Kościerzyna. "Tajemniczy śrubiarz" terroryzuje pomorskich rolników. Policja obawia się samosądu

W okolicach Kościerzyny nieznany sprawca przywiązuje do kolb kukurydzy metalowe śruby. W ten sposób uszkodzonych zostało już 10 kombajnów. "Śrubiarz", bo tak został nazwany przez rolników, spowodował starty wynoszące ponad 100 tys. zł.

O sprawie w poniedziałek poinformowała Wirtualna Polska. Śruby przyczepiane do kukurydzianych kolb powodują kosztowne uszkodzenia kombajnów. Na sprawcę zostały zastawione zasadzki i fotopułapki. Analizowano również logowania telefonów komórkowych, jednak "śrubiarz" wciąż pozostaje nieuchwytny. Rolnicy nie chcą wyjeżdżać na pola, ponieważ obawiają się zniszczenia maszyn, przez co dojrzała kukurydza wciąż stoi odłogiem.

Pierwsze ataki "śrubiarza" miały miejsce miesiąc temu na terenie gmin Nowa Karczma i Liniewo w województwie pomorskim. Wówczas rolnicy zorganizowali zrzutkę na nagrodę dla informatora, który doprowadzi do schwytania sprawcy. Zadeklarowana została kwota w wysokości 15 tys. 

Celem również krowy

Jak powiedział w rozmowie z WP Ryszard Kleinszmidt, szef Powiatowej Izby Rolniczej w Kościerzynie, na polach kukurydzianych znalezione zostały również butelki, które poszatkowane miały zabić krowy karmione sieczką. Stwierdził, że zachowanie sprawcy prawdopodobnie spowodowane jest ogólną niechęcią do rolników.

Wśród rolników zaczęła pojawiać się chęć zemsty. Policja obawia się samosądu. - Śledztwo trwa. Na razie nie ma nowych informacji w sprawie - powiedział Ryszard Kleinszmidt w rozmowie z Gazeta.pl.

- Udało nam się zabezpieczyć ślady biologiczne. Analizujemy je. Jest szansa, że sprawca uszkodzeń kombajnów zostanie namierzony - skomentował dla WP st. asp. Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej w Kościerzynie.

Nie tylko na Pomorzu

Podobne przypadki uszkodzenia kombajnów zgłoszono w województwie warmińsko-mazurskim. Sprawą zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Działdowie. - W dwóch przypadkach kombajny uległy uszkodzeniu. W trzecim obsługujący maszynę w porę zapobiegł jej uszkodzeniu, zauważając elementy metalowe przytwierdzone do kolby kukurydzy. Wezwani na miejsce policjanci zabezpieczyli śruby - powiedzieli "Gazecie Olsztyńskiej" policjanci. 

Więcej o:
Komentarze (181)
Kościerzyna. "Tajemniczy śrubiarz" terroryzuje pomorskich rolników. Policja obawia się samosądu
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 110 razy 80

  Skoro artystów najbardziej nienawidzi minister kultury :-)
  Lekarzy minister zdrowia :-)
  Nauczycieli minister edukacji :-)
  To wychodzi że rolnicy padają ofiarą ministra rolnictwa :-)

 • lesnojeziorska

  Oceniono 91 razy 61

  Ani chybi Tusk. Czekam, aż TVPiS to potwierdzi.

 • sector23

  Oceniono 63 razy 55

  Zamiast bredzenia o eko-terrorystach, sugerowałbym naszym dzielnym funkcjonariuszom skoncentrowanie się na rzetelnym rozeznaniu specyfiki i relacji pomiedzy lokalnymi firmami świadczącymi usługi najmu i serwisu sprzętu rolnego. Nie wykluczabym też sąsiedzkich i rodzinnych konfliktów o tzw. miedzę, czy tez lepszego Mercedesa.
  Bo jak to zwykle bywa - pod latarnia najciemniej.

 • pan_wafel_wielki

  Oceniono 42 razy 36

  Napisaliście jak to zrobić, to teraz tylko czekać na naśladowców :(

 • precz_z_komunia

  Oceniono 35 razy 31

  W niedzielę się chłopom kosić zachciało :-)
  To im klecha przykręcił śrubę :-)

 • 1852m

  Oceniono 47 razy 27

  Tam boso grasuje Cejrowski. Trzeba uważać bo za chwile ucieknie do Ameryki :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX