Trudne warunki w Tatrach. TOPR musiał sprowadzić dwóch turystów. Na Kasprowym 30 cm śniegu

TOPR ostrzega przed wycieczkami w wyższe partie Tatr z powodu śniegu, oblodzonych szlaków i możliwości wystąpienia zagrożenia lawinowego. W niedzielę ratownicy musieli sprowadzić turystów, którzy na Rysy wybrali się bez odpowiedniego sprzętu.

TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w Tatrach. - Na Kasprowym Wierchu znajduje się obecnie około 30 cm śniegu. Tylko w nocy spadło dwadzieścia kilka centymetrów - informuje w rozmowie z Gazeta.pl Krzysztof Długopolski, ratownik dyżurny TOPR. Zaznacza jednak, że grubość pokrywy śnieżnej nie jest jednolita z powodu wiatru.

Śnieg w górach. TOPR ostrzega przed wyprawami w wyższe partie Tatr

Ratownicy ostrzegają, że warunki w górach są bardzo trudne z powodu zasypanych i oblodzonych szlaków oraz możliwości wystąpienia zagrożenia lawinowego. - Wciąż zalecamy rezygnację z wyjść w wyższe partie Tatr - informuje Krzysztof Długopolski.

Na wysokości powyżej 1400 metrów w górach leży śnieg. Serwis Tatromaniak pokazał nagranie wykonane w weekend, na którym widać całkowicie zaśnieżony szlak w okolicy Rysów.

W niedzielę po południu właśnie w tym rejonie miała miejsce akcja ratownicza.

- Dwóch nieprzygotowanych turystów utknęło pod grzędą Rysów. Zadzwonili po pomoc, bo nie byli w stanie sami zejść ze sprzętem, który mieli. Można powiedzieć, że prawie wcale go nie mieli - mówi w rozmowie z Gazeta.pl ratownik dyżurny TOPR. Ratownicy sprowadzili turystów do schroniska nad Morskim Okiem.

Więcej o:
Komentarze (16)
TOPR ostrzega przed wyprawami w wyższe partie Tatr. Na Kasprowym leży nawet 30 cm śniegu
Zaloguj się
 • stefan4

  Oceniono 4 razy 4

  > nie byli w stanie sami zejść ze sprzętem, który mieli. Można powiedzieć, że prawie wcale
  > go nie mieli

  To moze ja wymienię, jaki sprzęt jest potrzebny.
      * RAKI. Ich zamocowanie do butów musi być pewne, to znaczy również buty nie mogą być byle jakie. Początkujący potrzebują trochę (niewiele) czasu, żeby nauczyć się chodzić w rakach.
      * CZEKAN. Jak poślizgniesz się i pojedziesz, to same raki Cię nie zatrzymają; przeciwnie, spowodują, że będziesz jechał głową w dół. Czekan jest na to radą. Ma być trzymany w ręce, a nie przy plecaku i przywiązany do tej ręki.
      * LATARKA. Jesienią i zimą mrok nadchodzi wcześnie, a zawsze coś moze opóźnić Twój powrót.
      * NIEPRZEMAKAŁ.
      * COŚ NA ZĄB. Głodny jesteś bezradny.
      * SMARTFON Z DOBRZE NAŁADOWANĄ BATERIĄ.

 • wislano

  Oceniono 1 raz 1

  Zawsze o tej porze na szczytach jest śnieg, potem wielkie zdziwienie, jak w tym kawale facet chciał przejechać brodem przez rzeczkę i pyta się wędkarza czy tu jest głęboko "nie, nie " odpowiada wędkarz , facet wjeżdża do rzeki samochodem i tonie , a wędkarz do siebie mówi "przecież kaczkom sięgało parę centymetrów, jak szły."

 • misiek12321

  Oceniono 3 razy -1

  Nie masz ubezpieczenia = pokrywasz koszty akcji ratunkowej. NPo pierwsze ludzie zaczęli by myśleć. Po drogie, ubezpieczenia by potaniały i każdy mógłby kupic. A tak to a mamy taksówkę górska dla idiotow

 • saves

  Oceniono 11 razy -5

  Kurcze!!! Dlaczego ja wyjeżdżając na wczasy za granicę samochodem wykupuję wszelkie, dostępne polisy na zabezpieczenie siebie, rodziny i samochodu, którym podróżuję??? Tak ciężko wydać te 200zł na święty spokój? Aj... Tu jest Polska. GOPR jest traktowany jako darmowa podwózka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX