Sędzia wygrała proces ze Skarbem Państwa. Ministerstwo Zbigniewa Ziobry ma przeprosić, ale zapowiada kasację

Decyzją Sądu Apelacyjnego w Warszawie Ministerstwo Sprawiedliwości będzie musiało przeprosić sędzię Justynę Koskę-Janusz. W 2016 roku resort Zbigniewa Ziobry zarzucił jej w komunikacie, że wykazała się "wyjątkową nieudolnością".

Przypomnijmy, że w 2016 roku Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało na swojej stronie internetowej głośny komunikat. Napisano w nim, że sędzia Justyna Koska-Janusz "miała się wykazać wyjątkową nieudolnością i zupełnie nie radzić sobie z prowadzeniem bardzo prostej sprawy". Ze względu na te zarzuty sędzi skrócono delegację w Sądzie Okręgowym. Justyna Koska-Janusz postanowiła pozwać Skarb Państwa o naruszenie dóbr osobistych.

Sprawa, w której sędzia Justyna Koska-Janusz "miała się wykazać wyjątkową nieudolnością" dotyczyła kobiety, która wjechała samochodem do przejścia podziemnego w centrum Warszawy, będąc pod wpływem alkoholu. Izabella Ch., która spowodowała wypadek, nie została skazana, ponieważ biegli uznali, że była niepoczytalna. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa jednak, że sędzia Justyna Koska-Janusz "zastosowała niewłaściwy tryb postępowania i poprzez taki błąd przyczyniła się do przedłużenia postępowania".

Justyna Koska-Janusz czeka na przeprosiny. Skarb Państwa złoży skargę kasacyjną

We wtorek 1 października 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zadecydował, że sędzi należą się przeprosiny. Jednocześnie oddalił w całości jej żądanie usunięcia komunikatu o "nieudolności" ze strony internetowej resortu Zbigniewa Ziobry.

- Komunikat stawiał powódkę w złym świetle i miał charakter dyskredytujący. Ujemne oceny muszą mieć oparcie w faktach, to nie była rzetelna krytyka. Sąd pierwszej instancji słusznie uznał, że wiadomość na stronie ministerstwa narusza dobra osobiste powódki - mówiła sędzia Marzanna Góral.

Mimo to sąd uznał, że usunięcie komunikatu ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości byłoby formą cenzury internetu, a jego treść "może być ważnym świadectwem historycznym tego, jak funkcjonowało Ministerstwo Sprawiedliwości w tym okresie".

Z komunikatu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwościz dowiadujemy się, że to nie koniec sprawy, bo Skarb Państwa złoży do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną. "Minister Sprawiedliwości podtrzymuje opinię, że nie doszło do naruszenia dóbr osobistych sędzi Justyny Koski-Janusz, a kwestionowana przez nią ocena zawarta w komunikacie prasowym ministerstwa była uprawniona" - czytamy w komunikacie wydanym przez resort sprawiedliwości

"Wirtualna Polska" przypomina, że sędzia Justyna Koska-Janusz i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro spotkali się już na sali sądowej, jednak w nieco innych okolicznościach. Koska-Janusz orzekała kilka lat temu w sprawie Ziobry, gdy ten oskarżył byłego prezesa PZU o zniesławienie. Minister sprawiedliwości sprawę przegrał. Otrzymał także karę grzywny za spóźnienie na jedną z rozpraw.

Więcej o:
Komentarze (51)
Sędzia wygrała proces ze Skarbem Państwa. Ministerstwo Zbigniewa Ziobry ma przeprosić, ale zapowiada kasację
Zaloguj się
 • ks.pedofil

  Oceniono 25 razy 25

  Co oni zrobia, jak przegraja wybory albo chociaz nie beda mieli wiekszosci by utworzyc rzad? Gdzie oni uciekna przed prawem? Brak im instyktu samozachowawczego. Prawo sie upomni o nich. To pewne.

 • batura3

  Oceniono 22 razy 22

  Jednak Miller miał rację....

 • yuo7leo9

  Oceniono 12 razy 12

  Ten mściwy gnom nawet na nazwę zero nie zasługuje. Ma krew na rękach! Powinien siedzieć, bo już w 2005-07 sobie nagrabił

 • hans_gl

  Oceniono 14 razy 12

  Mściwe zero

 • jxl82

  Oceniono 14 razy 12

  " ale zapowiada kasację" Jak Ziobro będziesz miał taką passę dalej i nie uda ci się wprowadzić wystarczającej liczby swoich posłów do Sejmu, to Jarek już zapowiedział, że zrobi ci kastrację. Staniesz się dla niego zbędny.

 • kutyna4nogi

  Oceniono 13 razy 11

  Zero. Nadal opluwa sędziów i z pewnością przegra sprawę w S N czyba ze do tego czasu P...da opanuje całe Sadownictwie w Polsce !!!! Szef Pebiaka przegrał sprawę o zniesławienie i został ukarany za spóźnienie się do Sądu Polskiego na rozprawę!!!- i teraz wykorzystuje aparat represji Państwa aby zniszczyć ta Sędzinę!!!
  Winę za taki tok spraw ponosi Była Premier K..cz za spóźnienie się do Sejmu gdzie było głosowanie nad postawieniem ZERA przed trybunałem Stanu!!!-opalała się ...czka nad. morzem - hahaha !!!!
  Teraz porządni Polacy cierpią z powodu takiego g....Szefa
  Szanowna Cenzura używam tylko nazw historyczno polityczni- telewizji Publicznej—- chyba nie obrzucicie bo wazelina będzie lustrowana na wyborach 13 października a ja Pojdej i Zagłosuje ale nie za cenzura!!!

 • 116av

  Oceniono 13 razy 11

  Wyborco pamietaj w sporze z rzadem PIS zawsze bedziesz przegrany sciagna ci skore nie tylko spodnie kaszcja az do skutku.Po wypadku Broszki bezczelnie zniszczyli dowody.Tylko winny zaciera slady.Prawo i Sprawiedliwosc wg.min,mniej niz Zero.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX