Naukowcy znaleźli mikroplastik w powietrzu w Krakowie. "Zaskakująco duża ilość"

Nie tylko w wodzie, pożywieniu, ale także w powietrzu, którym oddychamy, znajdują się fragmenty tworzyw sztucznych. Naukowcy potwierdzili obecność mikroplastiku w powietrzu w Krakowie. Jego wpływ na zdrowie jest na razie nieznany.

Kolejne badania pokazują, że problem zanieczyszczenia środowiska mikroplastikiem - czyli drobnymi fragmentami tworzyw sztucznych - jest globalny i ma wielką skalę. Wiadomo, że tony śmieci w oceanach rozpadają się na mikroplastik, a przez zjadające go zwierzęta trafia do łańcucha pokarmowego. Według najnowszych badań trafia też na ląd - cząstki plastiku odkryto w wiele kilometrów od wybrzeża, w dziewiczych partiach Pirenejów.

Można zatem spodziewać się, że jest obecny także w miastach. Teraz potwierdzili to naukowcy z Małopolski. Przeprowadzone przez nich badanie potwierdziło, że w powietrzu w Krakowie - gdzie bardzo dużym problemem jest smog - znajdują się też cząstki mikroplastiku. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym "Aura".

Jak podaje TVP Kraków, stwierdzona w powietrzu ilość mikroplastiku była "zaskakująco duża". Były to cząstki o różnej wielkości, w formie bryłek i włókien, bezbarwne i kolorowe. Badanie przeprowadzono na dachu budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Naukowcy mówią, że to dopiero wstępne badanie, które pozwoliło stwierdzić, ze w powietrzu w Krakowie występuje zanieczyszczenie mikroplastikiem. Teraz potrzebne będą kolejne badania, by zdobyć bardziej szczegółowe informacje. 

Co plastik robi z naszym zdrowiem? Na razie nie wiemy

Wraz z wodą, jedzeniem i powietrzem fragmenty tworzyw sztucznych trafiają do naszych organizmów. Według szacunków naukowców tylko w ciągu tygodnia może to być nawet pięć gramów plastiku, czyli tyle, ile waży karta kredytowa.

Dopiero poznajemy skalę problemu i na razie nie ma wystarczająco wiele badań, by stwierdzić, czy plastik w organizmie ma wpływ na zdrowie. Możliwe, że przechodzi on przez nasze ciało, m.in. przez układ pokarmowy i wydostaje się, nie czyniąc szkód. Jednak niewykluczone, że odkłada się w organizmie. Poza tym może stwarzać inne zagrożenia. Tworzywa mające kontakt z żywnością są bezpieczne, jednak inne typy plastiku mogą zawierać toksyczne substancje lub absorbować je ze środowiska. 

Mikroplastik nie pochodzi jedynie z rozpadających się na drobne fragmenty odpadów. Jego źródłem mogą być jakiekolwiek przedmioty z tworzyw sztucznych. Trafia on np. do wody podczas prania tkanin syntetycznych. 

Więcej o:
Komentarze (64)
Naukowcy znaleźli mikroplastik w powietrzu w Krakowie
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 23 razy 15

  To nie jest najważniejsze!!!! Jak to rzekł pan Goryszewski swego czasu: "Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka."

 • antropoid

  Oceniono 18 razy 10

  Za chwilę zaczyna się okres grzewczy - i w całej Wolsce powietrze pełne będzie nie mikro-, a "makroplastiku". Tępy narodek niszczycieli środowiska (i samych siebie) pali w piecach czym popadnie i żadne argumenty do tępych łbów nie trafiają.
  Ważne, że śmieciami palić jest "tanio"...

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 16 razy 10

  Jak to było? W Krakowie segregujemy odpady na te do spalenia dzisiaj i na te do spalenia jutro...

 • iema3ous

  Oceniono 7 razy 7

  "Jego wpływ na zdrowie jest na razie nieznany". Bo w sumie po przebadaniu przez sanepid może się okazać, że jest niegroźny albo wręcz korzystny. Jak z solą drogową w przemyśle spożywczym.

 • phugoid

  Oceniono 6 razy 6

  i tak oto, krok po kroczku, doprowadzimy do samozaglady :) ziemia od nas odpocznie i moze za kilkdziesiat milionow lat, o ile kula zmieska nie zamieni sie w cos rodzaju planety wenus, pojawi sie byc moze cos nieco bardziej madrego od homo sapiens, homo sapiens skupionego na bezmozgiej konsumpcji i rozmnażaniu (seksie)

 • tadian

  Oceniono 5 razy 5

  Jeszcze jakis chooj krakowski glosuje na pis?? Chyba imigranci z podkarpacia

 • tadian

  Oceniono 5 razy 5

  A Pis na to, jestesmy najbardziej ekologicznym krajem swiata. Tak przeciez mowił Matołuszek w TVP.

 • tadian

  Oceniono 5 razy 5

  Mam nadzieje ze te pisowskie chooje ktore do tego doprowadziły zdechną od tego plastiku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX