sprawozdawcą, Beata Janiszewska, która kilka miesięcy temu orzekała w sprawie jednej z parafii oraz Marcin Krajewski, który pięć lat temu reprezentował diecezję koszalińsko-kołobrzeską i jedną z parafii w sprawie o zadośćuczynienie dla ofiary.

- Byłam i jestem załamana. To jest najgorszy z możliwych składów. Jak może w mojej sprawie sądzić sędzia, który bronił Kościoła i był przeciwko ofierze? Albo sędzia, który wydaje pozytywne wyroki na rzecz Kościoła? Mam podstawy, aby sądzić, że nie będą sprawiedliwi - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską ofiara księdza. Kobieta zapowiedziała także, że jej prawnik złoży w sądzie wniosek o zmianę składu orzekającego.

Kasacja będzie rozpatrywana 20 grudnia.

Więcej o:
Komentarze (173)
Milion złotych zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila. Kasację zakonu rozpatrzy kontrowersyjny skład SN
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 57 razy 47

  Proszę. Beneficjenci przejęcia sądów. Koloratki i PiS. Ten skład to oczywiście algorytm Ziobro wylosował?

 • polakadam

  Oceniono 35 razy 33

  Zakon nie chce ponieść odpowiedzialnosci za gwalcenie dziecka.
  A jego nazwa dla zmylenia brzmi Chrystusowcy.

 • justas32

  Oceniono 28 razy 22

  A co z 16 letnią ofiarą księdza Szydło, syna byłej premier Beaty Szydło ? Mama to chyba kilka milionów na wychowanie wnuka powinna wyskrobać. Bo mu się należy ...

 • sir.fred

  Oceniono 20 razy 18

  Żarty sobie robi przeklęta sekta rzymskich katoli.

 • system-09

  Oceniono 17 razy 17

  Polska to taki kraj w teorii. W praktyce od wielu lat żyjemy w kolonii watykańskiej. Widząc ostatnie działania policji nie mam wątpliwości że będzie kończyć się to w końcu karami więzienia. Przeciwnicy KK będą trafiać na paroletnie pranie mózgu. Polskie więzienia to wylęgarnia bezmózgich katolickich pato radykałów.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 13 razy 13

  Pisowski "sąd" wyda wyrok, zgodnie z którym ofiara pedofila zapłaci swojemu oprawcy milion złotych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX