SOR w Sieradzu zmieni niefortunne logo. Rzeczniczka: Ale pacjenci wcale się nie skarżyli!

Logo Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu od kilku dni jest wykpiwane w mediach społecznościowych. Mimo że powstało już dwa lata temu, dopiero teraz zrobiło furorę w sieci. Niestety nie jest to ten rodzaj sławy, na jakiej zależało władzom szpitala. Dlatego zdecydowano, że kontrowersyjny znak graficzny przypominający zapis EKG umierającego pacjenta, zniknie.

Logo SOR w Sieradzu wygląda jak zapis uderzeń ludzkiego serca z elektrokardiogramu, który przechodzi przez słowo SOR, a za nim linia jest prosta. Skojarzenie jest oczywiste (i przerażające): to zapis zgonu pacjenta. Na szczęście szpital zapowiedział zmianę znaku.

Rzeczniczka: pacjenci się nie skarżyli

- Zwróciliśmy uwagę na kształt linii po prawej stronie. Rozmawialiśmy o tym nawet z personelem SOR-u - przyznała w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" Grażyna Kieszniewska, rzeczniczka sieradzkiego szpitala. - Zmienimy logo. Jednak nikt z pacjentów nie skarżył się, że logo go niepokoi. 

Rzeczniczka zasugerowała, że pacjentów "nie zniechęca" kontrowersyjne logo, choć mogłoby. - Mamy wielu pacjentów. Dziennie na nasz SOR zgłasza się około 200 osób - powiedziała.

>>>Niektóre grupy społeczne w Polsce mają ograniczony dostęp do jakiejkolwiek opieki medycznej. Bohaterowie naszego reportażu próbują im pomóc:

Znak graficzny ma już dwa lata

Logo, które zyskało w ostatnim czasie "popularność", powstało dwa lata temu w ramach kompleksowej renowacji SOR, która pochłonęła 2,5 miliona złotych.

Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztować stworzenie nowego znaku graficznego. Koszt, jak podał "Dziennik Łódzki", zależeć będzie od klasy artysty oraz zasięgu prac - od kilku tysięcy za prosty znak, po nawet kilkadziesiąt tysięcy, jeśli obejmuje całą wizualną strategię instytucji.

Magdalena Szmidt, szefowa agencji MOSQI.TO, która stworzyła m.in. chwaloną kampanię "ŁÓdź pozdrawia", stwierdziła, że projektujący znak SOR-u nie zadali sobie podstawowego pytania: "z czym ci sie to kojarzy"?

- Znak graficzny jest estetyczny, problem w tym, że dla większość ludzi skojarzenie jest jednoznaczne : "właśnie dokonałeś żywota" - tłumaczy w rozmowie z "DŁ".

Natomiast przedstawiciele profilu "Marketing przy kawie" napisali na Facebooku: "W komunikacji wizualnej nie liczy się tylko kompozycja, lecz także psychologiczne mechanizmy stojące za jej odczytaniem. Przekaz czytamy od lewej do prawej, a linia oznacza upływający czas i (tu) pracę serca. To wystarczy, by SOR potraktować jako przyczynę zmiany - niestety na gorsze w tej grafice".

Więcej o:
Komentarze (105)
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Sieradzu postanowił zmienić logo przypominające zapis EKG. Internet się z niego śmieje
Zaloguj się
 • plobywatel

  Oceniono 21 razy 21

  A gdyby było odwrotnie, ,wykres’ z prawej, znaczyło by, że umarłych wskrzesimy ? ;)

 • justas32

  Oceniono 33 razy 21

  To symbol polskiej służby zdrowia pod rządami PiS ...

 • topiramax

  Oceniono 20 razy 18

  To jest świetne logo. SOR powinien je odsprzedać. NFZtowi.

 • kozel5

  Oceniono 20 razy 16

  Logo genialne, jak z Monthy Pythona :)

 • grizz8

  Oceniono 14 razy 14

  Wystarczyło odwrotnie umieścić linie... I SOR by pomagał a nie "uśmierca".

 • stfur0000

  Oceniono 13 razy 13

  "Jednak nikt z pacjentów nie skarżył się, że logo go niepokoi. " - kto nie żyje, ten nie gada :)

 • koment22

  Oceniono 14 razy 12

  Na SoRach brakuje personelu a oni wywalą kilkadzesiąt tys. zł dla podwórkowego malarza za nowe logo ? Czy może być większa niegospodarność?

 • niebozaoknem

  Oceniono 11 razy 11

  Jasne, że się nie skarżyli. Najmniej awanturujący byli ci, którym się na tym sorze krzywa wyprostowała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX