Smog wraca nad Polskę. Jakość powietrza znowu spadła. Normy przekroczone m.in. na południu kraju

W Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim - sezon na smog. O złym stanie jakości powietrza informował wczoraj m.in. Warszawski Alarm Smogowy. Dziś trudności z oddychaniem mogą mieć przede wszystkim mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Śląska.

Ze strony internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dowiadujemy się, że 23 października o poranku bardzo złą jakość powietrza odnotowano w Gdyni oraz Tarnowie, a złą - w okolicach Kędzierzyna-Koźla i Inowrocławia. Jako "dostateczne" zakwalifikowano powietrze w takich miastach jak Lublin, Kielce, Piotrków Trybunalski, Rybnik i Gliwice. Z danych GIOŚ wynika, że meszkańcy największych miast w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź i Poznań oddychają dziś dobrym lub umiarkowanie zanieczyszczonym powietrzem. 

Smog. Zły stan jakości powietrza w wielu miejscowościach. "Ostrzegajcie bliskich"

Nieco mniej optymistycznie i "zielono" wygląda mapa jakości powietrza na portalu airly.eu. Portal ten wskazuje, że normy zanieczyszczenia powietrza zostały dziś przekroczone w wielu miastach w Polsce. Dla przykładu, pomiar wykonany o godzinie 8 w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie smog jest dziś największy, wykazał, że stężenie PM10 zostało przekroczone o 241 proc, a PM2,5 - o 366 proc. Zielonymi punktami na smogowej mapie są miasta na Wybrzeżu i Podlasiu oraz niektóre miejscowości podgórskie.

O złym stanie jakości powietrza alarmowały wczoraj m.in. Krakowski i Warszawski Alarm Smogowy. Ten drugi zauważył, że na ul. Bajkowej (Wawer) w Warszawie stężenie PM10 wynosiło 177,9 µg/m3. Przypomnijmy, że w Polsce poziom informowania o smogu wyznacza norma, która dla pyłów zawieszonych PM10 wynosi 200 µg/m3. Poziom dopuszczalny PM10 to z kolei 50 µg/m3 na dobę. Podobnych komunikatów możemy oczekiwać dzisiaj.

Więcej o:
Komentarze (55)
Smog wraca nad Polskę. Jakość powietrza znowu spadła. Normy przekroczone m.in. na południu kraju
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 16 razy 12

  Wolska czarna zasmogowan węglowa dziura czyli samotna wyspa wolności Kaczyńskiego i kościołem z roczna dotacja z budzetu państwa 10 mld złotych.

 • cob22

  Oceniono 10 razy 10

  A tu nawet "wungel" nie nasz tylko z Rosji.
  No coz zamiast robic cos dla kraju i jego obywateli pchamy pieniadze KK i Rydykowi do gardel.
  Jak dzieci maja raka to sie pomodlimy.

 • remo29

  Oceniono 10 razy 8

  Trzeba więcej ruskiego węgla sprowadzić.

 • urszula.kozub

  Oceniono 8 razy 8

  Chciałam sobie kupić pompę ciepła, żeby nie palić w piecu na ekogroszek. Mimo że jest on ekologiczny, to jednak węgiel spala. I oto czego się dowiedziałam:
  Czyste powietrze
  Jak wiadomo, Unia nakłada na państwa członkowskie obowiązek zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz ograniczenia zużycia węgla. W związku z tym powstał program „Czyste powietrze”, które wspomaga inwestowanie w tzw OZE czyli odnawialne źródła energii. Oprócz innych ulg i dopłat istnieje program dopłat do instalacji pomp ciepła, powietrznych czy tez ziemnych.
  Warunkiem otrzymania takiej dotacji do pompy, minimum 30% jej wartości, jest likwidacja posiadanego węglowego kotła C.O. I tu bardzo proszę, niech mi ktoś wytłumaczy, po co istnieje taki warunek. Moim głupim zdaniem po to, żeby zniechęcić ludzi do instalacji takich pomp. Bo jakie może być inne wytłumaczenie? Przecież nikt rozsądny nie zlikwiduje sobie pieca, jeśli jest to nowoczesny, ekologiczny piec na ekogroszek. Nie dlatego, że mu go żal, tylko dlatego, żeby zapewnić sobie alternatywne źródło ciepła w razie bardzo ostrej zimy, ewentualnej awarii pompy, czy też innych zdarzeń losowych. Czy twórcy takiego ograniczenia sądzą, że posiadacz sprawnej pompy ciepła będzie sobie kupował węgiel i palił w piecu tylko po to, żeby im zrobić na złość? Podobno ma to być gwarancja, że posiadacz takiego pieca nie będzie palił w nim śmieci. I tu moje zapytanie: Skąd on ma brać te śmieci, jeśli jest zmuszony ekonomicznie do dokonywania segregacji odpadów, wszystko oddaje do recyklingu bądź utylizacji. Czy ma może chodzić po lesie i zbierać porzucone butelki po wódce i piwie, puszki, potargane i pobrudzone ziemią reklamówki i rozkładające się papierki, żeby je spalić w swoim piecu na ekogroszek? Przecież w takim piecu nie ma możliwości nic palić, prócz ekogroszku właśnie! Ponadto bez przerwy latają nad nim drony i sprawdzają, co też wylatuje mu z komina. Pytam więc jeszcze raz: jaki jest cel robić z ludzi idiotów?
  Może Redakcja zainteresuje się tym tematem, może producenci tych pomp jakoś się zjednoczą i zaczną walczyć o zmianę przepisów? Byłoby to lobbowanie w słusznej sprawie i oby się powiodło!

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 6

  Trole PiS czy już piszecie intensywnie jak olej płynie w Narwi i o tym, ze doprowadzili do tego nominaci PiS czy nadal klepnięcie o awarii oczyszczalni w Warszawie? Pozwólcie nam Poznań winnych zaniedbań ni inatow z PiS którzy wlasnie zanieczyszczają Narew😂😂😂😂

 • gazeciar89

  Oceniono 5 razy 5

  katoland znowu w smogu

 • engarde

  Oceniono 4 razy 4

  Do wszystkich moich rodaków, którzy palą śmieci i opony. Ch** wam w d***.

 • almagus

  Oceniono 4 razy 4

  Nie dość, że smog, to jeszcze kadzidło działa na psychikę.

  Jak ominąć oszusta? Masz areszt, gdy kasa jest pusta!

  Wykończą po bożemu, pustynia z CZARNoziemu.

  Kiedyś świat lgnął do Polaków.
  A Polacy do świata.
  Aż do państwa ciemniaków.
  I wolności utrata.

  Teraz całkiem podobnie.
  Skrzyknięci opieki boskiej.
  Paprawnie i żałobnie.
  Stolicy apostolskiej.

  Którą sterują grzechy.
  Nie ma takiej podłości.
  Haki są sterem klechy.
  Jak tego Solidarności.

  Podsłuchy ośmiorniczek.
  Ośmiornica Łubianki.
  „Hektary” wam do doniczek.
  Różańce i obiecanki.

  Rozpustne życie władzy.
  Z wież każdy malutki.
  Ze smogu płuca w sadzy.
  Mamona i prostytutki.

  Nie dzwonię do banannasia.
  Posady nie mam krezusa.
  Ten kraj jest przygłuptasia.
  Na obczyznę się rusza.

  2019-10-23 almagus

  next.gazeta.pI/next/7,151003,25336171,skad-w-budzecie-miliardy-sgh-nie-z-uszczelnienia-wysoka.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX