Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada zawsze w ostatni weekend października. W tym roku godzinę w zegarkach zmienimy w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu z letniego na zimowy w tym roku przypada na noc z 26 na niedzielę 27 października. Wskazówki należy wtedy przesunąć z godziny 3 na godzinę 2. Tym samym ostatni weekend października będzie o jedną godzinę dłuższy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy już w ten weekend

Warto pamiętać, że w większości telefonów komórkowych czas zmieni się automatycznie. Samodzielnie trzeba będzie przestawić godziny w zegarkach tradycyjnych i elektronicznych (np. w piekarnikach, mikrofalówkach). Następna zmiana czasu przypada na koniec marca. W nocy z 28 na 29 marca przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3. Tym samym będziemy spali o jedną godzinę krócej.

Niestety nie będą to ostatnie zmiany czasu. W Unii Europejskiej powinny one zostać zniesione dopiero w 2021 roku. Państwa członkowskie do kwietnia 2020 roku zobowiązane są poinformować Komisję Europejską o tym, przy którym czasie chcą pozostać na stałe. Później mają zostać przeprowadzone konsultacje, które pozwolą uniknąć problemów np. w transporcie.

Państwa, które będą chciały zostać przy czasie zimowym, po raz ostatni zmienią czas w październiku 2021 roku. Kraje Unii Europejskiej opowiadające się za czasem letnim mają po raz ostatni przestawić zegarki w ostatnią niedzielę marca 2021 roku.

Więcej o:
Komentarze (17)
Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 10

  Zważywszy na wynik ostatnich wyborów, stosunek rodaków do pozaustrojowego zapłodnienia, węgla, związków partnerskich, eutanazji, marihuany i wolności jednostki generalnie, powinniśmy cofnąć wskazówki zegara o jakieś 150 lat.

 • marcinpies

  Oceniono 7 razy 5

  W Polsce cofnięto czas do średniowiecza

 • dejtrejder

  Oceniono 1 raz 1

  Ja nic nie będę przestawiał. Samo się przestawi jak zwykle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX